Kad nepieciešams rezultāts
 
 
 
  Raugoties uz ražas novākšanas darbiem no putna lidojuma, redzam, ka līdzās ierastajiem zaļajiem, zilajiem un dzeltenajiem punktiņiem kombainiem laukos arvien vairāk parādās arī sarkanbalti punkti. Tie ir Rostselmash kombaini. Krievijas uzņēmums paplašina savu klātbūtni Eiropas valstīs.
   
  MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas,   ,
   
 

Rostselmash vairs nav nekāds iesācējs, jo pārdod mašīnas 36 pasaules valstīs. Kombainus galvenokārt izvēlas tās zemnieku saimniecības, kuras ievēro saprātīgu izdevumu principu RSM mašīnu cenas pašlaik nav salīdzināmas ar citu ražotāju lauksaimniecības tehnikas cenām.

Labības novākšanas kombainu cenas sākas no 60 000 eiro. Tas pašlaik ir viens no izdevīgākajiem tirgus piedāvājumiem. Ņemot vērā to, ka Krievijas nacionālajai valūtai ir tendence kļūt vājākai, var prognozēt, ka Krievijā ražotā tehnika var kļūt par labu kapitālieguldījumu. Piemēram, lietotas tehnikas tirgū kombainu noteikti var realizēt ar peļņu.

VECTOR vidēja lieluma saimniecībām, ACROS un TORUM lieliem laukiem, tie ir labības novākšanas kombaini, kurus uzņēmums realizē Eiropā. Pavisam nesen modeļu klāstu papildinājis pašlaik mūsdienīgākais paaugstināta ražīguma kombains RSM 161. Kā atzīmē patērētāji, šī tehnika ir paredzēta dažādiem mērķiem un tai ir dažādas īpatnības, taču tai ir kopīga priekšrocība: tās ir uzticamas lauksaimniecības mašīnas, kas radītas darbam skarbos apstākļos.

Lieli attālumi, nelīdzens reljefs, liels mitrums? Nekādu problēmu. Šīs mašīnas ir kā visurgājēji, kas iekļūs tur, no kurienes jebkura cita mašīna būs jāvelk ārā. Tikai jāiegaumē gan, ka jebkurai tehnikai patīk ne tikai rūpīga attieksme, tīrība un eļļošana, bet arī prasmīgas rokas.

   
  MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas,   ,
   
  Lielākai efektivitātei

2015. gadā uzņēmums Egenolf GmbH sāka rotora kombainu TORUM piegādi uz Vāciju. Šis jaunums izraisīja bumbas sprādziena efektu, notikumu komentēja žurnāls Traction, lai gan būtībā bumba bija kārtējais pierādījums dīlera tālredzībai. Kā atzīst Kristofers Egenolfs un viņa komanda, viņi Rostselmash tehnikā saskatīja tās lielo potenciālu − izdevīgu cenas ziņā, viegli apkopjamu un kā interesantu alternatīvu.

Līdzās tādiem lauksaimniecībā tradicionālajiem zīmoliem kā Claas, John Deere un New Holland vārds alternatīva izklausās kā pašpārliecinātības deklarācija, tomēr gandrīz 100 000 kombaina videoklipa skatījumi YouTube kanālā liecina, ka Krievijas uzņēmumam ir pamats šādai deklarācijai. Rostselmash kļūst arvien populārāks, un domājams, ka popularitātes iemesls nebūt nav eksotika.

Egenolfa kunga atvestie TORUM 765 ir visražīgākie Rostselmash rotora kombaini, tos viegli pielāgot dažādām kultūrām, tie ir pietiekami vienkārši regulējami, turklāt tik uzticami kā Kalašņikova automāts. Lauksaimnieki atzīst, ka šie kombaini var strādāt par spīti laikapstākļiem. Rādītāji: darba ražīgumu līdz 45 tonnām kviešu stundā nodrošina 490 zirgspēju dzinējs, 12 000 litru bunkurs un unikālā kulšanas sistēma, kurā kopā ar rotoru griežas arī kuļkurvis.

Uzņēmuma produktu līnijā iekļauta arī sērija ACROS − kombaini ar tradicionālo trumuļu kulšanas sistēmu, savā klasē lielāko 800 milimetru trumuļa diametru (garantē ideālu atdalīšanu un minimālu kaitējumu graudiem un salmiem) un ražīgumu virs 20 tonnām stundā.

Nelielām platībām uzņēmums ražo sēriju VECTOR. Mašīna ir izstrādāta pēc principa nekā lieka. Ja ražīgums ir 14 tonnas stundā, kombainiem ir ekonomisks degvielas patēriņš, nelielas apkopes prasības un − kas raksturīgs šim modelim − īpaši uzmanīga atdalīšana, jo konklāva ģeometriskie parametri nodrošina 95% graudu atdalīšanu bez papildu kulšanas.

Jauns konstruktoru risinājums ir RSM 161. Ar šo universālo kombainu var novākt gandrīz visas tradicionālās graudaugu kultūras − dažādus vārpaugus, pākšaugus, saulespuķes un rapsi, kā arī rušināmās kultūras. Jaunas kulšanas un attīrīšanas sistēmas, paaugstināta caurlaides spēja un palielinātais bunkura izkraušanas ātrums spēj nodrošināt ražīgumu virs 40 tonnām stundā. Turklāt šai līnijai ir vēl viena interesanta iezīme: kombains prot saudzīgi rīkoties ar rugaines atlikumiem. Salmi tiek izklāti kārtīgā vālā gandrīz bez bojājumiem.

Izklausās labi! Un ja ieskatīsimies tuvāk?
   
 

MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas,   ,

   
  Kad nepieciešams rezultāts

Mūsdienu kombaini ir pārmantojuši vecās lauksaimniecības tehnikas skolas svarīgākos sasniegumus − tie ir viegli remontējami un vienkārši. Var teikt, ka šai tehnikai ir sava filozofija − saprātīgas izmaksas, pielāgojamība un spēja izpildīt izvirzīto uzdevumu sarežģītos apstākļos.

Starp citu, šie kombaini ir gluži pievilcīgi. Interesanti pārlaidumi, muskuļota āriene. Bet iekšpusē? Protams, ir tehnoloģiska rakstura jautājumi par dažiem ārējiem elementiem. Ergonomika ne vienmēr ir nevainojama, un lētākajiem modeļiem temperatūru kabīnē nodrošina parasts kondicionieris, nevis klimata kontrole. Tomēr dažas šīs nepilnības neietekmē kombaina pamatuzdevumu − novākt ražu. Tāpēc ir jāizlemj, ko vēlaties no kombaina. Ja svarīgākais ir rezultāts un saprātīgi izdevumi, tad jautājumiem nevajadzētu būt.

Ko varam gaidīt no Rostselmash?

Draudzīgumu. Kombaina vadība ir intuitīvi saprotama. Protams, bērns ar to netiks galā, taču mehanizatoram nav jābeidz maģistratūra, lai apgūtu pogu un sviru vadības nepieciešamo minimumu. Vienkāršība ir gan Rostselmash kods, gan arī sava veida priekšrocība: viegli apgūt, grūti salauzt.

Pieejamību. Tas attiecas ne tikai uz rezerves daļu un servisa apkopes darbu cenām, bet arī
uz plašo dīleru tīklu. Eiropā izvietotās rezerves daļu noliktavas palīdz ātri piegādāt nepieciešamās daļas bez muitas šķēršļiem. Jā, un uzņēmuma mājaslapā var pasūtīt oriģinālās rezerves daļas, un tās tiks piegādātas tuvākajam izplatītājam.

Taupīgumu. Kas ir labāk − viens kombains vai divi? Novākt tikai savas platības vai nopelnīt, palīdzot kaimiņam? Ar kombaina uzturēšanai izlietoto naudu var vienlaikus paveikt vairākus uzdevumus. Tas mūsdienās ir galvenais iemesls, kāpēc Krievijas lauksaimniecības tehnika ir pievilcīga.

Kas attiecas uz kombaina cenas attiecību pret tā funkcionalitāti, mēs salīdzinājām pašlaik populārāko modeļu tehniskos parametrus − sk. tabulu. Par analīzes varoņiem kļuva kombaini RSM ACROS 595 Plus, Claas Tucano 450, NH CX 6090 un JD W650. Vienas klases modeļus mēs salīdzinājām pēc visvairāk pieprasītajiem parametriem. Analīzē tika konstatēts, ka pēc vieniem parametriem RSM kombaini ir līdzvērtīgi, bet pēc citiem pārspēj tās pašas klases mašīnas. Turklāt Rostselmash kombainu cena ir ievērojami zemāka. Līdz ar to šīs tehnikas augošā popularitāte ir tikai loģiska.
   
  MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas,   ,
   
  Perspektīvas?

Vēl viens Krievijas uzņēmuma stratēģijas elements Eiropā ir tehnoloģiskā ekspansija. Gadiem ilgas pieredzes pārbaudīti inženieru risinājumi kombinācijā ar inovatīvām tehnoloģijām un spēcīgu grūdienu, kuru Krievijas rūpniecība ir saņēmusi pēdējo gadu laikā, kļuvuši par pamatu tehnoloģiju izrāvienam. Piemēram, kombaina NOVA premjera izraisa ažiotāžu starptautiskajās izstādēs.

Nesen Rostselmash iepazīstināja ar pasaulē pirmo 5d-kombainu − inženiermākslas paraugu. RSM 161 pirmā priekšrocība ir liela kulšanas un atdalīšanas virsma (3,3 m2), otrā priekšrocība − kuļmašīnas darba rīki ir novietoti maksimāli tālu, tādējādi masa tur nokļūst vienmērīgā trajektorijā, ļaujot novērst graudu un salmu bojājumus. Trešā priekšrocība − kuļkurvis. Tam ir unikālas regulēšanas iespējas − atstatumu var regulēt ne tikai pie ieejas un izejas, bet arī konkāva vidusdaļā. Bet rozīnīte ir 5d attīrīšanas sistēma. Papildus režģu tradicionālajām kustībām tie var pārvietoties arī trešajā projekcijā − pa diagonāli, un vēl divas dimensijas nodrošina ventilators, kam ir mainīgi rotācijas apgriezieni atkarībā no režģu noliekuma un atstarpēm, kas var mainīties arī atkarībā no režģu noslodzes pēc īpaša algoritma.

Uzņēmumā apgalvo, ka šādām mašīnām pieder nākotne, bet vai tā ir, rādīs laiks. Pašlaik par nākotni var pārliecinoši sacīt tikai to, ka drīz lauksaimniecības tehnikas tirgū būs interesanti. Krievi ir ļoti aktīvi. Lauksaimniecības kontekstā to var tikai apsveikt.
   
 
   
 

Rostselmash kombaina salīdzināšana ar analogiem

 

 

 
Modelis ACROS 595 Plus Claas Tucano 450 NH CX 6090 JD W650
Parametrs
Transportiera pievads Siksnas + ķēdes pārvads Siksnas pārvads Siksnas pārvads Ķēdes pārvads
Slīpās kameras pārvadmehānisms Ķēdes-līstu transportieris + pāatrinātājbiteris (4 ķēžu kontūri) Ķēdes-līstu transportieris (4 ķēžu kontūrs) Ķēdes-līstu transportieris Ķēdes-līstu transportieris (4 ķēžu kontūrs)
Kuļtrumuļa konstrukcija Kuļtrumulis + atsviedējbīters Paātrināšanas trumulis + kuļtrumulis + atsviedējbīters Kuļtrumulis + novadbīters + separējošs trumulis + atsviedējbīters Kuļtrumulis + atsviedējbītersKuļtrumulis + atsviedējbīters
Kuļtrumuļa diametrs, mm 800 450 600 660
Kuļtrumuļa griešanās frekvence, apgr/min, bez reduktora / ar reduktoru 335-1050 / 200-450 650-1500 / 280-1500 400-1140 / 240-685 450-980 / 220-480
Izkulšanas laukums, kv.m 1,4 0,8 0,95 1,25
Kuļkurvja aptveres leņķis, grādu 130 151 121 118
Attīrīšanas tips Divkaskādu attīrīšana Divkaskādu attīrīšana Divkaskādu attīrīšana Divkaskādu attīrīšana
Attīrīšanas laukums, kv.m 5,2 5,65 5,2 4,95
Kulšanas pabeigšana Autonoma kulšanas pabeigšanas ierīce Atgriešana uz kulšanas pabeigšanu pie trumuļa Autonoma kulšanas pabeigšanas ierīce Atgriešana uz kulšanas pabeigšanu pie trumuļa
Attīrīšanas sistēmas regulēšana Elektriska sietu regulēšana Rokas regulēšana / apakšēja sieta elektriska regulēšana opcija Rokas regulēšana / elektriska regulēšana opcija Rokas regulēšana / apakšēja sieta elektriska regulēšana opcija
Dzinējs Cummins 6LTAA8,9 Mercedes Benz OM 926 LA FPT Cursor 9 6090HZ017
Dzinēja jauda, ZS 333 306 299 343
Bunkura ietilpība, l 9000 9300 9000 9000
   
 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv