Mācību materiāli
 

Automobiļu konstrukcija kļūst aizvien sarežģītāka. Vai tas nozīmē, ka sarežģītāks ir kļuvis arī to remonts? Gan jā, gan nē. Bieži vien dzīve šodienas automehāniķiem ir vieglāka nekā agrāk: daudzi daļu ražotāji piedāvā mācību videomateriālus, kas paskaidro montāžas nianses. Lielākā daļa šādu materiālu ir brīvi pieejami un mehāniķim ir iespēja darba procesā precizēt interesējošos momentus, noskatoties video kaut vai savā tālrunī.

Continental


Žurnāla iepriekšējos numuros jau tika pieminēti ContiTech videomateriāli Watch-and-Work. Katrs video ilgst tikai dažas minūtes, taču tajos uzņēmuma tehniskais eksperts paskaidro un uzskatāmi parāda, kā pareizi un profesionāli nomainīt gāzu sadales mehānisma siksnu dažādiem motora modeļiem. Video satur gan secīgu darbību instrukciju, gan arī ieteikumus un padomus, kā pareizi strādāt ar instrumentiem. Uzņēmums pastāvīgi paplašina modeļu sarakstu, par kuriem ir pieejami mācību videomateriāli, taču tas nav vienīgais jaunievedums. Videomateriāli, kas agrāk bija pieejami tikai vācu un angļu valodā, jau drīz būs pārtulkoti vēl 14 valodās. Dažiem video būs pilnībā dublēts tulkojums, bet pārējie tiks papildināti ar atbilstošiem subtitriem. Materiāli tiek publicēti Automotive Aftermarket apakšvienības YouTube kanālā, kuras adrese ir www.contitech.de/aam-yt-de.

Delphi

Vairāk nekā divi simti video par dažādām tēmām ir savākti DelphiAutoParts Youtube
kanālā. Tur tie ir izvietoti ar nosaukumiem Delphi How-to un Delphi Training Series. Tajos ir aplūkoti degvielas sistēmas, ritošās daļas un daudzu citu sistēmu un daļu remonta jautājumi. Īpaša uzmanība ir pievērsta datordiagnostikai: speciālisti paskaidro, ko nozīmē tie vai citi parametri. Videomateriāli ir angļu valodā, taču var saprast praktiski visu, pat nezinot valodu.

KYB

Gandrīz pusotra simta video par amortizatoru un atsperu mainīšanas niansēm ir savākts KYBEurope Youtube kanālā. Tie aptver lielāko daļu Eiropā izplatīto automobiļu marku un modeļu. Izjaukšanas un salikšanas process ir parādīts no sākuma līdz beigām, ir norādīti izmantojamie instrumenti un stiprinājumu pievilkšanas griezes momentu vērtības. Tāpat ir paskaidrotas svarīgas lietas: kur atvienoto rumbu vēlams piesiet ar īpašu drošības siksnu, lai nesabojātu bremžu šļūteni, ar kuru pusi uzstādīt statni utt. Ir ņemti vērā ražotāju ieteikumi līdz pat sīkumiem. Lai taupītu skatītāju laiku, video ir kadrēti, bet to ilgums 1,57 minūtes. Kopumā daudzi automehāniķi atzīst, ka KYB videomateriāli ir ļoti veiksmīgs informācijas pasniegšanas piemērs uzskatāmi, lakoniski un nekā lieka.

Shaeffler

Uzņēmums ir izveidojis starptautisku autoservisam veltītu portālu RepXpert. Projekts tika atklāts 2005. gadā ar mērķi nodrošināt neatkarīgās tehniskās apkopes stacijas ar pastāvīgi atjaunojamu un aktuālu informāciju, kā arī instrukcijām par dažādu marku un modeļu automobiļu remontu. Portālam ir četras sadaļas: transmisija, piekare, motors un serviss; informācija ir apkopota gan par vieglajiem automobiļiem, gan arī par komerciālajiem transportlīdzekļiem un lauksaimniecības tehniku. Tiek piedāvāti videomateriāli, servisa biļeteni un daudz kas cits. Portāls ir pieejams vairākās valodās vācu, angļu, franču, krievu un daudzās citās. Lielākā daļa informācijas tiek sniegta reģistrētajiem portāla lietotājiem.

Kopsavilkums

Šādu tehnisko informāciju šodien nodrošina daudzi uzņēmumi: Bosch, MANN Hummel, Valeo, Mahle, Febi un citi. Noskatoties šos materiālus, kļūst skaidrs, ka ir veikts milzīgs darbs un iztērēti nopietni resursi. Kāpēc tas viss ir pieejams brīvai piekļuvei? Atbilde tika sniegta jau pašā sākumā: automobiļu konstrukcija pastāvīgi kļūst aizvien sarežģītāka un tātad no mehāniķa tiek prasīta aizvien augstāka profesionalitāte.

Audi 2,5 litru TDI V6 motoram ir divas zobsiksnas. ContiTech tehniskais eksperts demonstrē, cik lielā mērā īpašie instrumenti vienkāršo un paātrina mainīšanas procesu, kā arī paskaidro svarīgas pareiza montāžas procesa nianses.

Delphi inženiertehniskās nodaļas speciālists stāsta, kādi rādītāji liecina par gaisa masas devēja defektiem.

Schaeffler Group pārstāvis rāda, kā jāveic divmasu spararata sākotnējā pārbaude.

Video no Schaeffler Group izveidotā tīmekļa portāla RepXpert. Būtība īsumā ir šāda: 14,5 miljoniem koncerna PSA automobiļu, sasniedzot noteiktu nobraukumu, ir paaugstināts un nevienmērīgs aizmugures torsionu piekares nodilums, kura cēlonis ir sākotnēji ne visai optimālā konstrukcija. Izmantojot Stub-Shaft KIT remonta komplektu kopā ar īpašiem instrumentiem, šo modeļu remonta izmaksas var samazināt pat par 40%.

Daudzi daļu ražotāji izvieto ne tikai videomateriālus, bet arī informatīvus biļetenus, kuros ir sīki paskaidroti momenti, kuros ir iespējamas kļūdas.

Nekvalificēta pieeja un šķietami nebūtiskas montāžas kļūdas un varat zaudēt visas priekšrocības, ko sniedz augsto tehnoloģiju risinājumi un visaugstākā daļu kvalitāte. Nodrošinātais informācijas atbalsts ir daļu ražotāju rūpes par reputāciju gan pašu, gan arī viņu partneru. Un, ja jau šāds atbalsts ir pieejams, to pavisam noteikti ir vērts izmantot. Jo vairāk tāpēc, ka tas tiek nodrošināts bez maksas.

sagatavots: brauc.com; car-use.lv