Schaeffler e-mobility inteliģentas hibrīdpiedziņas

 
 
 
  Kompānija Schaeffler arvien vairāk pūļu velta elektromobiļu transporta attīstībai. Starp pēdējā laika jaunievedumiem ir jauna elektriskās un hibrīdās piedziņas pamatplatforma.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
 

Kompānijas Schaefer 11. simpozijā tās nesen izveidotā elektromobiļu transporta biznesa nodaļa E-Mobility iepazīstināja ar inovatīvu tehnisku risinājumu nākotnes elektrisko un hibrīdo piedziņu izstrādei. Tas sastāv no īpaši kompaktiem hibrīdmoduļiem ar iebūvētiem trīsdisku sajūgiem, jaunās paaudzes elektrisko vārpstu piedziņas elementiem un specializētas hibrīdās transmisijas.

Dažādu spēka ķēžu elektriskie un elektroniskie komponenti konstruēti uz vienotas pamatplatformas. Kompānija Schaefer cer, ka šī platforma palīdzēs elektromobiļu transportam ātri nostiprināties tirgū. Nākamajā desmitgadē ogļskābās gāzes izmešu ierobežojumi, kas ir spēkā lielajos automobiļu tirgos, kļūs vēl stingrāki. Piemēram, Eiropas Savienībā 2021. gadā CO2 izmešu apjoms uz vienu kilometru nedrīkstēs pārsniegt 95 g, bet līdz 2030. gadam šo lielumu plānots samazināt vēl par 30%.

Tajā pašā laikā tādos tirgos, kā Ķīna un Kalifornija, automobiļiem ar alternatīvu piedziņu eksistē nemainīgi ierobežojumi attiecībā uz izmešiem. Dažādās valstīs atšķiras ne tikai likumdošana, bet arī tas, kam priekšroku dod pasūtītāji, tādēļ kompānijas Schaefer jaunā elektromobiļu transporta nodaļa koncentrē uzmanību uz sava piedziņas tehnoloģiju piedāvājuma paplašināšanu. Lai elektromobiļu un hibrīdauto izstrāde būtu efektīva no ieguldījumu viedokļa, to piedziņas komponentu izstrādei tiek izmantota vienota platforma. Tās sastāvā ietilpst gan aparātiskā nodrošinājuma mezgli – elektrodzinēji un jaudīga elektronika, gan programmas moduļi, kas nepieciešami piedziņu darba vadībai.

Uz šo brīdi kompānija Schaefer jau guvusi ievērojamus panākumus tirgū, pateicoties divdisku sajūga moduļiem un hibrīdmoduļiem, kas paredzēti hibrīdautomobiļiem, kuriem starp iekšdedzes dzinēju un transmisiju tiek uzstādīta elektropiedziņa. Inženieru vidē šādu konstrukciju dēvē par “P2 arrangement”. Pašreizējos otrās paaudzes hibrīdmoduļos jau redzama viena no priekšrocībām: tajos elektromotora iekšpusē izdevies iemontēt sajūgu, kas atvieno moduli no iekšdedzes dzinēja, ja braukšanai tiek izmantota elektropiedziņa.

Trešās paaudzes hibrīdmoduļos, kurus kompānija Schaefer pirmo reizi demonstrēja savā simpozijā, jau viss divdisku sajūgs atrodas elektrodzinējā – tukšā telpā rotora iekšpusē. Lai nodrošinātu nepieciešamo sajūgšanas spēku, tiek izmantoti daudzdisku sajūgi – līdzīgi tiem, kurus parasti uzstāda sporta automobiļos. Tāpat kā integrētā piedziņa, kas aktivizē trīsdisku sajūgu, hibrīdmodulis izveidots ļoti kompakts, un abi kopā tie ir tikai nedaudz garāki par variantiem, kas tiek izmantoti tikai kopā ar iekšdedzes dzinēju.

Palielinoties tirgus segmentam, kurā tiek piedāvāti automobiļi ar pievienojamu hibrīdpiedziņu, autoražotāji šobrīd pārskata transmisijas koncepciju. Tā vietā, lai uzstādītu elektrodzinējus transmisijas priekšā un aizmugurē, tagad tiek domāts par tādu piedziņas savstarpējo integrāciju, lai to varētu apvienot vienā strukturālajā un funkcionālajā mezglā. Šajā jomā kompānija Schaefer simpozija laikā pirmo reizi demonstrēja revolucionāru koncepciju “Specializētās hibrīdās transmisijas” (jeb DH-ST 6+2). Tās pamatā ir automatizēta mehāniskā transmisija ar diviem elektriskajiem un sešiem mehāniskajiem pārnesumiem.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
  DH-ST 6+2: elektrodzinējs, kas iebūvēts paralēli pārnesumu kārbas primārajai asij. Sistēmas īpatnība ir pārnesumu kārbas sadalījums divos blokos. Starp abām šīm subtransmisijām uzstādīts griezes momenta pastiprinātājs un, pateicoties tam, iekšdedzes dzinējam tiek nodrošināti četri papildus pārnesumi. Sešiem pārnesumiem nepieciešamas tikai piecas sazobju rindas. Kompānijas Schaefer veiktā imitējošā modelēšana parādīja, ka transmisija DH-ST 6+2 ne tikai nodrošina sporta automobilim raksturīgus gaitas parametrus, bet samazina arī degvielas patēriņu līdz pat 4,5 l/100 km pēc WLTC metodikas.
   
 

Jau 2011. gadā kompānija Schaefer piedāvāja automobiļa koncepciju ar divām riteņu asu elektropiedziņām, kur tika nodrošināta aktīva griezes momenta sadale starp priekšējā un aizmugurējā tilta riteņiem. Kopš tā laika kompānija ne vien palaidusi sērijveida ražošanā šādu piedziņu komponentus, bet arī izstrādājusi elektriskajām asīm pilnībā no moduļiem veidotu sistēmu. Tajā vienlaikus tiek izmantoti varianti ar paralēlu un virknes piedziņu izvietojumu, tajā skaitā papildus komponenti diferenciāļa pārnesumam, pārslēdzamiem divu ātrumu pārnesumiem un aktīvajai griezes momenta sadalei.

Ar konfgurēšanas programmas palīdzību, kuru kompānija Schaefer pirmo reizi nodemonstrēja savā konferencē, elektromobiļu un hibrīdauto riteņu asu piedziņām var aprēķināt tādus parametrus kā nepieciešamā telpa, gaitas raksturlielumi un funkcionālie parametri.

Salīdzinot 2011. gada riteņu piedziņu ar toreizējo, progress ir acīmredzams. Iepriekšējās versijas piedziņas maksimālā jauda bija 69 kW, bet svars – 90 kg, savukārt jaunākās paaudzes piedziņa nodrošina jaudu līdz 145 kW, bet tās svars ir tikai 10 kg. Šodien kompānija Schaefer piedāvā plašu un kompleksu tehnoloģiju klāstu, kuru iespējams izmantot spēka piedziņas elektrifcēšanai. Piemēram, tikai pozīcijā P2 tiek piedāvāti hibrīdmoduļi komplektā ar griezes momenta pārveidotājiem, bezpakāpju pārnesumu kārbām un divdisku sajūga moduļiem.

Schaefer plašās tehniskās zināšanas elektromobiļu un hibrīdauto sfērā ir kompānijas stiprā puse, kas ļauj tai dinamiski attīstīties šajā mūsu dienās sevišķi perspektīvajā virzienā.
 
 

Ne tikai komponenti

   
  Programmas E-Mobility ietvaros kompānija Schaefer izstrādā ne tikai mezglus un agregātus, bet arī visai interesantus transportlīdzekļus. Viens no tiem – četrriteņu elektrovelosipēds Bio-Hybrid, kura prototips jau kādu laiku tiek demonstrēts dažādos pasākumos.
   
  Inter Cars, INA, FAG, Schaeffler Group, rezerves daļas, запчасти
   
 

Konstrukcijas platums ir apmēram 60 cm, garums – gandrīz 2 metri, bāze aprīkota ar četriem riteņiem ar 24 collu riepām. Maksimālais ātrums − 25 vai 40 km/h atkarībā no versijas, nobraukums ar vienu uzlādi − 50...100 km, akumulatori noņemami.

Plusi salīdzinājumā ar parasto velosipēdu ir acīmredzami: Bio-Hybrid aizsargā vadītāju no laika apstākļiem, dod iespēju pārvadāt visai apjomīgu kravu un tajā var uzstādīt papildus sēdvietu, ja ir tāda vēlēšanās. Pie visa tā ierīce nezaudē velosipēda statusu, kas ļauj to vadīt bez autovadītāja apliecības un pārvietoties pa veloceliņiem.
 
 
 
 
 

подготовлено brauc.com; car-use.lv ®