SKF diversantu kursi
Daži droši paņēmieni, kuri palīdz sabojāt jaunu detaļu vai dzinēju
 

Tieši šim tematam bija veltīts kārtējais seminārs, kuru organizēja kompānija Inter Cars Latvija, bet vadīja SKF (Svenska Kullagerfabriken AB) firmas eksperts Tomas Očmans (Tomasz Ochman). Vairāk nekā 100 gadus zviedru uzņēmums ieņem līderpozīcijas gultņu ražošanas jomā un citos auto rezerves daļu segmentos.

SKF diversantu kursi
Daži droši paņēmieni, kuri palīdz sabojāt jaunu detaļu vai dzinēju
SKF eksperts kaitniecības jomā Tomas Očmans dalās noslēpumos.

Desmitiem gadu ilgā reklamāciju saņemšanas ļāva kompānijai uzkrāt ievērojamu zināšanu par rezerves daļu bojāšanas metodēm. Kā rāda analīze, tad lielākā pretenziju daļa nav saistīta ar detaļu kvalitāti. Problēmas rada rezerves daļu uzglabāšanas un montāžas noteikumu pārkāpšana.

Daži gultņa sabojāšanas gadījumi:

  Drošs paņēmiens gultņa nomešana uz grīdu, piemēram, pirms darbu sākuma to izņemot un novietojot uz pacēlāja ķepu. Pēc kritiena uz grīdu, detaļa (vai tās daļa) visdrīzāk neizjuks. Tomēr bojājumi, kuri būs radušies uz velšanās celiņiem, radīs paaugstinātu nodilumu pat agrā ekspluatācijas stadijā. Šī paša iemesla dēļ, pievilkšanai vienmēr jāizmanto dinamometrisko atslēgu: pārlieku stingras pievilkšanas gadījumā notiek tas pats, kas pēc trieciena. Pat tad, ja pārlieku stingrā pievilkšana uzreiz tiek likvidēta.
  Ja pievelkot gultni, tiek griezts ritenis, tad pastāv iespēja sabojāt velšanās celiņus un paātrināt gultņa nodilumu.
  Speciālās montāžas pastas (Anti-fretting agent LGAF 3E/0.5) vietā tiek izmantots tas, kas pagadās pa rokai vai vispār nekas. Tehnoloģijā neparedzētās vielas tiks izspiestas vai pašas iztecēs. Vibrācijas izraisītās berzes rezultātā radušās metāla mikrodaļiņas sāks oksidēties un darbosies kā abrazīvs, nodarot postu ne tikai gultnim, bet arī blakus esošām detaļām.
  Gultņus, kurus izmanto ABS sistēmas, var viegli sabojāt, pabakstot ar magnetizētu instrumentu. Tam nav obligāti jābūt skrūvgriezim. Tam līdzās stāvošā atslēga arī derēs. Pat novietojot gultni uz metāla galdu, var sabojāt magnētiskās atzīmes.

SKF diversantu kursi
Daži droši paņēmieni, kuri palīdz sabojāt jaunu detaļu vai dzinēju

Par veiksmīgu kaitniecību var viegli pārliecināties ar magnētiskās kodēšanas detektoru. Bildē pa kreisi nebojāts gultnis, bet pa labi ar bojātām magnēta atzīmēm.

  Mēģinājums ar veco, pārbaudīto metodi iesist HBU 2.1 gultni, visdrīzāk beigsies ar tā sabojāšanu. Tikai izmantojot speciālu instrumentu, ir iespējams veikt šāda gultņa montāžu un demontāžu. Atkārtotā uzstādīšana ir neiespējama.

SKF diversantu kursi
Daži droši paņēmieni, kuri palīdz sabojāt jaunu detaļu vai dzinēju
HBU 2.1 gultnis griezumā. Šo gultņu raksturīgākā īpatnība padziļinājums pirms atloka.

Kā sabojāt ūdens pumpi un zobsiksnu:

1. Zobsiksnai ir stikla šķiedras kords. Locīt to vairāk nekā tas ir salocīts iepakojumā droša metode, kā to sabojāt, ievērojami samazinot siksnas kalpošanas laiku. Līdz ar to samazinās arī dzinēja kalpošanas laiks, jo nomaiņas intervāls ir paredzēts, ņemot vērā nebojātu kordu.

2. Neatkarīgi no kalpošanas laika, zobsiksna atpakaļ nav uzstādāma. Atpakaļ uzliktā siksna jau pēc 500 km var sabojāt dzesēšanas sistēmas sūkni.

3. Dažu siksnu teflona segums tiek nomazgāts ar ķīmiju un netīrumiem.

4. Droša sabojāšanas metode mezglu nomaiņa pa vienam, nevis komplektā. Tie ir ne tikai papildus izdevumi par darbu un siksnu (sk. punktu 2), bet arī ievērojamu bojājumu risks dzinējam. Jebkura mezgla GSM piedziņas ķēdē iziešana no ierindas var izraisīt siksnas bojājumu un tās izslīdēšanu, ar tam sekojošo vārstu un virzuļu satikšanos.

5. Pārāk lielais hermētiķa daudzums starp dzinēju un pompu uzstādot, var izraisīt hermētiķa izspiešanos dzesēšanas sistēmas iekšpusē. Seku diapazons plašs, ieskaitot jaunas pompas iziešanu no ierindas.

SKF diversantu kursi
Daži droši paņēmieni, kuri palīdz sabojāt jaunu detaļu vai dzinēju
Pompa griezumā.

Universālo bojāšanas paņēmienu klāstā, nepieciešams atzīmēt trieciena skrūvgriežu izmantošanu un, kā jau tika minēts iepriekš, dinamometrisko atslēgu neizmantošanu pareizas pievilkšanas piepūles sasniegšanai.

Rūpnīcas instrukciju ignorēšana lielākās bojājumu daļas pirmcēlonis. Atceroties par to, SKF publicē montāžas pamata momentus uz iekšējās iepakojuma daļas. Tomēr pieredzējis kaitētājs iepakojumu atver no gala, lai pat nejauši neieraudzītu svarīgo informāciju.

Izdarot secinājumus, var teikt, ka seminārs izdevās dzīvs, un ir pamats domāt, ka tā dalībnieki ieguva svarīgu informāciju par to, kā nekļūt par kaitēkli un palikt profesionālim.

sagatavots: brauc.com; car-use.lv