Vai jābaidās no LED?

 
 
 
  Uz šo brīdi katrs piektais jaunais automobilis, kas tiek pārdots Eiropā, ir aprīkots ar LED lukturiem. Šāda jauninājuma priekšrocības ir acīmredzamas un neapstrīdamas, tomēr autoīpašnieki uztraucas par to, kā rīkoties, ja lukturi iziet no ierindas. Vai šīm bažām ir kāds pamatojums?

Kad parastajā lukturī pārdeg halogēnspuldzes kvēldiegs, tālākā rīcība ir vienkārša un saprotama. Spuldzītes var iegādāties autoveikalos un DUS, un nomainīt pārdegušo arī ir samērā vienkārši. LED spuldzes konstrukcija ir daudz sarežģītāka − tā var sastāvēt no vairākiem desmitiem moduļu. Viena šāda moduļa bojājums nozīmē, ka visa lampa jāaizstāj ar jaunu. Tomēr priekšrocība izpaužas apstāklī, ka LED kalpošanas laiks ir nesalīdzināmi ilgāks nekā halogēnspuldzēm. LED spēj gadiem ilgi nevainojami darboties. Šobrīd šī tehnoloģija strauji izplatās un tas nozīmē, ka LED izstrādājumu cenas lēnām samazināsies, tostarp arī lietoto ierīču tirgū.
   
  Vai jābaidās no LED?
   
  Modernās LED var kalpot desmitiem gadu, tās neietekmē temperatūras svārstības un daudz mazāk jūtīgas pret vibrācijām. Gaismas atdeve − apmēram 30 - 60 lm/W un augstāka, salīdzinot ar halogēnspuldžu 10 - 17 lm/W.
   
  Izdevumi par LED atmaksājas ne tikai to ilgstošās kalpošanas rezultātā, bet arī paaugstinoties drošībai un vadīšanas ērtībām. LED lukturi paver plašas iespējas ne tikai salīdzinājumā ar halogēnspuldzēm, bet arī salīdzinājumā ar ksenona lampām. Piemēram, modernās ksenona spuldzes spēj sekot riteņu pagriešanas leņķim, pilnīgāk izgaismojot ceļa pagriezienus. Tehnoloģija nav slikta, taču tā nav jauna – lukturu pagriešanās reizē ar riteņiem tika izmantota jau pirms 60 gadiem modelī Citroen DS, lai arī toreiz vēl nebija ksenona lampu. Ceļa pagriezienu izgaismošana ir tikai neliela daļa no tā, kas nepieciešams drošības paaugstināšanai.

Daudzsegmentu LED lukturis paver daudz plašākas iespējas: tas ļauj aktīvi vadīt gaismas plūsmu. Pārvietojoties nelielā ātrumā, gaismas plūsma var būt maksimālajā platumā: tas ļauj vieglāk pamanīt gājējus. Pārvietojoties pa autostrādi lielā ātrumā, tiek veidots šaurāks, bet ievērojami garāks staru kūlis, kurš turklāt neapžilbina pretimbraucošo automobiļu vadītājus. Gaismas režīms var mainīties arī atkarībā no laika apstākļiem.
   
  Vai jābaidās no LED?
   
  Valeo piedāvā gatavus risinājumus: sākot ar gaismas elementiem, kuri papildina esošās halogēna vai ksenona spuldzes, līdz pilnam LED apgaismojumam un LED moduļiem ar paplašinātām vadāma gaismas kūļa iespējām. Autoražotāji piedāvā tās ar saviem nosaukumiem, piemēram, Dynamic Shadow (Ford), MultiBeam (VW) vai MatrixBeam (Audi), taču to pamatā ir Valeo daudzos darbības gados uzkrātā pieredze.

Tieši tāpat LED arvien vairāk tiek izmantotas dažādās vadītāja elektroniskajās palīgsistēmās. Piemēram, aklo zonu kontroles sistēma var brīdināt vadītāju par šķērsli ar mirgojošu LED, kas iestrādāta atpakaļskata spogulī.

Starp citu, mūsu dienās luksusklases automobiļos tiek izmantota vēl kāda tehnoloģija: lāzera jeb, pareizāk sakot, lāzerluminiscentie lukturi. Varbūt tie kādreiz izspiedīs no tirgus LED, kā to LED savulaik izdarīja ar ksenona spuldzēm? Nez vai. Lāzera lukturi – tās ir tā saucamās supertālās gaismas, kuras spēj raidīt gaismas kūli līdz pat 600 metru attālumā, tomēr pārējos režīmos tās pagaidām nespēj pārspēt LED sniegtās iespējas. Turklāt lāzerlukturi izmaksā krietni dārgāk par LED. Tā ka nākotne pieder LED optikai: pēc ekspertu domām līdz 2030. gadam ar LED būs aprīkota apmēram puse no visiem automobiļiem, kas nobrauks no konveijera. Cik reāla ir šāda prognoze? Dzīvosim − redzēsim.
   
 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®