Kāpēc akumulatora triecienatslēga nevar atskrūvēt riteni?

 
 
 
 

Akumulatora triecienatslēgas kļūst arvien izplatītākas. Šis instruments ir diezgan universāls un daudzfunkcionāls. Automašīnu īpašnieki bieži iegādājas šādas uzgriežņu atslēgas visdažādākajiem uzdevumiem – tostarp sezonas riteņu nomaiņai. Vienlaikus cilvēki bieži saskaras ar nesaprotamu situāciju. Uzgriežņu atslēgas griezes moments ir divas līdz trīs reizes lielāks nekā noteiktais riteņa skrūvju pievilkšanas moments, taču instruments netiek galā, un skrūves tik un tā nākas atskrūvēt ar balona atslēgu. Kāpēc tā notiek?

   
  Auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
   
 

Riteņu skrūvju pievilkšanas moments

Kā zināms, katram automašīnu modelim ir paredzēts noteikts riteņu skrūvju pievilkšanas moments. Precīzi skaitļi norādīti autoražotāju instrukcijās, bet vidēji kompaktklases automašīnām šis lielums var variēt 80‍…‍120 Nm diapazonā, vidējās klases automašīnām – 120‍…‍160 Nm, lieliem apvidus auto – 170‍…‍200 Nm.

Realitāte ir tāda, ka, maigi sakot, ne visi autoīpašnieki un pat ne visi autoservisi ievēro ieteikumus par pievilkšanas momentu, un daudzām automašīnām riteņu skrūves mēdz būt 1,5‍…‍2 reizes par daudz savilktas. Turklāt lielākā daļa elektrisko triecienatslēgu, kas iegādājamas personīgajai lietošanai, ir ierīces, kas attīsta 200‍...‍300 Nm. Ņemot vērā iepriekš minētos skaitļus un faktorus, kļūst skaidrs, kāpēc triecienatslēga netiek galā ar tās uzdevumu. Tomēr arī tas vēl nav viss.

Gadās arī tā, ka riteņa skrūves, kas pievilktas pat ar noteikto griezes momentu, piemēram, 140 Nm, neizdodas atskrūvēt ar uzgriežņu atslēgu, kuras deklarētā jauda ir 250 Nm. Kāpēc?

Pirmais iemesls – skrūvju savienojumam ir dažādi aizskrūvēšanas un atskrūvēšanas momenti. Griezes moments uzgriežņa vai skrūves atgriešanai var pusotru reizi pārsniegt to, kāds ticis pielikts aizskrūvējot. Proti, lai atskrūvētu skrūvi, kas pievilkta ar 140 Nm spēku, vajadzēs jau 210 Nm. Otrais iemesls – jebkādām skrūvēm, tostarp arī riteņu skrūvēm, piemīt tā dēvētais pieķepšanas efekts.

Arī koroziju vītnē neviens nav atcēlis. Rezultātā atskrūvēšanai nepieciešams lielāks griezes moments un tiešām var nepietikt ar uzgriežņu atslēgas 200‍…‍300 Nm jaudu. Taču minētie faktori nav vienīgie.

   
  Auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Triecienatslēga, kas darbojas ar skrūvgrieža bateriju, ir visai daudzfunkcionāls instruments. Standarta puscollas “kvadrāts” uz izejas vārpstas ļauj uzstādīt visu uzgaļu galviņu spektru no jebkura pieejamā universālā komplekta – vismaz no 8 līdz 24. Šāds diapazons aptver gandrīz visus sadzīvē lietotos stiprinājumus un lielāko daļu vieglo automašīnu. Vidējās klases modeļu griezes moments – 200‍...‍300 Nm – būs pietiekams dažādu uzdevumu risināšanai, taču, ja uzgriežņu atslēgas iegādes galvenais mērķis ir riteņu nomaiņa, tad, iespējams, ir vērts aplūkot jaudīgākus modeļus.

   
 

Pareiza lietošana

Youtube var redzēt videoklipus, kur pat nopietnu zīmolu jaudīgas (500…600 Nm) akumulatora triecienatslēgas tiek kritizētas par rīcībnespēju. Turklāt dažreiz dzirdami izteikumi, ka ražotājs nepareizi norāda griezes momentu vai ka summējošais triecienmoments ir “vājāks” nekā moments, kas izmantots nepārtrauktas vilkmes veidā, ko attīsta roka ar riteņu uzgriežņu atslēgu.

Patiesībā griezes moments ir vienāds. Viena un tā pati skrūve, kas aizgriežama ar vienu un to pašu momentu ar triecienatslēgu un uzgriežņu atslēgu, pārtrauks griezties vienā un tajā pašā punktā. Tad kāpēc rodas iepriekš minētie viedokļi? Iespējams, tāpēc ka triecienatslēga netiek korekti lietota.

Lieta tāda, ka triecienatslēgai ir tā sauktais griezes momenta pieaudzēšanas grafiks. Proti, līdz ar pirmajiem apgriezieniem netiek sasniegts maksimālais moments. Vienkāršāk sakot, triecienatslēgai kādu laiku nepieciešams “paklaudzināt” ar savu trieciena rotējošo sajūgu, lai attīstītu pilnu jaudu.

Pusprofesionālam vai profesionālam instrumentam minētais grafiks var būt instrukcijā, turklāt tiek norādīta griezes momenta atkarība ne tikai no laika, bet arī no vītnes diametra. Vienkāršākiem instrumentiem grafika vietā instrukcijā var būt norādīts, piemēram, ka maksimālais griezes moments tiek sasniegts pēc tam, kad triecienmehānisms ir darbojies 8‍...‍10 sekundes.

Attiecīgi tikai pēc desmit (dažkārt arī vairāk) sekunžu ilgas trieciena rotējošā sajūga darbības uzgriežņu atslēga sasniedz pilnu jaudu. Pēc tam var būt nepieciešams tikpat daudz laika, lai izkustinātu uzgriezni vai skrūvi no vietas. Ir zināmi daudzi gadījumi, kad instrumenta īpašnieks, palaižot garām šo niansi, vairākas reizes mēģina dažas sekundes skrūvēt, – pēc tam vīlies secina, ka instruments, tā sakot, nevelk.

Rezumējums

Secinājumi no iepriekš minētā ir tādi, ka 200…300 Nm uzgriežņu atslēgas gadījumā reizēm tiešām var rasties situācija, kad riteņu skrūves nāksies noraut ar balona atslēgu. Ja tāda triecienatslēga iegādāta nevis plašam uzdevumu spektram, bet tikai riteņu nomaiņai, autoīpašnieks var justies zināmā mērā vīlies.

Ja triecienatslēgas plānotais galvenais uzdevums tomēr ir riteņu nomaiņa, jo īpaši, ja runa ir par krosoveru / apvidus auto, tad, iespējams, ir vērts tuvāk aplūkot jaudīgākus modeļus: ar 500‍…‍600 Nm, – un, protams, atcerēties par instrumenta pareizas lietošanas niansēm.

 
 
 
 
 

sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®