Lambda-zondes
Denso seminārs

 
 
 
 

Kompānijas Inter Cars organizētā semināra ietvaros Denso pārstāvis Vladislavs Lucenko iepazīstināja ar lambda-zonžu konstrukcijas un izvēles niansēm, kā arī ar dažām ekspluatācijas īpatnībām.

   
  Lambda-zondes_Denso seminārs
   
 

Modernās lambda-zondes ir dārgākas par iepriekšējiem modeļiem. Tam par iemeslu ir sarežģītāka konstrukcija sakarā ar ekonomisko prasību paaugstināšanos. Pirmkārt – modernie devēji aprīkoti ar sildelementiem. Agrāk tā nebija, tādēļ lambda-zondes sāka darboties tikai pēc tam, kad dzinējs bija iesilis līdz noteiktai temperatūrai. Līdz iesilšanai degmaisījuma formēšana notika, balstoties uz dzinēja vadības blokā ieprogrammētām vidējām vērtībām.

Tagad degmaisījuma sastāva koriģēšana, vadoties pēc lambda-zonžu datiem, sākas praktiski uzreiz pēc auksta dzinēja iedarbināšanas: iebūvētais sildītājs uzkarsē devēju līdz 400ºС vai augstāk dažu sekunžu laikā. Medaļai diemžēl ir arī otra puse: ekspluatācijas laikā mitra un vēsa klimata apstākļos apsilde veicina kondensāta veidošanos, kas negatīvi ietekmē kalpošanas laiku.

Devējos tiek izmantota arī Gore-Tex tehnoloģija: gaiss var tajos iekļūt, mitrums – nē. Jaunāko modeļu lambda-zondes ņem dalību arī dzinēja darbības diagnostikā: piemēram, ja devējs konstatē, ka kādā no cilindriem nenotiek degmaisījuma sadegšana, šie dati tiek nosūtīti uz dzinēja vadības bloku, kurš, pamatojoties uz saņemto informāciju, koriģē degvielas padevi šim cilindram.

Tiek uzskatīts, ka ideālā gadījumā lambda-zondes resurss ir salīdzināms ar visa automobiļa resursu, tomēr reālie apstākļi koriģē šos uzskatus. Eksistē vairāki faktori, kas veicina lambda-zondes resursa sarukšanu.

■ Vecums. Ar laiku devējs pārklājas ar sodrēju kārtiņu, kas pazemina mērījumu precizitāti un noved pie paaugstināta degvielas patēriņa.
■ Ekspluatācijas režīms pilsētā.
■ Nekvalitatīva degviela un dažādas piedevas.
■ Jau pieminētais paaugstinātais mitrums.
■ Dzinēja problēmas, kas saistītas ar degvielas padeves sistēmu, termostatu, kopējā gaisa patēriņa devēju, cilindru bloka galvas blīvi utt. Jāpiebilst, ka pēc lambda-zondes ārējā izskata iespējams noteikt bojājumu raksturu – sk. iespraudumu. Kopumā ar lambda-zonžu darbību saistīti 68 kļūdu kodi, kas ļauj visai precīzi noskaidrot problēmas pirmcēloni.

Nomainot devēju, ļoti svarīgi – lai cik banāli tas arī neizklausītos – ir to pareizi piemeklēt. Mūsdienu automobiļos parasti ir divas lambda-zondes: pirms un pēc katalizatora. Devējs, kas atrodas pirms katalizatora, ir regulējošais. Kā noprotams pēc nosaukuma, šī devēja dati tiek izmantoti degmaisījuma sagatavošanā. Otrais devējs pilda diagnostikas funkcijas – tas seko katalizatora darbībai. Pēc izskata devēji ir līdzīgi, taču sajaukt tos vietām ir problemātiski (lai gan tādi gadījumi ir zināmi), jo atšķiras elektrisko pieslēgumu skaits.

Biežāk ir novērojamas kļūmes, piemeklējot konkrētajam automobiļa modelim atbilstošu devēju. Mēdz gadīties visai interesantas situācijas. Piemēram, izvēloties lambda-zondi modelim Toyota Avensis, jāņem vērā tas, kādi lukturi uzstādīti automobilim. Tā nav drukas kļūda instrukcijā. Modeļiem ar halogēna vai ksenona lampām atšķiras elektroinstalācija, tādēļ tiem nepieciešami arī devēji ar atšķirīgu konstrukciju.

Mēdz gadīties, ka viena un tā paša modeļa automobiļos tiek uzstādīti dažādi dzinēja vadības bloki vai arī tie ir vienādi, taču savādāk noregulēti. Tipisks šāds piemērs − Volvo S80 ar dzinēju В5244S. Dažādiem tirgiem paredzētie modeļi atšķiras, lai gan lambda-zondes pieslēguma spraudņi ir vienādi. Skaidrs, ka nepareizi izvēloties devēju, dzinējs nedarbosies korekti un šādas problēmas, protams, nevar būt par iemeslu reklamācijām. Lai izvairītos no šādām situācijām, Denso interneta vietnē tiek piedāvāta iespēja piemeklēt devēju katram konkrētam automobiļa modelim.

Denso reklamāciju daļas speciālisti norāda, ka visai bieži nākas saskarties arī ar kļūdām montāžā. Ražotājs piedāvā tiešā pieslēguma (Direct Fit – ar spraudņiem) un universālās (Universal Fit) lambda-zondes. Universālais – tas nebūt nenozīmē, ka devējs piemērots visiem automobiļu modeļiem. Denso sortimentā iekļauti 21 paveida universālie devēji (kods DX-01xx). Universālie devēji paredzēti pieslēgšanai pie vecā devēja ligzdas. Tie ir nedaudz lētāki un šis risinājums ir visai piemērots eksotiskiem automobiļu modeļiem.

   
  Lambda-zondes_Denso seminārs
   
 

Universālā lambda-zonde (Universal Fit), kuras komplektācijā ietilpst izolējošās caurulītes, kas karstumā savelkas, un smērviela vītņu savienojumiem.

   
 

Pievienojot universālo devēju, ir svarīgi pareizi savienot vadus. Sildelementam polaritāte (“plus” un “mīnuss”) nav būtiska, bet pašam devējam tā jāievēro. Denso katalogos un informatīvajos biļetenos parādītas savienojumu shēmas atbilstoši vadu izolācijas krāsai. Starp citu, par vadiem – kā tos savienot? Savērpjot? Tas nav labākais variants. Salodēt? Arī tas neder: pirmkārt – šos vadus salodēt ir visai apgrūtinoši un, otrkārt, vibrāciju un karstuma ietekmē lodējums visai ātri iziet no ierindas. Pareizas montāžas veikšanai Denso piedāvā īpašas saspiešanas knaibles. Papildus tam universālā devēja komplektā iekļautas plastikāta caurulītes, kas karstumā saraujas un izolē savienojuma vietu.

   
  Lambda-zondes_Denso seminārs
   
 

Tiešā pieslēguma (Direct Fit) lambda-zonde. Darbošanās rezerves daļu tirgū ceturtdaļgadsimta garumā ļāvusi uzkrāt ievērojamu pieredzes bagāžu, kurai pateicoties izdevies saīsināt piedāvāto devēju skaitu, lai gan automobiļu modeļu piedāvājums pastāvīgi paplašinās. Vienkāršs piemērs: Toyota konveijeriem Denso piegādā 172 dažādas lambda-zondes, bet rezerves daļu tirgum − tikai 65, kuras ietver ne tikai pašreizējos, bet arī vecākus modeļus. Šāda situācija izskaidrojama ar to, ka autoražotājiem bieži vien ir vajadzīgas viena tipa lambda-zondes ar atšķirīgiem pieslēguma vadu garumiem – to nosaka konveijera montāžas specifika. Rezerves daļu tirgum iespējams izvēlēties kādu noteiktu vadu garumu, kurš būs derīgs vairākiem modeļiem.

   
 

Kļūdas saistītas ne tikai ar nepareiziem vadu savienojumiem. Piemēram, ir zināmi gadījumi, kad izplūdes korektora nomaiņas laikā zemējums zaudē kontaktu un tā rezultātā lambda-zonde darbojas nepareizi vai vispār nedarbojas. Problēmas var radīt arī blakus apstākļi. Kāda Mercedes-Benz īpašnieks nomainīja vairākas lambda-zondes, kuras aizdomīgi ātri izgāja no ierindas. Tam par cēloni izrādījās neliela eļļas noplūde. Eļļa nokļuva konvektorā un tas arī izraisīja nekorektu devēja darbību.

Gadās, ka lambda-zondi ir visai grūti izvilkt. Šādos gadījumos pieļaujama sildīšana (tikai ne ar atklātu liesmu), ķīmisku līdzekļu pielietošana, lai atskrūvētu “ieēdušos” vītņu savienojumu, vai citi paņēmieni. Uzstādot lambda-zondi, jāievēro rekomendācijas: vītnei jāuzklāj smērviela un savienojums jāpievelk ar dinamometrisko atslēgu.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, pirms jebkāda svarīga lēmuma pieņemšanas ir svarīgi ievākt maksimālu informācijas apjomu: izprast klienta sūdzību būtību un noskaidrot, vai pirms tam nav notikuši tādi vai citādi remontdarbi. Denso speciālisti iesaka arī sekot jaunumiem katalogos. Sortiments ir ļoti plašs un, neskatoties uz to, reizi kvartālā datu bāze tiek atjaunināta. Šodien, kad apritē ir milzīgs automobiļu modeļu un modifikāciju apjoms, ir ļoti svarīgi savlaicīgi saņemt vissvaigāko informāciju, jo tikai pareiza informācija dod iespēju maksimāli efektīvi izmantot laiku un iegūt vislabākos rezultātus.

   
    – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
   
 

Pēc lambda-zondes ārējā izskata var noteikt ar to saistītās problēmas. Ja devējs ir normālā stāvoklī, uz tā nebūs nekādu nosēdumu, virsma būs nespodra (1. fotogrāfija).

   
  Lambda-zondes_Denso seminārs
   
 

Gaišpelēka, dažkārt – iezaļgana kārtiņa uz virsmas (2. fotogrāfija) liecina par piesārņojumu ar antifrīzu, kurš nonāk dzinēja cilindros. Pārlieku lieli sodrēju nosēdumi brūnā vai melnā krāsā liecina par pārāk “treknu“ degmaisījumu. Iemesls – no ierindas izgājis devēja sildelements vai radušās problēmas degvielas padeves sistēmā.

   
  Lambda-zondes_Denso seminārs
   
 

Tumšpelēki vai melni nosēdumi (3. fotogrāfija) norāda uz pārāk lielu eļļas patēriņu.

   
  Lambda-zondes_Denso seminārs
   
 

Vai ir vērts devēju tīrīt? Interneta forumos atrodamas daudzas receptes – sākot ar ultraskaņu un beidzot ar mērcēšanu dažādos šķīdumos. Teiksim tā: notīrīts devējs izskatīsies nevainojami. Tas var spīdēt kā jauns, taču tas nebūt negarantē ierīces normālu darbību. Netīrumi ir aizvākti no ārpuses, bet ne no iekšpuses. Problēmas var sākties gan uzreiz, gan pēc zināma laika (pēc 1000–5000 km nobraukuma). Citiem vārdiem sakot, visos gadījumos, kas atšķiras no 1. fotogrāfijā redzamā, ieteicams devēju labāk nomainīt.

   
    – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
   
 

Par kompāniju

   
 

Sākotnēji Denso bija viena no koncerna Toyota apakšnodaļām, bet 1949. gadā tā kļuva par atsevišķu kompāniju. Šodien Denso ir korporācija ar meitas uzņēmumiem vairāk nekā trīsdesmit valstīs, kompānijas gada apgrozījums sastāda apmēram 40 miljardus dolāru, bet nodarbināto skaits ir gandrīz 147 tūkstoši. Denso ir viens no lielākajiem komplektācijas elementu piegādātājiem daudziem autoražotājiem.

Korporācija ražo aizdedzes sistēmas, ģeneratorus, starterus, kompresorus, aizdedzes sveces un sildsveces, vārstus, eļļas filtrus, radiatorus, degvielas sūkņus, dzinēju un elektroaprīkojuma vadības sistēmas, gaisa kondicionēšanas sistēmas un daudz ko citu, tajā skaitā – produkciju, kura nav saistīta ar autoražošanu.

2017. gada rudenī Denso, Toyota un Mazda izveidoja kopuzņēmumu elektromobiļu izstrādei. Denso pazīstama arī ar to, ka tieši šīs firmas inženieri savulaik izstrādāja QR kodus, kurus tagad izmanto visi.

 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®