Valeo: notikumi un tendences

 

Uzņēmuma Valeo speciālisti stāsta par tendencēm automobiļu daļu ražošanas jomā, divu masu spararata konstrukciju, kā arī par automobiļu mākslīgā intelekta sistēmu perspektīvām.

Ģeogrāfija un izcelsme


Franču daļas franču automobiļiem? Tā tas bija pirms vairāk nekā 20 gadiem. Šodien globalizācijas apstākļos daļu ražotāja uzņēmuma ģeogrāfiskā izcelsme, kā arī valsts, kurā tiek ražotas daļas, vairs nav īpaši svarīgi.

Konkrēti, uzņēmuma Valeo saknes ir Francijā, bet tas strādā visā pasaulē: tā zinātniski pētnieciskie centri un ražošanas uzņēmumi ir izvietoti piecos kontinentos. Lūk, viens no globalizācijas piemēriem: Francijas uzņēmuma Valeo automobiļu daļas tiek ražotas Skavinā netālu no Krakovas (Polija) un uzstādītas Vācijā, Drēzdenes tuvumā, ražotajiem BMW automobiļiem. Te runa ir par dzesēšanas sistēmas komplektējošajām daļām: ventilatoriem, radiatoriem utt. Tieši tāpat citā Polijas rūpnīcā - Čehovicē-Dzedzicē - tiek ražoti elektromotori, ar kuriem tiek komplektēti BMW i3, kas tiek ražoti Leipcigā.

Interesanta nianse: 28% saražotās produkcijas Valeo piegādā vācu autokoncernu konveijeriem, bet pie Francijas autoražotājiem nonāk tikai 14% uzņēmuma saražotās produkcijas.

Vairākus gadus Valeo ir vadošais sajūgu piegādātājs VW Group automobiļiem, turklāt piegādāto daļu un mezglu apjoms un nomenklatūra pastāvīgi paplašinās: tie ir gan sajūgi, gan piestūrēšanas pārslēgi, spuldzes un daudz kas cits.

Tiek pārmaksāts vai ietaupīts?

Šodienas tendence ir visu procesu nemitīga paātrināšana un saistībā ar to mainās pieeja automobiļu remontēšanai. Agrāk katru detaļu mainīja atsevišķi, bet šodien aizvien biežāk tiek praktizēta detaļu komplektu mainīšana. Automobiļu konstrukcija kļūst aizvien sarežģītāka, darba laiks maksā naudu un tādēļ daļu komplekta pilnīga nomaiņa ir risinājums, no kura iegūst visi.

Piemēram, ja ir jānomaina divu masu spararats, optimāli būs pie reizes nomainīt arī sajūgu un izspiedēja gultni. Vecās daļas vienalga nenokalpos līdz jaunā spararata darbmūža beigām.

Salīdzinot ar tradicionālās konstrukcijas divu masu spararatiem, Valeo Blade nodrošinās mazāku trokšņa līmeni un lielāku resursu; tas tiek panākts, aizstājot ruļļa atsperes ar lāpstiņu tipa atsperēm.

Valeo piedāvā vairākus komplektu variantus, starp tiem ir FullPack DMF - komplekti ar divu masu spararatu (aptuveni 50 pozīciju), komplekti K4P konstrukcijām ar parasto spararatu (aptuveni 150 pozīciju), kā arī komplekti, ko veido sajūga grozs, disks un izspiedējgultnis. Pēdējie galvenokārt ir paredzēti konstrukcijām ar parastajiem spararatiem (retāk - ar divu masu spararatiem) un tos izmanto tikai tad, ja nav jānomaina spararats. Uzmanību: komplekti K4P ar izspiedējgultni ir šā gada jaunums ar jauniem kataloga numuriem.

Mainot daļu komplektu, īpašnieks ietaupa laiku un novērš tehnikas dīkstāves un tēriņus atkārtotam remontam, kas iekļauj ātrumkārbas noņemšanu/uzstādīšanu un maksā pietiekami dārgi.

Mehāniķi ietaupa laiku un nervus. Daļu komplekta mainīšana līdz minimumam samazina gadījumus, kad ar iesaistīto daļu nenomainīšanu neapmierināts automobiļa īpašnieks tos varētu traktēt kā remontēja vienu, salauza citu. Arī daļu piegādātāji un tirgotāji gūst savu labumu no tirdzniecības apjomu palielināšanās. Citiem vārdiem sakot, tas, kas pirmajā brīdī varētu šķist pārmaksāšana, patiesībā ļauj ietaupīt.

Jauninājumi

Komplektējošo daļu izstrādē un to konstrukcijas pilnveidošanā Valeo iegulda milzīgus līdzekļus. Viens no pēdējā laika aktuāliem jaunumiem ir transmisijas griezes svārstību slāpētājs Blade Damper, kas 2016. gadā tika prezentēts specializētajā izstādē, kura notika Frankfurtē. Blade Damper atšķirībā no tradicionālās konstrukcijas divmasu spararata nav ruļļu atsperu, kas ir regulāri jāeļļo. To vietā ir divas lāpstiņu atsperes. Pēc izstrādātāju vārdiem, tam ir vairākas priekšrocības:

1) Tiek nodrošināts efektīvs darbs bez iekšējās berzes, tādēļ trokšņainības un vibrācijas raksturlielumi nav atkarīgi no motora apgriezienu skaita un griezes momenta;
2) Palielinās mezgla noturība pret slodzēm un augstām temperatūrām;
3) Palielinās resurss un mezgls kļūst par optimālu risinājumu garantijas periodu pagarināšanai, ko šodien praktizē daudzi autoražotāji.

Tas ir ļoti efektīvs risinājums griezes momentiem līdz 350 Nm. Konkrēti, tas ir labi piemērots motoriem, kas ir aprīkoti ar cilindru atslēgšanas funkciju, kad vibrāciju režīma maiņa notiek pietiekami krasi. Valeo Blade ir pieejams visām transmisijām: mehāniskajām ātrumkārbām, robotizētajām ātrumkārbām ar diviem sajūgiem, automātiskajām ātrumkārbām, kā arī hibrīdtransmisijām.

Jaunums ieinteresēja daudzus autoražotājus, konkrēti, BMW un Mercedes-Benz, ar kuriem Valeo jau cieši sadarbojas. Pārredzamā nākotnē jaunums tiks ieviests arī citu marku automobiļos.

Mākslīgais intelekts

Valeo atver Valeo.ai - pirmo automobiļu mākslīgā intelekta globālo pētījumu centru. Tas nodarbosies ar automobiļu autonomās vadības sistēmu jautājumiem un pievienojamu automobiļu sistēmām, tas ir, transportlīdzekļa mijiedarbību ar citiem transportlīdzekļiem, kā arī ar infrastruktūras objektiem.

Valeo.ai bāzēsies Parīzē; līdz 2018. gada beigām uzņēmums plāno piesaistīt aptuveni 100 speciālistu.

sagatavots: brauc.com; car-use.lv