BMW benzīna pjezo sprauslas
Tīrīšana ikgadējās nomaiņas vietā

BMW automašīnu īpašnieki zina par problēmu ar pjezo sprauslām, kuras tika uzstādītas pēc 2007.gada ražotajiem dzinējiem (zemāk Ц motoru / modeļu uzskaite). Konstrukcijas īpatnību dēļ, tās nekalpo ilgi: reizēm mezgls nenokalpo pat gadu. Taču galvenais Ц pastāv uzskatīt, ka sprauslas nav labojamas.

Kad pjezo sprauslu darbībā parādās traucējumi, kā vienīgais risinājums tiek ieteikta to nomaiņa (maksa Ц līdz 400 И/gab). Tomēr Distehnika pārstāvji darbības laikā atklāja citu metodi, kura palīdz atjaunot bojāto pjezo sprauslu darboties spēju, tādējādi pagarinot to kalpošanas laiku un ievērojami ietaupot mašīnas īpašnieka finanses. Turpinājumā Ц viens no šādiem piemēriem.


Jautājuma būtība

Pjezo sprauslas tika uzstādītas dzinējiem ar tiešo iesmidzi. Pamatā runa ir par N54B30 (6 cilindri, turbo), BMW N63B44A (8 cilindri, twin-turbo), bet retāk Ц par N53 un V12 - N74B60A agregātiem.

Ar pjezo sprauslām BMW N54 motori tika ražoti no 2006.-2008.gadam, bet N63 Ц no 2007.-2013.gadam.

6-cilindru N54 tika uzstādīts sekojošajiem BMW modeļiem:

  • 2007Ц2010 E60 535ii

  • 2007Ц2010 E90/E91/E92/E93 335i

  • 2007Ц2010 E82/E88 135i

  • 2008Ц2010 X6 xDrive35i

  • 2009Ц2016 Z4 sDrive35i

Ѕензиновые пьезофорсунки BMW
„истка вместо ежегодной замены
 

Līdz ar to, ar 8-cilindru N63 tika aprīkoti BMW X5 E70 / X6 E71, 7., 6., kā arī atsevišķi 5.sērijas spēkrati.

Kāpēc pjezo?

Sākumā BMW izmantoja sprauslas ar solenoīdiem, pie kurām, starp citu, tika nolemts atgriezties, pēc vairākkārtējām problēmām ar pjezo sprauslām.

Kāpēc tad izmantoja pjezo? Atbilde ir augošajās ekoloģiskajās prasībās. Ražotāji ir spiesti domāt par to, kā panākt minimālu degvielas patēriņu un maksimālu dzinēja atdevi.

Tāpēc pjezo elementi šķita ļoti labs risinājums: pateicoties tiem, uzlabojās sprauslu darbības ātrums un degvielas dozēšanas precizitāte. Pjezo sprauslas parādīja iespaidīgus rezultātus tā saucamās kārtainās iesmidzes režīmā, kad viena virzuļa darba gājiena laikā degviela tika iesmidzināta vairākās mazās porcijās. Turklāt inerces ātrums bija tikai 0.27 ms.

Šādi izskatās pjezo sprausla.

Ѕензиновые пьезофорсунки BMW
„истка вместо ежегодной замены
 

Pjezo sprauslu smidzinātāju darbības princips, benzīna dzinējiem nav ierasts: te tiek izmantota plunžeru izsmidzināšana. Citiem vārdiem sakot, izbīdās adatas gals, no kura apakšas nāk degviela. Izstrādes procesā tas šķita labs risinājums: nav atveres, nav kam aizkoksēties. Un salaiduma vietu visu laiku apskalo zem spiediena nākoša degviela, kas nodrošina gan eļļošanu, gan skalošanu.

Taču dzīve ieviesa izmaiņas. Lai pjezo sprausla darbotos korekti un kalpotu ilgi, tai ir jābūt ideālā stāvoklī, neatkarīgi no laika un izstrādātā resursa, kas fiziski nav iespējams.

Pirmkārt, nolietošanās nekur nepazuda. Otrkārt, izrādījās, ka plunžeru uzgaļa kāts aizkoksējās. Tas kļuva par problēmu. Ņemot vērā to, ka augstspiediena degvielas sūknis attīsta līdz 200 atmosfērām lielu spiedienu, nav pieļaujams pat vismazākais sprauslu hermētiskuma zudums, taču tas parādījās. Ar laiku sprauslu darbībā parādījās nekorekta izsmidzināšana.

Vēl viena nianse ir temperatūra sprauslas izpildmehānisma iekšpusē. Darbības laikā tā uzkāpj virs 100∞C, kas kaitē pjezo elementam: regulāri pārkarstot, tas zaudē savas īpašības.

Starp citu, kāpēc tad radās aizkoksēšanās: vai degvielas kvalitātes dēļ? Nē, jebkura degviela koksējās, jo tās sastāvā ir darva. Pēc statistikas datiem, Vācijā pjezo sprauslas mašīnām aizkoksējās tāpat Latvijā.

Pazīmes

Tās var atšķirties, bet visizplatītākās ir dzinēja elastīguma zudums vai nepārliecinoša aukstā palaišana: motors dreb un tikai iesilstot sāk darboties labāk. Speciālisti iesaka atrisināt problēmu pēc iespējas ātrāk: ja sprauslas lej vairāk degvielas nekā vajag, var aizlocīties klaņi, izsmidzināšana ar strūklu paaugstina virzuļu izdegšanas risku vai rasties citas problēmas.

Ѕензиновые пьезофорсунки BMW
„истка вместо ежегодной замены
 

Konkrēts gadījums

Kāds BMW īpašnieks no Rīgas saskārās ar iepriekš aprakstīto problēmu. Autoservisa diagnostika parādīja, ka pie vainas ir sprauslas. Kā jau tika minēts, tādos gadījumos tiek piedāvāta to maiņa kā vienīgais risinājums. Sareizinot jaunu detaļu cenu ar sešiem cilindriem, braucējs sadrūma. Varbūt pirkt lietotas? Visdrīzāk arī tās nebūs labākā stāvoklī.

Sprauslas noņēma. Zaudēt nebija ko, un tika nolemts uzticēt problēmas risināšanu
Distehnika darbiniekiem.

Sākumā tika veikta diagnostika uz stenda. Sprauslu parametros bija novirzes no normas, bet vienai no tām lāpa Ђstaigājaї uz visām pusēm. Vai ir iespējams izlabot situāciju? Kā izrādās Ц jā. Pjezo sprauslas nav labojamas, taču tās var mēģināt izskalot uz profesionāla aprīkojuma. Konkrētajā gadījumā, tas bija britu stends ANSU (redzams zemāk esošā attēlā).

Ѕензиновые пьезофорсунки BMW
„истка вместо ежегодной замены
 

Šis solis sevi attaisnoja. Atkārtotā diagnostika parādīja, ka sprauslas smidzina pareizi. Lieki teikt, ka automobiļa īpašnieks bija ļoti priecīgs, jo visu sprauslu skalošana maksā (6 x 24,20 И) ir lētāk , nekā tikai vienas jaunas detaļas iegāde.

Kuriozi un dzīve

Vai laimīgas beigas? Gandrīz. Gadījās kāds kuriozs gadījums, bet tas nav saistīts ar sprauslām.

Kā zināms, ir šauras specializācijas uzņēmumi kā
Distehnika un plaša profila autoservisi, kuros detaļas noņem un ved labot uz Distehnika tipa kompānijām.

Nekas nemainījās arī šoreiz: sprauslas tika noņemtas vienā no galvaspilsētas autodarbnīcām, un tad vestas uz
Distehnika. Pēc skalošanas uz stenda, tās aizgādāja atpakaļ uzstādīšanai.

Pēc neilga laika mašīna atkal sāka raustīties. Pārbaude atklāja, ka problēma bija aizdedzes spolēs.

Ѕензиновые пьезофорсунки BMW
„истка вместо ежегодной замены
   
   

Pirms sprauslu noņemšanas ir jāveic aizdedzes spoļu demontāža. Servisā, kur tas tika darīts, noņemtās spoles tika nosmērētas ar eļļu, bet tad bez tīrīšanas uzstādītas atpakaļ. Bet kā zināms spolēm eļļa nepatīk. Iznākums - trīs no sešām spolēm nedēļas laikā sabojājās. BMW īpašnieks iegādājās jaunas, ar kurām braukāja ilgi un laimīgi: ar jaunām spolēm automobilis vairs neraustījās.

 
  Ѕензиновые пьезофорсунки BMW
„истка вместо ежегодной замены  
   
   
   
   
   
   
   
     

Klasiska situācija: laboja vienu, sabojāja citu. Taču tas nespēja sabojāt autobraucējam prieku, ņemot vērā to, cik daudz naudas izdevās ietaupīt, veicot sprauslu skalošanu, nevis nomaiņu.

  Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц  
  Ne tikai pjezo  
 

Kā jau minējām, ne visiem BMW dzinējiem ar tiešo iesmidzi tika uzstādītas pjezo sprauslas. Sprauslas uz solenoīdiem arī ar laiku aizsērē un to darbībā parādās problēmas. Šo jautājumu risināja ar kardinālu metodi.

Pasliktinājās dzinēja elastīgums vai tas sāka raustīties? Ielej degvielas aparatūras skalošanas šķidrumu, un viss normalizējās. Priekš kam noņemt sprauslas un tās pārbaudīt uz stenda, ja mazgājošā sastāva izmantošana ir lētāka, ātrāka, vienkāršāka, un viss strādā?

Saprotama loģika. Tikai tas nenodrošina to, ka sprausla smidzina pareizi un, piemēram, nelej ar strūklu, kas draud ar virzuļu izdegšanu, jo dzinējs taču ir ar tiešo iesmidzi. Protams, ka tā var braukāt. Braukāt var arī ar neatbilstošu motoreļļu vai tukšām riepām. Katrs pats izlemj, cik tas ir pareizi.

 
   
   
   
   
   
—ommon Rail VDO (bijušais Siemens)
sprauslu ekspluatācijas un remonta īpatnības
Ko nozīmē sprauslas kods
Jautājumi sakarā ar Common Rail dīzeli
Kāpēc atjaunotās Common Rail sprauslas
atkal iziet no ierindas?
   

                                                                                                                                      подготовлено: car-use.lv