Kondicionēšanas sistēma
Valeo ieteikumi un jaunumi

 
 
 
 

Tiešā sakarība starp piekares vai bremžu stāvokli un drošību ir nepārprotama. Savukārt kondicionēšanas sistēma tiek uzskatīta tikai par funkciju, kas palielina ērtības. Tomēr klimats salonā tiešā veidā ietekmē vadītāja pašsajūtu, tātad arī drošību − Valeo speciālistu rīcībā ir konkrēta statistika.

Starp citu, kondicionieris palielina degvielas patēriņu, bet satiksmes sastrēgumos tā efektivitāte ne vienmēr ir augstākajā līmenī. Kā uzlabot šādu situāciju? Valeo piedāvā risinājumu, kurš jau ilgāku laiku tiek sekmīgi pielietots premium klases automobiļos.

Pārkaršana


Vasara, karstums, kondicionieris sabojājies. Nekā briesmīga, izcietīsim? Tā tas nav. Sakarību starp braukšanas drošību un temperatūru automobiļa kabīnē nosaka cilvēka fizioloģija.

   
  Kondicionēšanas sistēma
Valeo ieteikumi un jaunumi
   
 

Cilvēks ir siltasiņu būtne un tas nozīmē, ka organismam jāuztur pastāvīga ķermeņa temperatūra, sasildoties vai atbrīvojoties no liekā karstuma. Pat karstā laikā, kad temperatūra sasniedz 30 - 40°C, organisms tiek ar to galā, izdalot sviedrus. Tomēr, ja cilvēka apkārtējais gaiss ir mitrs, tas kļūst bīstami veselībai. Augsta gaisa mitruma apstākļos pat pie 35°C temperatūras var notikt karstuma dūriens.

Vasaras saule ļoti ātri sakarsē automobiļa salonu. To vēl vairāk pastiprina lielais stikloto virsmu apjoms mūsdienu automobiļos, kas ir krietni lielāks nekā pirms gadiem trīsdesmit ražotajiem automobiļiem. To nosaka arī lielie vējstikla un pārējo stiklu noliekuma leņķi, kas uzlabo aerodinamiku, kā arī panorāmas jumta logi. Un – kas būtībā ir vēl ļaunāk – temperatūra salonā nebūt nav viendabīga. Siltais gaiss ceļas augšup, tādēļ pie grieztiem temperatūra var būt pat par 10°C augstāka nekā grīdas līmenī. Pie kam vadītāja galva atrodas pie paša jumta.

   
  Kondicionēšanas sistēma
Valeo ieteikumi un jaunumi
   
 

Ja ārpusē temperatūra sasniedz +25°C, automobiļa salonā tā īsā laikā var sasniegt +45 - 50°C.

   
 

Zinātnieki sen ir eksperimentāli pierādījuši, ka cilvēkam vispiemērotākā temperatūra ir apmēram 22°C, taču kondicionēšanas sistēmas uzdevums ir ne tikai uzturēt temperatūru, bet arī samazināt gaisa mitrumu. Vai tiešām sakarsētā, sausā vasaras dienas gaisā ir mitrums? Ir gan un, jo īpaši – relatīvi noslēgtā telpā, kurā elpo viens vai vairāki cilvēki. Vienkāršs pierādījums – tiklīdz pēkšņi uznācis lietus atdzesē logu stiklus, tie momentāni aizsvīst. Starp citu, tieši šī iemesla dēļ lietus laikā ieteicams darbināt kondicionieri, lai samazinātu kondensātu un uzlabotu redzamību.

Atvērti logi neaizstāj kondicionieri, vēl vairāk – ātri braucot ir visai problemātiski turēt logus atvērtus. Atvērt nelielu spraudziņu vienam vai diviem pretējās puses logiem, lai rastos caurvējš? Tas arī nav labākais risinājums: temperatūra salonā ne tuvu nebūs optimāla. Franču zinātnieki ir konstatējuši, ka temperatūras paaugstināšanās tikai par 5°C − no 22 līdz 27°C – pazemina vadītāja uztveri un palielina cilvēka reaģēšanas laiku par veseliem 22%. Tieši šī iemesla dēļ Valeo speciālisti iesaka regulāri pārbaudīt kondicionēšanas sistēmas darba spējas.

Jāatceras ieslēgt sistēmu arī aukstā laikā (bet ne pie negatīvas temperatūras), lai neizkalstu iekšējie gumijas blīvējumi, kā arī reizi gadā veikt profilaktisko apskati un papildus uzpildi. Pat jaunam automobilim no sistēmas gada laikā var izdalīties ap 5% aukstumnesēja, bet vecākiem modeļiem – līdz 9%. Tas pazemina ne tikai sistēmas darba efektivitāti, bet samazina arī kompresora resursu, jo aukstumnesējs izdalās kopā ar eļļu, kura kalpo kā smērviela kompresoram. Tā kā kondicionēšanas sistēmas uzturēšana darba kārtībā ir ne tikai komforta un drošības jautājums, bet arī izvairīšanās no liekiem izdevumiem priekšlaicīgi no ierindas izgājuša kompresora iegādei.

Šķidruma kondensētājs

Pieņemsim, ka kondicionēšanas sistēma ir uzpildīta un normāli darbojas. Šajā sistēmā ir kāda vājā vieta: kondensētājs – kondicioniera radiators. Sistēmā aukstumnesējs cirkulē starp iztvaicētāju, kurā tiek uztverts siltums no salona, un kondensētāju, kur aukstumnesējs novada siltumu uz āru. Kondensētājs vairumā gadījumu izvietots dzinēja radiatora priekšā – tur to vislabāk atdzesē gaisa plūsma braukšanas laikā. Šis risinājums ir tehniski vienkārši realizējams, taču tam ir savi trūkumi. Radiatora alumīnija plāksnītes var viegli sabojāt sīki akmentiņi un sāls reaģenti, ar laiku tās piesārņojas ar netīrumiem, kas ievērojami samazina dzesēšanas efektivitāti. Bez tam, kondicionierim darbojoties, automobilis ne vienmēr atrodas kustībā. Tieši šī iemesla dēļ jūs karstā laikā satiksmes sastrēgumā varat dzirdēt, ka intensīvi darbojas dzinēja ventilators, lai atdzesētu kondensētāju.

Valeo inženieri atrisināja šo problēmu, ieviešot kondensētāju, kurā aukstumnesējs izgatavots uz glikola bāzes. Pateicoties šī šķidruma zemajai darba temperatūrai nācās ieviest vēl vienu atsevišķu kontūru, kurš nav pieslēgts dzinēja dzesēšanas sistēmai, kurā antifrīza temperatūra var sasniegt 90 - 100°C. Papildus efektīvākai siltuma apmaiņai, šķidruma kondensētāja izmantošanai ir vēl vairākas priekšrocības.

Pirmkārt, tagad kondensētājam nav obligāti jāatrodas dzinēja radiatora priekšā. To var pārvietot tur, kur tas būs vairāk pasargāts no ārējas iedarbības. Mazāk bojājumu – mazāki izdevumi remontam un uzpildei. Tas ir labāk arī no ekoloģijas viedokļa, jo samazinās aukstumnesēja iespēja noplūst atmosfērā.

   
  Kondicionēšanas sistēma
Valeo ieteikumi un jaunumi
   
 

Šķidruma kondensētāja forma var būt dažāda – tas atkarīgs no tā, kāda modeļa automobilī un tieši kurā motora nodalījuma vietā tas jāizvieto.

   
 

Uzlabota siltuma apmaiņa samazina slodzi uz ventilatora, tātad arī uz borta elektrosistēmu, kas noved arī pie degvielas ietaupījuma. Valeo speciālisti paredz, ka iespējams palielināt ietaupījumu par 6 - 8% salīdzinājumā ar sistēmu, kurā uzstādīts parastais kondensētājs.

Šis arguments pārliecināja kompāniju BMW, kurai Valeo no 2015. gada sāka piegādāt sistēmas ar šķidruma kondensētāju kā ОЕМ risinājumu. Jaunievedums vispirms tiek izmantots hibrīdauto modeļos. 2017. gadā Valeo nodemonstrēja šķidruma kondensētāju poļu izstādē ProfiAuto un vēl vairākos citos pasākumos.

Nerimstoša interese par šo jauno Valeo izstrādājumu no autoīpašnieku un arī autobūvētāju pārstāvju puses liecina par to, ka visai drīz šīs tehnoloģijas izmantošana var iegūt masveida raksturu, pierādot, ka efektīva salona dzesēšana var tikt viegli apvienota ar zemu degvielas patēriņu.

 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®