riepu derīguma termiņš
 

Mūsdienu riepas tiek izgatavotas no vairākām sastāvdaļām, kuras nodrošina nepieciešamos ekspluatācijas rādītājus. Ar laiku tie pasliktinās. Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, kuri iedarbojas uz riepu tās lietošanas laikā: temperatūras un laika apstākļu režīma, slodzes, ātruma, pārlieku liela vai nepietiekama spiediena, kā arī glabāšanas.

Uzskaitītie faktori variējas, tāpēc nav iespējams precīzi prognozēt katras konkrētās riepas derīguma termiņu. Pētījumi rāda, ka gumijas īpašību zudumi glabāšanas laikā ir nenozīmīgi salīdzinājumā ar īpašību zudumu ekspluatācijas procesā. It īpaši, ja riepas tiek pareizi uzglabātas.

Apstākļi

Michelin Group ir izstrādājuši uzglabāšanas standartus, kuri nodrošina to, ka riepas dīleriem tiek piegādātas pienācīgā stāvoklī, bez savu sākotnējo īpašību zuduma. Uzņēmuma noliktavās riepas tiek glabātas ne vairāk par trīs gadiem, ievērojot temperatūras, apgaismojuma un mitruma režīmus. Michelin Group sniedz dīleriem arī padomus riepu uzglabāšanas jautājumā.

Kā uzglabāt riteņus vienkāršam automobiļa īpašniekam? Par optimālu var uzskatīt glabāšanu vēdināmās pagraba telpās, +5...10ºC temperatūrā. Skaidrs, ka ne vienmēr šādi apstākļi ir iespējami, tomēr tos var uzskatīt par atskaites punktu. Pastāv arī kategoriski nepieļaujami faktori. Galvenais no tiem ir pārkaršana. Piemēram, kategoriski nav ieteicams uzglabāt riepas metāla garāžā, kura vasarā sakarst saules staros.

Vai pareiza riepu uzglabāšana ietekmē to īpašības? Lai atbildētu uz jautājumu maksimāli korekti, Michelin Group, sadarbībā ar ietekmīgām, neatkarīgām ekspertu organizācijām (piemēram, ADAC) pēdējo desmit gadu laikā veica vairākus pētījumus. Pētījumu programmā ietilpa nesaudzīga izmēģinājumu sērija uz ceļiem, tajā skaitā - arī ziemeļu apstākļos. Testi parādīja, ka riepām, kuras tika pareizi uzglabātas laika periodā no 1...4 gadiem, nav ievērojamu atšķirību no tikko izlaistas gumijas.

Parametri

Izmēģinājumi parādīja arī to, cik nenozīmīgas izmaiņas notiek riepu parametros, uzglabājot tās pareizi.

Dzīve sniedz daudz interesantus piemērus, kuri uzskatāmi parāda, ka reālais riepu derīguma termiņš ir ļoti liels. Šodien regulāri parādās informācija par to, ka tiek atrasti automobiļi, kuri iekonservētā stāvoklī ir nostāvējuši gadu desmitus.

Viens šāds piemērs Chevrolet Corvette, kurš pagrabā tika iekonservēts 1954. gadā, bet izņemts pēc 32 gadiem 1986. gadā. Laika ietekmē, spēkrata krāsa palika iedzeltena un vietām uzpūtās, salons un jumts pieklājīgā stāvoklī, bet riepas tur gaisu. Pēc tam spēkrats 10 gadus nostāvēja privātmājas viesistabā, interjera priekšmeta lomā.

Raksturīgi, ka mašīna netika restaurēta. To atstāja oriģinālā stāvoklī. Riepas arvien turēja gaisu. Vēlāk šis Corvette vairākas reizes mainīja īpašnieku, bet pēdējo reizi tas tika pārdots izsolē 2014. gadā. Riepas tās pašas, oriģinālās. Skaidrs, ka attīstīt ar tām maksimālo ātrumu ir jau riskanti. Tomēr slodzi normālā režīmā tās iztur. Runa iet par riepām, kuras tika izstrādātas vairāk nekā pirms 60 gadiem. Ko tādā gadījumā var teikt par mūsdienu riepu derīguma termiņu, ņemot vērā faktu, ka to ražošanas tehnoloģija ir ievērojami attīstījusies?

   

Vidēji riepai 19 000 km garš nobrauciens ir pielīdzināms 17 gadus ilgai glabāšanai, 21ºC temperatūrā. Var pieiet arī no citas puses: tikai trīs ekspluatācijas nedēļas ir pielīdzināmas 1 gadu ilgai glabāšanai noliktavā. Turklāt riepa, kura tiek ekspluatēta pazemināta spiediena apstākļos, piemēram 2.0 atmosfēras ieteicamo 2.4 atmosfēru vietā, noveco par 35% ātrāk: tas ir uz to pašu gadu tikai vienas nedēļas laikā.

Šie parametri labi parāda to, ka kalendārais riepas vecums un ekspluatācijas laiks ir atšķirīgas lietas. Darbības procesā riepa tiek pakļauta to faktoru ietekmei, kuru nav glabāšanas procesā. Galvenais no tiem temperatūra. Viss, kas palielina riepas temperatūru, izraisa nenovēršamu tās novecošanos. Turklāt šis process norit atbilstoši eksponentei.

Michelin Group speciālisti pamatoti uzskata, ka riepas vecuma un drošības attiecība vairāk ir atkarīga no pareizas ekspluatācijas. Tieši par to regulāri tiek atgādināts gala patērētājiem. Vismaz reizi gadā ir arī nepieciešams riepas nodot speciālista vērtējumam.

Kāds tad ir reālais riepu derīguma termiņš? Michelin Goup pārstāvji iesaka mainīt riepas pēc 10 gadiem no to izgatavošanas datuma. Tas ir pietiekoši liels periods, pēc kura iztecēšanas praktiski nav iespējams noteikt to, kādām slodzēm riepa bija pakļauta, un kādas izmaiņas ir notikušas tās struktūrā. Tomēr tie ir tikai ieteikumi no preventīvās drošības viedokļa. Reāli ekspertu-tehniķu slēdzienu par to, ka riepas pēc minētā perioda ir nederīgas, nepastāv.

sagatavots: brauc.com; car-use.lv