Bosch seminārs
Auto ražošana un serviss: tendences un perspektīvas

 
 
 
 

Internets un viedās tehnoloģijas arvien dziļāk iespiežas mūsu ikdienas dzīvē. Automobiļu nozare šai ziņā nav nekāds izņēmums. Kompānijas Inter Cars organizētajā seminārā kompānijas Bosch pārstāvis Henrijs Pītersens (Henry Pitersen) pastāstīja, kādas tendences patlaban vērojamas gan automobiļu ražošanas, gan apkopes sfērā.

   
  Bosch seminārs
   
 

Mūsdienās daudziem jau pazīstams saīsinājums IoT − Internet of Things. Šim perspektīvajam virzienam tuvākajos 50 gados kompānija Bosch plāno veltīt īpašu uzmanību. Tie nav teorētiski plāni. Bosch viedās tehnoloģijas tiek plaši pielietotas un nes kompānijai peļņu jau šobrīd, aizņemot arvien nozīmīgāku vietu piedāvāto ražojumu klāstā.

Piemēram, 2017. gadā Bosch palielināja realizāciju par 6,8% (5,3 miljardiem eiro) salīdzinājumā ar 2016. gadu. Viena no pieauguma komponentēm bija risinājumi, kas saistīti ar IoT un mobilitāti. Koncerna vadība ne bez pamatojuma secinājusi, ka uz 2020. gadu ne mazāk kā 20% no kompānijas ienākumiem nesīs risinājumi, kas saistīti ar “Lietu internetu”.

   
  Bosch seminārs
   
 

Berlīnes konference ConnectedWorld 2018 parādīja to, cik nopietni Bosch attiecas pret lietu interneta novirziena attīstību, tajā skaitā – arī automobiļu nozarē. Izstāžu zālē, kuras platība sasniedza 10 000 kvadrātmetru, sapulcējās 3500 dalībnieki, kuriem tika demonstrēti 70 eksponāti, bet par konferences tēmu lekcijas nolasīja 140 referenti.

   
 

Viedais autoserviss

Intelekts ienāk visur: sadzīves priekšmetos, mājās, automobiļos utt. Arī autoserviss var kļūt saprātīgs: Bosch piedāvājumā jau ir vairāki gatavi risinājumi. Īsāk sakot – viss autoservisa aprīkojums var tikt apvienots kopējā tīklā. Tas palīdz taupīt laiku un vienkāršo datu apstrādi. Pat automobiļa pieņemšana ir automatizēta, un tai tiek izmantota īpaši izstrādāta obligāta procedūra. Ik reizi automobilim nonākot servisā, meistars to fotografē ar savu telefonu un attēls tiek ievadīts datu bāzē. Saņemot automobili, īpašnieks apgalvos, ka servisā tas bojāts – virsbūvē parādījušies skrāpējumi un iespiedumi? To viegli pārbaudīt, apskatot pieņemšanas laikā uzņemtos fotoattēlus.

Bet tie ir sīkumi. Galvenās atšķirības parādās darba procesa optimizācijā un rezultātu izsniegšanā. Piemēram, automobilim nepieciešams veikt dzinēja diagnostiku un noregulēt riteņu savirzi. Uz šo brīdi katrai servisa ierīcei – piemēram, diagnostikas skenerim vai savirzes stendam – jāidentificē automobilis. Pēc apkopes procedūras beigām no katras ierīces var saņemt attiecīgu protokolu.

Ja iekārtas saslēgtas vienotā tīklā, identifikācija jāveic tikai vienu reizi un visu veikto procedūru rezultāti tiks apkopoti vienā protokolā, kuru iespējams nekavējoties automātiski nosūtīt īpašniekam. Ja ierīces pieslēgtas vienam datoram – par to nav jāmaksā, bet, ja datoru ir vairāk, par katru no tiem gada abonēšanas maksa būs 250 eiro.

   
  Bosch seminārs
   
 

Viedā autoservisa (Connected Workshop) galvenais uzdevums nav tikai visu stendu apvienošana vienā tīklā. Automobiļi ar katru dienu kļūst inteliģentāki, un koncepcijas tālākajā attīstībā paredzēts, ka automobilis un autoserviss paši veiks savstarpēju datu apmaiņu. Viens no variantiem: automobilis paziņo īpašniekam par kādu problēmu vai kārtējo plānoto apkopi un piedāvā doties uz autoservisu. Autoīpašnieks dod savu piekrišanu, un pirms servisa apmeklējuma automobilis pats informē servisu par problēmām, kuras nāksies risināt.

   
 

Atjaunināšana tiešsaistē

Pavisam drīz automobiļi jau sāks automātiski atjaunināt savu programmatūru – tāpat, kā to tagad veic viedtālruņi. Tādu tehnoloģiju jau izmanto Volvo. Bosch aktīvi strādā šajā virzienā, un koncerna pārstāvji uzskata, ka no šāda risinājuma ieguvēji būs visi.

Elektronisko ierīču apjoma pieaugums automobiļos un modeļu rindu atjaunošanas ātrums izraisa potenciālu programmēšanas kļūdu daudzuma palielināšanos. Tas jau ir apstiprinājies praksē. 2011. gadā ASV 5% no visām atsaukšanas kampaņām bija saistītas ar kļūdām programmapgādē. 2015. gadā šī problēma kļuva jau par 15% atsaukšanas kampaņu iemeslu. Autoražotājiem un auto īpašniekiem tas prasa milzīgu laika un finanšu līdzekļu patēriņu, savukārt tiešsaistes atjaunināšana dos iespēju ievērojami samazināt šos tēriņus.

IoT tehnoloģijā paredzēta lielu datu masīvu uzglabāšana un pārsūtīšana. Šim nolūkam nepieciešams mākoņserveris un Bosch rīcībā tāds ir. Uz šo brīdi serveris Bosch Cloud ir viens no pieciem lielākajiem šādiem serveriem pasaulē. Cik strauji attīstīsies lietu internets automobiļu sfērā? Lūk, daži skaitļi, kas tika nodoti atklātībai Berlīnē notikušajā konferencē Bosch ConnectedWorld 2018.

Pēc Bosch prognozēm 2025. gadā uz pasaules lielceļiem atradīsies vairāk nekā 470 miljoni transportlīdzekļu, kas pieslēgti tīklam. Jau 2022. gadā mobilitātes risinājumu un ar tiem saistīto ciparu tehnoloģiju tirgus apgrozījums sasniegs 140 miljardus eiro. Viens no spēkā pieaugošiem virzieniem šinī sfērā ir raidšerings (kopīgi braucieni), kurš ietver tiešsaistes pakalpojumus, lietotnes automobiļiem, kā arī transporta organizācijas un taksometrus. Tiek plānots, ka līdz jau minētajam 2022. gadam raidšeringa lietotāju skaits pasaulē pieaugs par 60% un sasniegs 685 miljonus cilvēku.

   
  Bosch seminārs
   
 

Bosch mākoņserveris izveidots samērā nesen, taču jau uz šo brīdi tā jauda ir salīdzināma ar tādu IT gigantu, kā Google, Microsoft, IBM vai Amazon piedāvātajiem līdzīgiem pakalpojumiem. Patlaban servisam pieslēgti vairāk nekā 5 miljoni ierīču un šis skaits turpina nemitīgi pieaugt. Platforma apvienos sevī visu: no sadzīves iekārtām līdz automobiļiem. Pēdējie ieņem īpaši svarīgu vietu, un tiem nepieciešama nopietna pieeja, tādēļ Bosch projekta attīstībā ik gadus iegulda vairāk nekā 500 miljonus eiro.

   
 

System!e

Runājot par kopīgu transportlīdzekļu izmantošanu, Bosch ar to domā ne tikai automobiļus. Jau kopš 2016. gada nodaļa Bosch COUP nodarbojas ar elektroskūteru koplietošanu. Projekts darbojas Berlīnē, Parīzē un Madridē, bet kopējais elektroskūteru daudzums sasniedz 3500. Kādēļ tas nepieciešams koncernam Bosch? Viens no uzdevumiem – atstrādāt risinājumus kompleksai elektrisko transportlīdzekļu pieslēgšanai tīklam. Projektam dots nosaukums System!e.

Kādēļ cilvēki mūsdienās nevēlas iegādāties elektromobiļus? Ļoti bieži viņi baidās no apstāšanās ceļā ar tukšu akumulatoru elektromobiļa ierobežotā nobraukuma un ne visai plaši attīstītā uzlādes staciju tīkla dēļ. Tieši šo problēmu paredzēts risināt ar projekta System!e palīdzību.

Elektromobilis pieslēgts Bosch mākoņservisam, un sistēma tiešsaistes režīmā veic paplašinātu visu faktoru monitoringu. Sistēma seko pašreizējam akumulatora lādiņam, enerģijas patēriņam apsildei vai gaisa kondicionēšanai, vadīšanas stilam, situācijai uz ceļa, topogrāfiskajiem datiem, tuvākajiem uzlādes punktiem un daudziem citiem apstākļiem. Tā rezultātā Sistēma spēj izstrādāt optimālu maršrutu un piedāvāt to vadītājam. System!e tieši tāpat spēj iekļaut elektromobili viedas ēkas elektrosistēmā.


Automobiļa apkalpošana

Vienam otram viss iepriekš aprakstītais var likties kaut kas abstrakts, kaut kas tāds, kas varbūt kādreiz vēlāk notiks. Un tomēr – strauji attīstošās tehnoloģijas jau šodien ir mainījušas pieeju daudziem automobiļa apkalpošanas aspektiem. Šeit vietā ir minēt elektroniskos palīgus automašīnā ADAS (Advanced Driver Assistance Systems): ārējās novērošanas kameras, radarus, devējus, adaptīvos lukturus, ceļu satiksmes negadījumu nbrīdinājuma sistēmas utt. Šo ierīču izplatība gūst masveida raksturu, un Pitersena kungs pievērsa īpašu uzmanību tam, kā šo ierīču klātbūtne ietekmē automobiļa apkopes un remonta procesu.

Galvenais ir tas, ka visu minēto ierīču normālai darbībai nepieciešams veikt to kalibrēšanu, citādi tās zaudē savu jēgu. Vēl vairāk: no drošību paaugstinošiem līdzekļiem tie pārvēršas par pretējo – draudu avotu, jo vadītājs paļaujas uz sistēmām, kuras darbojas nepareizi.

Kalibrēšana nepieciešama:
  1) Pēc savērsuma regulēšanas;
  2) pēc piekares remonta ar nesošo elementu – amortizatoru, atsperu – nomaiņu;
  3) pēc cita izmēra riteņu uzstādīšanas;
  4) pēc vējstikla nomaiņas, ja tas nomainīts kopā ar kameru;
  5) pēc kļūdu reģistrēšanas vadības bloka atmiņā, kā arī daudzos citos gadījumos.


Process ietver daudz un dažādas nianses. Piemēram, vējstikla kameras kalibrēšana var tikt veikta statiski – ar īpaši iezīmētas tāfeles palīdzību, vai dinamiska – braukšanas laikā. Kalibrēšanas algoritmi sastādīti arī citām sistēmām, piemēram, adaptīvajiem priekšējiem lukturiem. Visām iepriekš minētajām procedūrām Bosch piedāvā gan aparatūru, gan metodiku, un šo informāciju Jūs saņemat no pirmajām rokām, jo vācu koncerns pats ir izstrādājis daudzas no līdzīgām sistēmām.

   
  Bosch seminārs
   
  Bosch seminārs
   
 

Jau šodien autoservisos nākas apgūt jaunas operācijas, piemēram, ADAS sistēmu: kameru, radaru, adaptīvo lukturu utt. kalibrēšanu. Statiskai kalibrēšanai nepieciešama tāfele ar speciālu marķējumu. Dinamiskā kalibrēšana tiek veikta automobiļa kustības laikā – pieslēdzot diagnostikas aparatūru. Automobiļa izgatavotājs raksturo braukšanas apstākļus kalibrēšanas laikā – attālumu, ātrumu, automobiļa stāvokli attiecībā pret ceļa marķējumu. Kalibrēšanas procesa gaitā notiek saņemto datu salīdzināšana ar uzdotajiem etalonparametriem, un tādā veidā tiek veikta elektronisko bloku darbības korekcija.

   
 

Jo tālāk, jo mazāk kļūs automobiļu bez ADAS. Tas nozīmē, ka šo sistēmu kalibrēšana gribot negribot kļūs par ikdienas procedūru. Joki paliek joki, bet interesanti: cik ilgs laika posms būs nepieciešams, lai automehāniķi kļūtu par mehāniķiem-programmētājiem? Visticamāk – visai neilgs.

 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®