Liqui Moly seminārs

 
 
 
  Uzņēmuma Inter Cars organizētajā seminārā Liqui Moly pārstāvis Reiners Šēnfelders (Reiner Schönfelder) iepazīstināja ar jaunāko uzņēmuma sortimentu, motoru un pārnesumkārbu konstrukcijas tendencēm, kā arī demonstrēja dažas produkcijas īpašības un priekšrocības.

Šobrīd Liqui Moly ir pilna sortimenta autoķīmijas ražotājs, un šis sortiments tiek pastāvīgi papildināts. Uz gigantisku korporāciju fona Liqui Moly ir salīdzinoši neliels uzņēmums, un tajā ir savs pluss: operativitāte jauno produktu izstrādē. To, kam lielai korporācijai nepieciešams pusotrs gads, Liqui Moly var radīt 12 nedēļu laikā. Tieši šādā veidā, reaģējot uz mūsdienu tirgus prasībām, pirms neilga laika tika izstrādāta jauna motoru un transmisijas eļļu sērija.
   
  Liqui Moly seminārs
   
  Liqui Moly sortimentā ir vairākas dīzeļdegvielas piedevas, turklāt tiek piedāvāti gan parastās sērijas, gan profesionālās sērijas produkti - Pro-Line. Pēdējie tiek ieteikti autoservisiem.

Ar ko atšķiras Pro-Line? Nedaudz pēc sastāva, bet galvenokārt - pēc koncentrācijas un attiecīgi arī iedarbības intensitātes. Šī iemesla dēļ Šēnfeldera kungs iesaka piedāvāt Pro-Line nevis kā produktu, bet gan kā pakalpojumu autoservisā. Piemēram, Diesel Filter Additive Pro-Line (art. Nr. 20790) ir ieteicams lietot, mainot dīzeļmotora degvielas filtru: automobiļa īpašnieks uzreiz jutīs maigāku motora darbību.

   
  Molygen New Generation

Galvenais Molygen New Generation eļļu uzdevums ir samazināt biodegvielas lietošanas negatīvās sekas (tās īpatsvars parastā degvielā ir palielināts līdz 7%), kā arī aizsargāt motoru garāku eļļas maiņu intervālu apstākļos. Pateicoties īpašai piedevu paketei uz molibdēna un volframa bāzes, Molygen New Generation eļļas samazina berzi, tādā veidā nodrošinot aptuveni 30% lielāku cilindru-virzuļu grupas resursu.

Eļļas ir pilnībā sintētiskas, un pagaidām produktu līnijā tiek piedāvātas tikai piecas dažādas viskozitātes eļļas. Sākotnēji Molygen New Generation eļļas tika izgatavotas Amerikas un Āzijas tirgum, konkrēti - japāņu un korejiešu tirgum: 5W-20, 5W-30 un 10W-30. Vēlāk līnija tika paplašināta Eiropas automobiļiem: 5W-40 un 10W-40.
   
  Liqui Moly seminārs
   
  Molygen New Generation eļļas sastāvā ir fluorescējošs komponents, kas ļauj konstatēt noplūdes ultravioletās lampas gaismā.
   
  Ir saņemtas Eiropas ražotāju, tostarp BMW, Mercedes-Benz, Porsche, VW, Renault / Nissan, Ford u. c., atļaujas. Katras eļļas specifikācijā ir norādīts pilns atļauju saraksts, bet, ja eļļa ir nepieciešama automobilim, kura sarakstā nav, tiek piedāvāta atsevišķa Molygen New Generation piedeva, ko var pievienot citām eļļām, turklāt ne tikai Liqui Moly ražotajām. Šobrīd rit darbs pie sortimenta paplašināšanas.

Transmisijas eļļas un servisa produkti

Transmisijas eļļu klāsts tiek paplašināts. Starp jaunievedumiem ir Top Tec MTF 5100 75W un Top Tec MTF 5200 75W-80. Jaunie produkti būs piemēroti mehāniskajām, automātiskajām un robotizētajām pārnesumkārbām, tostarp ar dubulto sajūgu.

Top Tec MTF 5100 75W ir minerāleļļa. Tā īpaši ieteicama izmantošanai BMW, Ford, Volkswagen pārnesumkārbās. Top Tec MTF 5200 75W-80 - sintētiskā eļļa, kas ieteicama BMW, Ford, GM/Opel, Honda, Nissan, Toyota, Peugeot/Citroën, Volvo un citu ražotāju pārnesumkārbām. Ieteicama arī lietošanai reduktoros un jaudas noņēmējkārbās. Ražotāju atļaujas ir norādītas uz etiķetēm, kā arī Liqui Moly vietnē.
   
  Liqui Moly seminārs
   
  Neskatoties uz autoražotāju apgalvojumiem, ka pārnesumkārbas eļļu nekad nevajag mainīt, servisu speciālisti tomēr iesaka to darīt ik pēc 40–60 tūkstošiem kilometru. Kā liecina prakse, tas palielina pārnesumkārbas resursu vismaz par 30–40%.

Laba ziņa - pie nepieciešamības mainīt eļļu pārnesumkārbās atgriežas arī autoražotāji. Viens no piemēriem ir Mercedes-Benz, kurš savu modeļu 9 pakāpju automātiskajām pārnesumkārbām norāda eļļas maiņas intervālu 60 tūkstošus kilometru.

Liqui Moly piedāvā jaunu transmisijas eļļu līniju: Top Tec MTF 5100 75W un Top Tec MTF 5200 75W-80. Eļļas ir paredzētas mehāniskajām, automātiskajām un robotizētajām pārnesumkārbām, un tās ir atzinuši vairums autoražotāju. Atļaujas ir norādītas uz etiķetēm, kā arī uzņēmuma mājas lapā.

   
  Kas ir interesanti: Top Tec MTF 5200 75W-80 tiek klasificēta kā zemas viskozitātes eļļa. Salīdzinot ar pagātnes transmisijas eļļām (SAE 140 W), tā tas arī ir, kaut gan mūsdienu kontekstā 75W-90 vairs nav īpaši zemas viskozitātes eļļa - bet viss vēl priekšā. Tiek plānots, ka pārskatāmā nākotnē transmisijas eļļu viskozitāte samazināsies līdz SAE 60W. Protamas, mainīsies arī pārnesumkārbu konstrukcija. Viss ir likumsakarīgi: jo šķidrāka ir eļļa, jo mazāki ir zudumi no berze un attiecīgi arī degvielas patēriņš un izmeši.

Kas notiks ar šādu pārnesumkārbu resursu? Ir cerības, ka ne viss ir tik traki. Veselais saprāts sāk ņemt virsroku pār autoražotāju mārketinga saukļiem. Kā zināms, pārnesumkārbā esošajai eļļai mūsdienās bieži tiek dota mūža garantija. Autoservisu speciālisti zina, ar ko tas var beigties pārnesumkārbām: daudziem no šādiem „mūžīgajiem” agregātiem nepieciešams nopietns remonts pēc mazāk nekā 70–100 tūkstošiem kilometru nobraukuma. Galvenais cēlonis - netīra eļļa.

Jo tālāk šis process virzās, jo vairāk cieš autoražotāju un konkrēto agregātu reputācija, tāpēc vērojama tendence atgriezties pie principa, ka eļļa pārnesumkārbā tomēr laiku pa laikam ir jāmaina. Viens no pirmajiem piemēriem - Mercedes-Benz, kurš savu modeļu 9 pakāpju automātiskajām pārnesumkārbām norāda eļļas maiņas intervālu 60 tūkstošus kilometru. Jā, pārnesumkārbas kļūs sarežģītākas, eļļojošā kārtiņa - plānāka, savukārt piesārņotāju - vairāk, bet, ja eļļu maina, pastāv iespēja iegūt pieņemamu ekspluatācijas resursu.

Tādēļ Liqui Moly jau šodien piedāvā servisa produktus - pārnesumkārbu tīrīšanas līdzekļus: Gear Tronic automātiskajām pārnesumkārbām un Transmission Cleaner mehāniskajām pārnesumkārbām. Abi produkti ir no Pro-Line sērijas.

Tendences

Šķidrākas kļūs ne tikai transmisijas eļļas, bet arī motoreļļas. Pareizāk sakot - šis process jau notiek. Šobrīd tiek piedāvātas eļļas ar 0W-30 viskozitāti. Vai tā ir pārāk šķidra eļļa? Nē, tā ir pietiekami bieza, ja salīdzina ar 0W-16, kura tika izstrādāta Toyota hibrīdiem.

Šādā saistībā jāuzdod jautājums: kāds ir piedevu daudzums eļļā? Pareizā atbilde - mūsdienu eļļas piedevas var veidot pat 35% no apjoma. Piedevas kļūst aizvien pilnīgākas un dārgākas, un tagad jau viskozitāte un citi eļļas parametri galvenokārt ir atkarīgi no tām, nevis no bāzes. Motori kļūst mazāki, bet atdeve no tiem - lielāka, eļļas sistēmā - arī mazāk. Šie eļļām jau tā sarežģītie apstākļi ar katru gadu kļūst aizvien prasīgāki. Bet tas nozīmē, ka turpmāk nāksies izstrādāt aizvien pilnīgākas eļļas. Jā, tas nav vienkārši, bet Liqui Moly vienmēr ir ticis galā ar tirgus izvirzītajiem uzdevumiem, tātad - tiks ar tiem galā arī turpmāk.
   
   
   
 

Kas atrodas baloniņā?

   
  Ar interesanta eksperimenta palīdzību Šēnfeldera kungs uzskatāmi demonstrēja, kā divi pirmajā brīdī šķietami vienādi produkti var būt atšķirīgi gan pēc sastāva, gan īpašībām. Piemēram, Liqui Moly sortimentā ir aerosols Schnell-Reiniger. Tas paredzēts dažādu detaļu - bremžu sistēmas, pārnesumkārbas utt. - ātrai attaukošanai. Labi noņem mastiku un smērvielu atliekas. Ātri iztvaiko, neatstājot pēdas. Ir lieliska caurlaidības iedarbība. Nesatur acetonu un hloru, un, lūk, tas ir svarīgi. Hlors un acetons labi tīra, bet tie agresīvi iedarbojas uz plastmasas un gumijas daļām un ir ne gluži nekaitīgi veselībai, ja ieelpo tvaikus.

Turklāt svarīgi arī, cik baloniņā ir aktīvās vielas, bet cik - nesošās gāzes. Ir aerosoli, kuros nesējgāze ir propāns-butāns, un šajā gadījumā aerosolā būs aptuveni 60% aktīvās vielas, bet 40% - nesējgāzes. Liqui Moly kā nesējgāzi izmanto СО2: tā labāk notur spiedienu, un tās ir vajadzīgs mazāk. Turklāt СО2 nodrošina precīzu preparāta strūklu, pat neizmantojot caurulīti. Schnell-Reiniger baloniņā ir 97% aktīvās vielas, bet tikai 3% nesējgāzes. Tas, starp citu, nav mazsvarīgs jautājums: par ko pircējs maksā - par aktīvo vielu vai par nesējgāzi?
   
  Liqui Moly seminārs
   
  Tātad uzskatāma demonstrācija. Nosveram Liqui Moly Schnell-Reiniger baloniņu - redzam 390 gramus. Uz laboratorijas svariem tiek nolikta glāze, un tajā tiek iebērti 15 grami attīrītāja. Atkal nosveram Schnell-Reiniger baloniņu - svars ir 373,4 grami. 390 − 15 = 375. Kur palika vēl 1,6 grami? Tā arī bija nesējgāze, kas iztvaikoja.

Ņemam cita ražotāja baloniņu un atkārtojam procedūru. Un redzam, ka attīrītājs tiek izsmidzināts vājāk - propāns-butāns ir lētāks, bet tas sliktāk uztur spiedienu. Baloniņā bija 183 grami, iesmidzinām 15 gramus glāzē, atkal nosveram baloniņu un iegūstam 162 gramus. Proti, ar vienādu aktīvās vielas daudzumu tika izlietoti 6 grami nesošās gāzes: gandrīz 4 reizes vairāk.

Visbeidzot, abās glāzēs iemetam gabaliņu putuplasta un redzam, ka glāzē ar Liqui Moly Schnell-Reiniger putuplasts paliek gandrīz nemainīgs, savukārt acetona attīrītājs saēda putuplastu.

   
  Liqui Moly seminārs
   
   
   
 

Ko nozīmē superplūstamība

   
  Prezentētājs ar Multi Spray Plus 7 piemēru parādīja, kā darbojas superplūstamība. Multi-Spray Plus 7 ir daudzfunkcionāls līdzeklis. Sastāvs efektīvi izspiež ūdeni un korozijas produktus, eļļo, novērš čīkstēšanu, attīra, piešķir koptu ārējo izskatu plastmasas un gumijas daļām utt. Šis aerosols labi noder, atskrūvējot sarūsējušas, ieēdušās vītnes, jo tam ir ļoti augsta caurlaidība.
   
  Liqui Moly seminārs
   
  Uzskatāma demonstrācija: ņemam divus stikla gabaliņus, stingri saspiežam kopā. Uz plāksnes, kas atrodas uz galda, uzklājam Multi Spray Plus 7 un šī sastāva peļķītē iemērcam saspiestos stikla gabaliņus. Skatāmies un redzam, ka jau pēc pāris sekundēm sastāvs pats ir pacēlies par trešdaļu augstuma starp stingri saspiestiem stikla gabaliņiem, un tas turpina celties augstāk.
   
  Liqui Moly seminārs
   
  Starp citu, ar Multi Spray Plus 7 ir saistīts interesants gadījums. Reiz vācu autožurnāls „Motorrad / Auto” veica vairāku šādu universālu aerosolu testu. Starp paraugiem bija arī Multi Spray Plus 7, kurš ieņēma pirmo vietu. Liqui Moly vadība nezināja par šo testu, bet, kā vēlāk jokoja pašā uzņēmumā: „Nejauši piedalījās, likumsakarīgi uzvarēja”. Starp citu, tas nav pirmais šāds gadījums: Liqui Moly produkciju daudzas reizes ir testējuši autoritatīvi vācu autožurnāli un organizācijas, un tie vienmēr sevi ir parādījuši no labākās puses.
   
   
   
 

Kāda ir hibrīdu problēma?

   
  Kad sāksies elektromobiļu ēra? Pastāv viedoklis, ka ne agrāk kā pēc 20–30 gadiem. Viens no galvenajiem iemesliem - nav attīstīta infrastruktūra. Turklāt hibrīdu kļūs aizvien vairāk: hibrīdmodeļi palīdz autoražotājiem iekļauties modeļu sērijas izmešu vidējos rādītājos.

Kāda ir hibrīdu problēma? Tie kādu laiku var braukt ar elektrību, neizmantojot degvielu. Attiecīgi degviela paliek degvielas tvertnē. Degvielā ir biokomponenti, un tas paātrina koroziju. Otra problēma - degvielas sistēma darbojas retāk, bet tas nozīmē, ka paātrinās degvielas atlieku polimerizācijas process, piemēram, sprauslās. Viss šeit minētais, starp citu, attiecas arī uz automobiļiem ar gāzes aprīkojumu. Lai risinātu šo problēmu, Liqui Moly piedāvā līdzekli Hybrid Additive, kam ir laba noturība gan pret koroziju, gan polimerizāciju. Uzskatāms piemērs: abos traukos ar degvielu ir metālisks pulveris. Uzreiz ir pamanāms, kurā traukā ir piedeva, bet kurā - nav.
   
  Liqui Moly seminārs
   
 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®