INA seminārs

 
 
 
  Kompānijas Inter Cars organizētajā seminārā Schaeffler Group pārstāvji Tomi Lumivirta un Reinis Norītis pastāstīja par koncerna jaunākajiem izstrādājumiem, kuri nonāk gan uz autoražotāju konveijeriem, gan rezerves daļu tirgū. Tika apskatīts plašs tēmu spektrs: gāzu sadales mehānismi (GSM), ūdenssūkņi, rumbu gultņi un daudz kas cits. Īpaša uzmanība tika veltīta apkopes un remonta jautājumiem.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
 

Mēdz jokot, ka instrukciju tomēr vajadzētu izlasīt, pirms vēl kaut kas salūzis, nevis pēc tam. Visiem mezgliem un komponentiem Schaeffler Group ir sastādījusi montāžas instrukcijas. Instrukcijas pieejamas elektroniskā formātā – portālā repxpert.com, kā arī drukātā veidā – detaļas vai komplekta iesaiņojuma kārbā. Neskatoties uz to visu, prakse rāda, ka instrukcijas tiek lasītas ne vienmēr.

Banāla lieta: GSM siksna un arī citas jāmaina tad, kad dzinēja temperatūra vienāda ar istabas temperatūru, tas ir – tā nelielas novirzes robežās sakrīt ar uzstādāmo detaļu temperatūru. Tieši šādiem apstākļiem ražotāji aprēķinājuši parametrus – gan spriegojot siksnas ar roku, gan ar automātiskajiem spriegotājiem.

Bieži redzēta situācija – siksnas maiņa pie vēl neatdzisuša dzinēja. Uzstādīšanas procesā it kā tiek panākts paredzētais nospriegojums, bet, motoram atdziestot, nospriegojums samazinās.

Mēs visi zinām, kādas sekas ir nepietiekamam siksnas nospriegojumam: iespējama GSM siksnas pārlēkšana, nepietiekama piespiešanas spēka dēļ tiek norauts zobojums, kā rezultātā parādās triecienveida slodze. Zobu pārmešanās izraisa arī siksnas pārkaršanu, kā rezultātā gumija sacietē un zaudē savas īpašības. Tas viss samazina siksnas resursu.

Cik ilgs laiks nepieciešams, lai dzinējs atdzistu līdz istabas temperatūrai? Vidēji – trīs līdz četras stundas. Dažreiz rodas kārdinājums šo laiku ieekonomēt un nenogaidīt, tomēr tā nebūs nekāda ekonomija. Tās dēļ vēlāk, visticamāk, nāksies tērēt vēl vairāk laika un naudas. Zināmi gadījumi, kad karstā motorā uzstādīta siksna atslābst tiktāl, ka tā jānomaina jau pēc pāris tūkstošiem kilometru. Jāatzīmē, ka nepietiekamu siksnas nospriegojumu var konstatēt pēc citu elementu stāvokļa (sk. fotogrāfju).
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
  Palīgagregātu piedziņas spriegotāja rullītis. Ar neapbruņotu aci redzams, ka pie rullīša kaut kas pielipis. Kas tas ir, un par ko tas liecina? Tas liecina, ka siksna kļuvusi vaļīga. Vai nu tā nav nospriegota uzstādot, vai arī ir nospriegota, bet uzstādīta neatdzisušam motoram. Nenospriegota rievotā ķīļsiksna izslīdējusi un tā rezultātā pārkarsusi, un vārda tiešā nozīmē izsmērējusies uz rullīša.
   
 

Vēl viena banāla lieta – jāpārliecinās, vai nav eļļas noplūdes. Visi, protams, lieliski apzinās, ka eļļas nonākšana uz siksnas ir gaužam nevēlams notikums, tomēr Schaeffler Group garantijas nodaļā regulāri nonāk siksnas ar eļļas pēdām. Protams, ka šajos gadījumos garantijas saistības nav spēkā.

Ja minētos vispārzināmos faktus iespējams paturēt prātā bez īpašām instrukcijām, tad katras atsevišķas detaļas montāžas nianses bez instrukcijas atcerēties ir visai problemātiski: to ir pārāk daudz.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
  Shaeffler Group piedāvā speciālus instrumentus dažādām operācijām: piemēram, komplektu ģeneratora brīvgaitas sajūga nomaiņai.
   
 

Tā kā seminārs pirmām kārtām ir paredzēts autoservisu darbiniekiem, ievērojams laiks tika veltīts āķīgu situāciju risināšanai un izplatītākajām kļūdām, apkalpojot konkrētu modeļu automobiļus un dzinējus.

Raksturīgs piemērs: mehāniķis atver GSM sadales siksnas iepakojumu un atrod tajā liekas detaļas – bultskrūves vai tapskrūves. Komplektējot iepakojumu, kāds būtu nokļūdījies? Nē, vienkārši tas ir universāls komplekts, kas der arī šī dzinēja modeļa iepriekšējai versijai.

Minētajām “liekajām” bultskrūvēm un tapskrūvēm ir atšķirīgs vītnes solis un tās paredzētas dažādām dzinēju versijām. Uzmanība tika veltīta arī inovatīviem komponentiem, ar kuriem aizvien biežāk tiek komplektēti mūsdienu automobiļi.

Viens no šādiem mezgliem ir palīgagregātu piedziņas demferskriemelis, kurš pēc konstrukcijas atgādina divmasu spararatu (sk. fotogrāfju). Kopš 2013. gada tas tiek izmantots palīgagregātu piedziņai četru cilindru benzīna un dīzeļdzinējos Volvo 2,0 l, bet kopš 2014. gada – divu ražotāju trīscilindru benzīna dzinējos: BMW 1,5 l (tajā skaitā BMW i8), kā arī Opel/GM 1,0 l.
   
 
  Papildagregātu piedziņas demferskriemelis, kurš pēc konstrukcijas atgādina divmasu spararatu. Šāda skriemeļa nominālais resurss sakrīt ar GSM siksnas kalpošanas laiku, tomēr eksistē pietiekams daudzums faktoru, kas veicina šī mezgla priekšlaicīgu atteici. Pats uzkrītošākais simptoms – skriemelis sāk grabēt apmēram tāpat, kā bojāts divmasu spararats.
   
 

Šī mezgla paredzētais resurss ir apmēram 140 tūkst. km, tas ir – skriemelim jāiztur viens GSM siksnas kalpošanas termiņš, pēc kura to nepieciešams nomainīt. Šāda skriemeļa izmantošanu, jo īpaši – trīscilindru dzinējos, nosaka tas, ka šiem dzinējiem ir augstāka vibrācija, pazemināti līdz minimumam tukšgaitas apgriezieni sakarā ar stingrajām ekoloģiskajām normām, vienlaicīgi ar kurām aug arī pieprasījums pēc komforta. Uz šo brīdi šādi demferskriemeļi tiek piedāvāti arī rezerves daļu tirgū.

Vēl kāds samērā nesens jauninājums − Thermal Management Module: termovadības modulis. Šādus komponentus Schaeffler piegādā VW Group, BMW un Toyota. Vienkāršiem vārdiem sakot, tas ir bloks, kurā apvienots ūdenssūknis un termostats trim dzesēšanas kontūriem. Termostata atteices gadījumā tiek nomainīts viss modulis pilnībā.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
 

Mezgla konstrukcija ir visai sarežģīta, tas nav lēts, taču to var pietiekami viegli sabojāt nepareizas ekspluatācijas rezultātā (nepiemērots, netīrs vai novecojis antifrīzs) vai nepareizi uzstādot. Lai no tā izvairītos, interneta vietnē repxpert.com publicēti šī un daudzu citu agregātu informatīvie biļeteni.

Kādēļ bija nepieciešams kārtējo reizi padarīt konstrukciju vēl sarežģītāku? Atbilde ir vienkārša: tās pašas ekoloģiskās prasības. Termovadības modulis, nodrošinot optimālu dzinēja temperatūru, atkarībā no režīma, ļauj samazināt kaitīgo izmešu apjomu izplūdes gāzēs par 4%.

Uz pašreizējo brīdi pilns remonta komplekts, kurā iekļauts arī termovadības modulis, pieejams 1,5 miljoniem koncerna VW automobiļiem visā pasaulē. Semināra nobeigumā bija organizēta praktiskā daļa, kurā dalībnieki varēja nodemonstrēt savas iemaņas GSM siksnu nomaiņā un rumbas gultņu izvilkšanā un iepresēšanā, kā arī pie viena pārliecināties par to, cik lielā mērā speciālo instrumentu lietošana vienkāršo un paātrina šīs procedūras.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
  Praktiskā daļa: GSM ķēdes nomaiņa dzinējiem VW 1.2 TSI un BMW N46. Pirmajā gadījuma tiek izmantoti instrumenti INA, otrajā − KLANN.
 
 

FAG

   
 

Gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības atsevišķa daļa tika veltīta gultņiem FAG.

Šo kompāniju Frederiks Fišers, kurš izgudroja īpašu slīpēšanas darbagaldu liela skaita rūdīta tērauda lodīšu apstrādei līdz ideāli apaļas formas ieguvei, nodibināja 1883. gadā.

Šis izgudrojums kļuva par virzošo spēku visas gultņu rūpniecības attīstīšanā, un uz ilgu laiku padarīja FAG par pasaules līderi rites gultņu ražošanā. 
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
  Pirmās, otrās un trešās paaudzes FAG rumbas gultņi (no kreisās uz labo).
   
  Kopš 2002. gada FAG iekļauta koncerna Schaeffler Group sastāvā. Kompānijas sortiments ietver desmitiem tūkstošu nosaukumu, un tas paredzēts visdažādākajām darbības sfērām, turklāt ražotājs piedāvā arī plašu specializēto instrumentu klāstu dažādu operāciju veikšanai.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
  VW Crafter / MB Sprinter, MB Vito rumbas gultņu izvilkšanas un iepresēšanas praktiskās nodarbības. Šāds instruments var izrādīties īpaši noderīgs autoparkos, kur daudz šādu automobiļu. Kur slēpjas āķis: atbilstoši autoražotāju diktētajai politikai, rumbas gultņi atsevišķi netiek tirgoti – tikai kopā ar sviru, savukārt Schaeffler piedāvā gultņus atsevišķi un tas izmaksā vairākas reizes mazāk.
 
 
 
 
 

sagatavots / подготовлено: brauc.com; car-use.lv ®