Pareizās cilindra galvas blīves
izvēle dīzeļdzinējiem

 

   
 

Cilindru bloka galvas noņemšana nereti iekļauj remontdarbus, kuru rezultātā var mainīties sadegšanas kameras tilpums un spiediens cilindros. Kā zināms, šīs izmaiņas kompensē ar bloka galvas blīves biezumu. Tāpēc šis parametrs ir svarīgs, un uzņēmuma Elring speciālisti pastāstīs, kā pareizi izvēlēties blīves biezumu.

Pirmajā brīdī šķietami nenozīmīgās sadegšanas kameras tilpuma izmaiņas var izjaukt pareizu degvielas sadegšanu cilindros. Tā rezultātā pasliktinās dzinēja griezes momenta un jaudas rādītāji, kā arī pieaug kaitīgo vielu saturs izplūdes gāzēs. Tieši tāpēc montāžas procesā nav ieteicams uzstādīt vecu vai neatbilstošu cilindru bloka galvas blīvi.

Lai pareizi izvēlētos blīves biezumu, ir jāizmēra virzuļa daļas augstums virs bloka virsmas. Ir jāizmēra visi virzuļi. Nepieciešamo blīves biezumu nosaka pēc virzuļa ar visaugstāko izvirzījumu.
Ir vairāki izvirzījumu diapazoni, un katram no tiem tiek piedāvātas atbilstoša biezuma blīves. Piemēram, 2,0 litru 16 vārstu TDDI/TDCI (D5BA/SDBA, Ford Mondeo III) dzinējam ar 0,43...0,52 izvirzījumu tiek piedāvāta blīve ar biezumu 1,1 mm; 0,521...0,57 − 1,15 mm utt. Jāņem vērā, ka katram dzinējam šie parametri ir atšķirīgi un ir norādīti katalogos.

Izvēli atvieglo tas, ka dažāda biezuma blīvēm ir dažādi marķējumi. Marķējums parasti ir iegriezumu veidā (piemēram, XUD7, 1,8 l, Peugeot/Citroen dzinējam) vai ar caursistām atverēm - iepriekš minētajam Ford dzinējam (sk. foto).

Blīvju biezuma atšķirība ir tikai piecas milimetra simtdaļas. Vai tiešām tas ir tik svarīgi? Apskatīsim vienkāršu un uzskatāmu piemēru: spiediens vieglā automobiļa riepā ir aptuveni 2...2,5 atmosfēras. Spiediens dīzeļdzinēja cilindrā darba gājiena laikā var būt 20...30 reizes lielāks. Pat neliela tik augsta spiediena maiņa var būtiski ietekmēt gan dzinēja darbību, gan tā kalpošanas laiku.

Lai novērstu neprecizitātes virzuļa izliekuma dēļ, izvirzījumu ieteicams mērīt no abām virzuļa pusēm, bet mērījuma punktiem ir jāatrodas virs virzuļa pirksta ass. Mērierīce ir jānovieto uz tīras cilindru bloka virsmas un iepriekš jāiestata nulles pozīcijā. Indikators ir jāuzstāda uz tīra virzuļa un, griežot kloķvārpstu, jānosaka augstākā maiņas punkta stāvoklis. Jāizmēra izvirzījums. Veiciet mērījumu arī otrā virzuļa pusē. Д—Ф - attālums starp virzuļa virsmu augstākajā maiņas punktā un dzinēja kartera korpusa virsmu.

Blīve D5BA/SDBA (TDDI/TDCI, Ford Mondeo III) dzinējam. Viena atvere apzīmē 1,1 mm blīves biezumu, kas paredzēta virzuļiem ar 0,43...0,52 mm izvirzījumu. Divas atveres - blīve ar 1,15 mm biezumu virzuļiem ar 0,521...0,57 mm izvirzījumu.

XUD7, Peugeot/Citroen dzinēju blīvju marķējums. Blīve ar diviem izciļņiem ir visplānākā. Tā paredzēta 0,67...0,71 mm virzuļu izvirzījumam, un tās uzstādīšanas biezums ir 1,4 mm. Blīve ar pieciem izciļņiem ir visbiezākā un ir paredzēta 0,79..0,83 mm virzuļu izvirzījumam.

Pārlieku plānā blīve palielina paātrinātu cilindru un virzuļu nodiluma risku, pārāk bieza - samazina jaudu un dažos gadījumos pat apgrūtina iedarbināšanu. Mūsdienu dīzeļdzinēji ir augstas precizitātes mehānismi, un to remontā nav nenozīmīgu detaļu.

Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц

sagatavots: brauc.com; car-use.lv Ѓ