Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц

 

Ražošanas globalizācija
Rebrendings, kopīgi projekti un alianses
 

Autobūves nozarē regulāri notiek ražotāju apvienošanās aliansēs, apvienošanās-pārņemšanas, bet daži zīmoli beidz pastāvēt vispār. Šādi procesi notiek arī automobiļu detaļu ražotāju nozarē. Salīdzināsim abās šajās jomās notiekošo.

Alianses

Apvienošanās aliansē dod iespēju maksimāli efektīvi izmantot kopīgos resursus un sasniegt būtisku ražošanas pašizmaksas samazinājumu. Viens no piemēriem ir Renault, Nissan un Mercedes-Benz alianse. Mercedes-Benz Citan ir Renault Kangoo kopija, turklāt dažu prestižā vācu zīmola modeļu salonā ir atrodamas detaļas, kas ir aizdomīgi līdzīgas Dacia modeļos izmantotajām.

Kopīgi ir iespējams sasniegt to, ko atsevišķi būtu grūti vai pat neiespējami. Tieši tāpēc, piemēram, Valeo un Siemens ir izveidojuši kopuzņēmumu elektroautomobiļu un hibrīdautomobiļu komponentu (elektrodzinēju, invertoru u. tml.) ražošanai. Katram uzņēmumam pieder 50% jaunā kopuzņēmuma Valeo Siemens eAutomotive GmbH akciju.

Kāpēc notika apvienošanās? Viss ir vienkārši. Elektroautomobiļu un hibrīdautomobiļu tirgus strauji attīstās: līdz 2020. gadam tiek prognozēts 20% pieaugums, un tas ir tikai sākums. Divu ražotāju resursu apvienošana ļaus apgūt lielāku tirgus daļu nekā tas būtu, darbojoties individuāli.

Apvienošanās

Dažreiz uzņēmumi apvienojas vai tiek pārņemti. No 1914. līdz 1928. gadam Adam Opel GmbH bija lielākais autoražotājs Vācijā. Pirms 1929.−1945. gada globālās krīzes uzņēmuma īpašnieki nolēma pārdot koncernam General Motors vispirms daļu akciju, bet pēc tam arī visas pārējās akcijas. Var vien minēt, vai Opel būtu izdzīvojis līdz mūsdienām, ja nebūtu sperts šāds solis. Var droši apgalvot, ka Škoda nekļūtu par vienu no veiksmīgākajiem zīmoliem Eiropā, ja tas nebūtu nonācis VW koncerna paspārnē. Grūti spriest, kas būtu noticis ar Volvo bez ķīniešu kapitāla un ar Jaguar un Land Rover bez indiešu investīcijām.

Valeo Siemens eAutomotive GmbH plāno ražot elektroautomobiļu un hibrīdautomobiļu komponentus vairākās rūpnīcās: Vācijā (Erlangenē, Bādnoištatē), Ungārijā (Vesprē-mā), Polijā (Čehovicē) un Ķīnā (Čangdžou, Šeņdžeņā un Tjandziņā). Jaunā uzņēmuma galvenā mītne atrodas Erlangenē, Vācijā.

Ichikoh un Valeo sadarbojas kopš 2000. gada. Uz vairāku Ichikoh rūpnīcu ēkām jau sen ir izvietoti divi logotipi.

Smērvielu preču zīme Comma maina nosaukumu uz Moove. Īpašnieks paliek nemainīgs − Cosan Lubricants. Fotogrāfijā redzama pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados ražota Comma eļļas bundža.

Ichikoh zīmols ir vislabāk zināms japāņu automobiļu īpašniekiem − tas ir lukturu un spoguļu ražotājs. 1903. gadā dibinātais japāņu uzņēmums pakāpeniski paplašināja savu darbību ārpus Japānas, atverot rūpnīcas Malaizijā un Indonēzijā. 1987. gadā Ichikoh sāka darboties ASV tirgū, bet vēlāk bija spiests to pamest.

2000. gadā Ichikoh nonāca aliansē ar jau minēto Valeo, kas iegādājās daļu japāņu ražotāja akciju. Kopš 2017. Gada Valeo pieder Ichikoh akciju kontrolpakete (55% akciju). Pēc abu pušu domām šāds solis ļaus japāņu ražotājam ieiet jaunā attīstības posmā, kā arī potenciāli iekarot jaunus tirgus, kuros tā produkcija pagaidām nav pieejama. Vēl viens nesens piemērs ir ZF koncerna veiktā TRW holdinga iegāde 2015. gadā. Pirms apvienošanās abi uzņēmumi atradās ap desmito vietu pasaules lielāko automobiļu detaļu ražotāju sarakstā, bet šobrīd ZF TRW ir trešie.
 
Nosaukumi

Dažreiz apvienošanās rezultātā pazūd zīmoli. Reti kurš šodien atceras uzņēmumu ar nosaukumu Amoco. To 1889. gadā dibināja pats Džons Rokfellers, un tolaik to sauca par Standard Oil Company. Amoco Corporation ieguva aptuveni 40 miljonus tonnu naftas gadā un nodarbināja vairāk nekā 50 000 cilvēku. 1998. gadā apvienojās divi pasaulē lielākie naftas uzņēmumi − British Petroleum un Amoco. Jaunizveidotā korporācija turpināja darbu ar nosaukumu BP, bet Amoco zīmols beidza pastāvēt. Dažreiz vienkārši tiek mainīts nosaukums. Rebrendings (zīmola maiņa) var kalpot vairākiem mērķiem: zīmola nostiprināšana, tā izcelšana vai plašākas mērķauditorijas sasniegšana. Tā savulaik Kayaba kļuva par KYB. Nesens rebrendinga piemērs ir smērvielu zīmola Comma nosaukuma maiņa uz Moove.

Comma tika dibināts 1965. gadā Lielbritānijā un nodarbojās ar tradicionālo motoreļļu ražošanu. 1970. Gadā uzņēmums mainīja darbības virzienu un pievērsās pēcpārdošanas apkalpošanas sektoram. 1982. Gadā Comma ienāk starptautiskajā tirgū − par pirmajām valstīm kļūst Nīderlande un Beļģija. 1989. gadā Comma iegādājas uzņēmums Esso Petroleum UK, bet 1999. gadā tas kļūst par daļu no jaunizveidotās ExxonMobil korporācijas. 2012. gadā par Comma īpašnieku kļūst uzņēmumu grupa Cosan S.A. Industria e Comercio. Uzņēmums kļūst par Cosan Lubricants apakšnodaļas daļu. Mūsdienās šis zīmols ir pārstāvēts vairāk nekā 40 pasaules valstīs. Izmaiņas saistītas tikai ar preču zīmi. Juridiskais nosaukums Comma Oil & Chemicals un produkcijas sortiments ir palicis nemainīgs. Laiks rādīs, kā šīs pārmaiņas ietekmēs uzņēmuma nākotni. Galvenais, ka dzīve nestāv uz vietas, un tas ir labi.

Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц

sagatavots: brauc.com; car-use.lv Ѓ