Galvenais ir raksturs, nevis izmērs
Bridgestone riepu seminārs
 

Kas jāņem vērā, izvēloties riepas, un cik viegli vai sarežģīti ir piegādāt riepas autoražotājiem: atbildes uz šiem un citiem jautājumiem Inter Cars organizētajā seminārā sniedza Bridgestone pārstāvis Sergejs Pušņakovs.

Tehnoloģijas


Riepu nozare attīstās tik strauji, ka tas, kas vēl nesen likās grūti sasniedzams, šodien jau ir realitāte. Piemēram, ko varam teikt par 155/70R19 riepu? Tā ir nevis vienkārši šaura, bet pat augsta riepa. Tās izmērs atgādina rezerves riteņa riepu, ar kuru nav ieteicams braukt ātrāk par 80 km/h un tālāk par 50 km. Bet vai ar to drīkst braukt ar 1300 kg smagu automobili, kas no 0 līdz 100 km/h paātrinās septiņās sekundēs, dinamiski izbraukt pagriezienus un ik pa laikam traukties pa šoseju ar 150 km/h ātrumu? Drīkst, ja runa ir par BMW i3 un Ologic sērijas riepām, kuras Bridgestone piegādā Bavārijas autoražotājam. Apvienot zemu rites pretestību ar labu vadāmību nav vienkārši, it īpaši šāda biezuma riepai, taču, kā rāda prakse, tas nav arī neiespējami.

Ko mēs zinām par RunFlat un līdzīgām riepām? Ar tām var braukt, pat ja tajās ir zems spiediens. Vai stingrāku sānmalu dēļ šādas riepas ir smagākas par parastajām? Šāds apgalvojums bija patiess pirmās paaudzes RunFlat riepām: tās tiešām bija par 20...25% smagākas nekā parastās riepas. Otrās paaudzes RunFlat riepas bija par 10...15% smagākas par parastajām riepām, bet trešās paaudzes - tikai par 3...5%. Tātad, neraugoties uz pastiprināto sānmalu, svara pieaugums ir minimāls, turklāt riepas mazāk sakarst salīdzinājumā ar iepriekšējiem modeļiem. Vai ceturtās paaudzes RunFlat riepas būs tik nevainojamas, ka izkonkurēs parastās riepas? To rādīs laiks.

Būtība un mērķis

Kas jāzina, izvēloties riepu? Izmēri? Ātruma vai kravnesības indekss? Dažreiz ar to ir par maz. Riepām, kas ārēji praktiski neatšķiras cita no citas, var būt pilnīgi atšķirīga vadāmība. Tas būs pamanāms braucot, bet ekstremālās situācijās neatbilstošas riepas var pārsteigt autovadītāju nesagatavotu.

Piemēram, Bridgestone klāstā ietilpst šādi modeļi: Turanza T001, PotenzaS001 un Potenza S002 Adrenaline.

Turanza T001 ir paredzēta ērtai nokļūšanai no punkta A punktā B. PotenzaS001 ir piemērota braucējiem, kuriem patīk sajust automobili. Bet Potenza S002 riepas novērtēs tie auto draugi, kuri ne tikai zina, kas ir kontrolēta sānslīde, bet arī prot to izmantot.

 
Oriģinālais aprīkojums

Vai ir izdevīgi piegādāt riepas autoražotāju konveijeriem? No vienas puses - jā, jo tas garantē stabilu, prognozējamu pieprasījumu. No otras puses, ne viss ir tik vienkārši.

Katram ražotājam ir stingras prasības, kuras ir rūpīgi jāievēro. Piemēram, diviem modeļiem (vienam franču markas un otram - vācu) ir vienāds riepu izmērs. Vai tiem var piegādāt vienādas riepas? Nē! Franču automobilim ir vājāka skaņas izolācija, līdz ar to salonā nonāk vairāk trokšņa. Šī iemesla dēļ ir jānodrošina, lai šī modeļa riepas ripotu klusāk, nekaitējot citiem parametriem.

Cits piemērs: 1000 riepu izgatavošana mazlitrāžas itāļu automobilim maksās tikpat, cik 10 sporta riepu izgatavošana vācu premium zīmola automobilim. Īpaši augstas prasības izvirza Porsche kompānija, kuras rūpnīcām arī Bridgestone piegādā riepas. Vispirms ir jāiegādājas vairāki Porsche automobiļi noteikto riepu parametru atbilstības pārbaudei, bet pēc testiem šie automobiļi ir obligāti jāiznīcina. Turklāt Porsche riepas ir jāražo uz atsevišķas līnijas.

Nepieredzējis autovadītājs neredzēs atšķirību starp šīm riepām veikala plauktā, ja nu vienīgi nedaudz atšķirīgu protektora zīmējumu. Patiesībā atšķirības ir daudz plašākas un ir labi parādītas videoklipā par Bridgestone inženieru veiktajiem izmēģinājumiem (skatiet fotoattēlu).

Turanza T001 ir modelis ar vidējiem parametriem. PotenzaS001 ir dinamiskākas un paredzētas tiem, kuri no sava automobiļa vēlas gūt vairāk. Potenza S002 Adrenaline ir vēl dinamiskākas. Atšķirība ir redzama ar neapbruņotu aci: izpildot dažus manevrus, Potenza S002 Adrenaline ļauj padraiskoties, bet novirze no trajektorijas kontrolētā sānslīdē var sasniegt 1,5...2,5 metrus. Dažiem šāda braukšana patīk. Taču bez sportiskas braukšanas iemaņām šāda automobiļa uzvedība ir nekomfortabla, bet dažreiz pat bīstama.

Arī ārējas līdzības gadījumā atšķirība var slēpties nevis raksturā, bet paredzētajā pielietojumā. Daudziem mūsdienu krosoveriem riepu izmērs ir tāds pats kā vieglajiem automobiļiem. Tad kāpēc tiem ieteicams iegādāties īpašas riepas ar apzīmējumu 4x4? Tāpēc, ka krosoveriem ir augstāks smaguma centrs. Ārēji riepas var neatšķirties no vieglajiem automobiļiem paredzētajām, taču tām ir cits karkass, un pēc konstrukcijas tās vairāk līdzinās mikroautobusu riepām. Teorētiski krosoveram var uzstādīt arī vieglā automobiļa riepas, taču līdz ar to mainīsies tā vadāmība (un ne uz labāko pusi). Kopumā mūsdienu tehnoloģijas ļauj izgatavot riepas praktiski jebkādam pielietojuma veidam un jebkādiem apstākļiem. Izvēle ir milzīga, galvenais ir izdarīt pareizo izvēli.

Nedaudz statistikas


Pēc Bridgestone datiem no kopējā gada laikā Latvijā pārdoto riepu apjoma 65% ir ziemas riepas un tikai 35% - vasaras. Pie mums it kā nav ziemeļu klimats: kur rodas šāda pretruna? Skaidrojums ir pavisam vienkāršs: vasarā ir izplatīta lietotu riepu iegāde. Tāpat šinī gadalaikā īpašnieki mēdz līdz galam nolietot ziemas un M+S riepas.

sagatavots: brauc.com; car-use.lv