NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas

 
 
 
 

Kompānijas Inter Cars organizētajā seminārā NRF pārstāvis Ādams Gertrūda (Adam Gertruda) iepazīstināja ar automobiļu kondicionieru apkalpošanas niansēm. Lektors nodemonstrēja arī to, kā īpaša aprīkojuma izmantošana padara vienkāršāku apkalpes procesu, un tas izraisīja dzīvu auditorijas interesi, jo lielāko klātesošo daļu veidoja autoservisu pārstāvji.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Bieži vien nākas dzirdēt, ka agrāko gadu automobiļos kondicionieri nebija tik kaprīzi un apkope tiem bija nepieciešama daudz retāk nekā modernajiem modeļiem. Apgalvojumā ir zināma daļa patiesības. Mūsdienu automobiļos kondicionieri sagādā īpašniekiem vairāk problēmu tādēļ, ka ekoloģiskās prasības kļuvušas ievērojami stingrākas.

Līdz 1986. gadam kondicionieros tika pildīts aukstumnesējs R12, kura molekulas bija visai lielas, tādēļ tas bija mazāk pakļauts noplūdes riskam. Sistēmā tika izmantota minerāleļļa, kura praktiski neuzsūca mitrumu. Šie divi faktori arī izskaidro to, kādēļ vecos automobiļos kondicionieri varēja darboties bez apkopes 10 – 20 gadus. Viss jau būtu labi, bet R12 satur freonu, kas kaitē ozona slānim. Freonam GWP (Global Warning Potention – globālās sasilšanas potenciāls) indekss ir 16 000. Tas ir – viens kilograms freona veicina 16 000 kg СО2 izveidošanos. Turklāt freons saglabājas atmosfērā 150 gadus.

1986. gadā tika uzsākta aukstumnesēja R134a, kura sastāvā neietilpst freons, izmantošana. GWP indekss − 1430, uzturēšanās laiks atmosfērā − līdz 15 gadiem. Tas ir daudz izdevīgāk no ekoloģijas viedokļa, tomēr medaļai ir arī otra puse – R134a molekulu izmēri ir daudz mazāki, tādēļ tā noplūdes risks ir daudz lielāks. Ekspluatācijas problēmas vēl vairāk palielināja mūsdienīgu eļļu izmantošana, jo tās uzsūc mitrumu.

Patlaban automobiļu kondicionieros sāk izmantot aukstumaģentu R1234yf, kura GWP = 5, uzkavēšanās ilgums atmosfērā – 3 - 11 dienas, līdz tas sadalās nekaitīgos komponentos. У R1234yf arī veido nelielas molekulas, un šis sastāvs arī izmaksā dārgāk.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Novērtējot elementu stāvokli, iespējams nekļūdīgi noskaidrot to, kā kondicionieris ticis ekspluatēts. Fotoattēlā redzama kompresora virzuļa plāksne ar tipisku uzdegumu. Šī detaļa kompresorā ir viena no tām, kas visvairāk sakarst. Uzdegums liecina par pārkaršanu, kuru bieži vien izraisa nepietiekams aukstumnesēja un/vai eļļas daudzums kondicionierī.

   
 

Starp citu, kas attiecas uz noplūdēm: kas ir galvenais to izraisītājs? Ar to mēs nedomājam nolietojušās maģistrāles vai kondensētāju. No ikviena automobiļa kondicioniera ekspluatācijas laikā noplūst aukstumnesējs, jo šuves nav simtprocentīgi hermētiskas un iekārta nemitīgi pakļauta vibrācijām. Konstruktīvā risinājuma īpatnību dēļ aptuveni trešās daļas regulāro noplūžu izraisītājs ir kompresors, precīzāk – tā priekšējais blīvgredzens.

Blīvgredzens aptver vārpstu, tātad atrodas vietā, kur šī detaļa iznāk no kompresora korpusa. Tieši šī iemesla dēļ kompresorus ar elektromagnētiskajiem ieslēgšanas sajūgiem, kuri tiek izmantoti parastos automobiļos, dēvē par atvērtā tipa kompresoriem. No šī viedokļa par perspektīvākiem uzskatāmi kompresori, kas tiek izmantoti hibrīdautomobiļos. Tajos parasti nav sajūga: kompresors aprīkots ar atsevišķu elektromotoru. Tas nozīmē, ka ass netiek izvadīta ārpus korpusa, un līdz ar to vienas potenciālas noplūdes vietas ir mazāk.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Pēc paplāksnes, kura pilda slīdgultņa lomu, un kompresora korpusa stāvokļa, var noprast, ka mezgla iekšpusē ir augsts pretspiediens. Visticamāk, ka mitruma filtrs nespēj veikt savas funkcijas, jo piesārņots, un sistēmā atrodas mitrums. Tas kopā ar aukstumnesēju un eļļu iekļūst kompresorā un, tā kā ūdeni saspiest nav iespējams, izveidojas iepriekš minētais paaugstinātais pretspiediens.

   
 

Apkope sākas ar sistēmas stāvokļa novērtējumu. Ir sastādītas īpašas tabulas, kurās parādīts aukstumnesēja spiediena sistēmā atkarība no temperatūras. Piemēram, temperatūra telpā ir 22ºС, un tabulā mēs redzam, ka šādā gadījumā spiedienam sistēmā jābūt 5 bāri, bet mums faktiski tas sastāda tikai 4 bārus. Tas nozīmē, ka sistēmā ir nepietiekams aukstumnesēja apjoms. Bet, ja spiediens sasniedz 6 - 7 bārus, vai tas nozīmē, ka sistēmā aukstumnesēja ir par daudz? Teorētiski tas ir iespējams, taču maz ticams. Visdrīzāk sistēmā aukstumnesēja vietā atrodas kāda cita gāze, vai arī tur iekļuvis mitrums.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Ierīce Sight Glass (angliski: “skatlodziņš”) palīdzēs vizuāli noskaidrot, kas atradās sistēmā pirms uzpildes iekārtas pieslēgšanas. Ideālā gadījumā aukstumnesējam sistēmā jābūt caurspīdīgam (sk. attēlu pa kreisi). Ja tas kļuvis duļķains, to varētu izraisīt mitruma piemaisījumi, parafīna nosēdumi, hermētiķis u. taml. Netīrs aukstumnesējs arī nav nekas iepriecinošs. Sistēmu iespējams attīrīt, taču kaitējums jau ir nodarīts, kompresors ticis pakļauts nodilumam un cik tas vēl ilgi kalpos – grūti pateikt.

   
 

Kas var atrasties sistēmā attiecīgā aukstumnesēja vietā? Iespējami vairāki varianti: R22, R40, R451 vai pat propāns-butāns, kas ir sprādzienbīstams. Jāpiebilst, ka aukstumnesēja sadārdzināšanās var veicināt šādu mahināciju izplatību. Iepildīt kondicionierī neatbilstošu gāzi nekautrējas pat Vecās Eiropas valstīs: arī tur ir visai plašs tirgus automobiļiem ar neskaidru apkopes vēsturi. Iegādājoties lietotu automobili, cilvēks nevar zināt, kas iepildīts kondicionierī.

Tas nav vienīgais riska faktors. Bieži vien lietoto automobiļu tirgū nonāk spēkrati, kuriem sistēmai pievienots līdzeklis, kas novērš sūces. Loģika skaidra: pārdošanai paredzētam automobilim tas izmaksā krietni lētāk nekā kondicioniera remonts. Ja kāds no šiem līdzekļiem nonāk uzpildes ierīcē, tā var iziet no ierindas un tur nepalīdzēs arī iebūvētais filtrs. Nodrošināties pret to var, novērtējot vizuāli aukstumnesēja stāvokli ar vienkāršas ierīces Sight Glass (angļu valodā: “skatlodziņš”).

Palīgierīces vispār ir ļoti noderīga lieta. Mēs visi zinām, ka aukstumnesēja noplūdi vieglāk atrast, ja sistēmā ievadīts UV komponents. Tas ir labs paņēmiens, tomēr pilnībā uz to paļauties nevar (ne visur iespējams ielūkoties) un tā arī nav visprecīzākā metode: ar to var konstatēt noplūdes, sākot no 20 gramiem gadā. Precīzākai diagnostikai noderēs īpašs testeris (sk. fotogrāfiju), kurš ir tik jūtīgs, ka spēj konstatēt mikronoplūdes, kuras nepārsniedz 0,5 gramus gadā. Sīkas noplūdes bieži vien konstatē arī ar slāpekļa palīdzību: gāzes molekulas izmēri ir mazāki nekā aukstumaģenta molekulas izmēri.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Sevišķi jūtīgs testeris palīdz konstatēt noplūdes, kuru apjoms nepārsniedz 0,5 gramus gadā.

   
 

Bez īpašām ierīcēm, protams, vēl nepieciešama pieredze un atsevišķu nianšu pārzināšana. Dažkārt jāsaskaras ar cita veida problēmu: noplūdes nav, sistēma uzpildīta, tomēr kondicionieris neieslēdzas. No ierindas izgājis kompresors, jāpērk jauns? Tas var būt pārsteidzīgs secinājums.

Modernā sistēmā ar elektromagnētiskā vārsta vadību vispirms vajadzētu padot 12 voltus uz kompresoru tiešā veidā. Ja tas darbojas, vaina ir citviet: ERG, turbīnā, u. taml. Visticamāk, ka vadības bloks pārslēdzis dzinēju tā saucamajā drošajā darba režīmā, atslēdzot visus liekos patērētājus, tanī skaitā arī kondicionieri. Ja tā noticis, pēc režīma izslēgšanas kondicionieris atkal sāks darboties. Vainīgs var būt arī PWM virzulis: ja nav dzirdams klakšķis, tas ir izgājis no ierindas.

Diagnostikas un remonta finesēm Gertrūda kungs veltīja pietiekami daudz laika. Auditorijai šī tēma izrādījās visai aktuāla, sākās aktīva diskusija un klātesošie pat nepamanīja, ka seminārs turpinās jau ilgāk par paredzēto laiku. Tas, protams, nevienu nesarūgtināja – iegūtā informācija bija visai noderīga, tātad arī laiks semināram nebija zemē nomests.

   
   
   
 

Par kompāniju

   
 

Kopš 1927. gada NRF ir viena no vadošajiem kondicionieru un komponentu ražotājiem un piegādātājiem automobiļu tirgū, rūpniecības, dzelzceļa un jūras pārvadājumu sektoros. NRF pazīstama kā augstas kvalitātes radiatoru ražotājs, kas papildus tam izgatavo un piegādā plašu citu preču sortimentu. Kompānijas centrālais birojs izvietots Holandē. Šodien NRF pieder 12 rūpnīcas, 20 noliktavas un izplatītāju tīkls vairāk nekā 80 pasaules valstīs.

   
   
   
 

Vakuumtīrīšana

   
 

Pieņemsim, ka sistēmā iekļuvis mitrums, un mēs vēlamies no tā atbrīvoties. Cik ilgi sistēmā jāuztur vakuums? Autoservisu speciālisti nosauc dažādus skaitļus: no 15 līdz 45 minūtēm. Tāda nenoteiktība izskaidrojama ar to, ka mēs nevaram zināt, cik ūdens atrodas sistēmā, bet vakuumtīrīšanas iekārta aprīkota ar parastu manometru, kurš neuzrāda nelielas spiediena svārstības.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Ja mēs gribam precīzi noteikt brīdi, kad sistēma atbrīvota no ūdens, palīdzēs jūtīgs elektroniskais manometrs, piemēram, tāds, kāds parādīts 2. fotoattēlā.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
   
 

Jo zemāks spiediens, jo pie zemākas temperatūras ūdens sāk vārīties. Pie 0,01 atm. spiediena viršanas temperatūra būs tikai 6,7ºС. Vērojot elektroniskā manometra displeju, mēs redzēsim nelielas spiediena izmaiņas, tas nozīmē, ka ūdens vārās. Svārstību norimšanās liecina, ka vairs nav, kam vārīties. Trešajā fotogrāfijā redzamā ierīce dod iespēju izskrūvēt noslēdzošo virzuli, lai paātrinātu vakuumtīrīšanas procesu.

   
  NRF seminārs
Kondicionēšanas sistēmas
 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®