Bremžu sistēmas apkope
ZF TRW padomi

 
 
 
 

ZF TRW speciālisti stāsta, kam ieteicams pievērst uzmanību, veicot bremžu sistēmas apkopi, un parāda, kas var notikt, ja šie ieteikumi tiek ignorēti.

Viena no visbiežāk sastopamajām procedūrām, veicot bremžu sistēmas apkopi, ir kluču nomaiņa. Turklāt ieteicams vienmēr pārbaudīt bremžu disku biezumu. Pārāk plānam diskam ir mazāka mehāniskā izturība un siltumkapacitāte, kas var izraisīt deformācijas un pārkaršanu, tādējādi negatīvi ietekmējot jauno kluču resursu. Pastāv arī disku saplaisāšanas risks. Biezumu ieteicams izmērīt ar mikrometru vai stieņcirkuli apmēram 10 mm attālumā no bremžu diska ārmalas.

   
  ZF TRW, bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Bremžu aksiālo mešanu var identificēt arī ar rīcībā esošām metodēm, taču pulksteņa indikators ļaus uzzināt šīs mešanās lielumu.

   
 

Veciem, nolietotiem diskiem var būt apcilnis. Tādēļ jaunie kluči pilnībā nepiekļausies diska virsmai un vispirms jau saskarsies ar šo apcilni. Bieži vien rezultāts pēc kluču nomaiņas ir vibrācija. Mēdz būt, ka pēc kāda laika, kad apcilnis noslīpē kluča ārējo daļu, vibrācija kļūst mazāka vai pilnībā izzūd, tikai tādā gadījumā bremzēšanas efektivitāte nebūs optimāla.

Vibrācija bremzējot vispār ir diezgan izplatīta autoīpašnieku sūdzība. Kāds vēl var būt iemesls: tas, ka ir deformēti diski? Lai to saprastu, ir jāpārbauda aksiālā mešana: maksimāli pieļaujamā vērtība ir no 0,15 līdz 0,06 mm, turklāt mazāka vērtība attiecas uz lielāka diametra diskiem. Vibrācijas esamība vēl neliecina par paša diska deformāciju, iespējams, ka vaina ir rumbā, kas arī var būt deformēta.

Deformācijas iemesli mēdz būt dažādi, viens no tiem – riteņu skrūvju pievilkšana ar triecienuzgriezni, būtiski pārsniedzot ieteikto griezes momentu. Rumbas aksiālās mešanas maksimāli pieļaujamā vērtība ir 0,2 mm. Starp citu, aksimālo mešanu vajadzētu pārbaudīt arī jauniem diskiem, pat ja runa ir par kvalitatīviem komponentiem no sevi apliecinājuša ražotāja. Neviens nav atcēlis cilvēcisko faktoru: disku varēja gluži vienkārši nomest transportējot, kā rezultātā tas ir deformējies.

   
  ZF TRW, bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Fotoattēlā redzamais ir likumsakarīgs kļūdu rezultāts: gan montāžas, gan arī ekspluatācijas. Bez plaisām ir labi pamanāms, ka vienā vietā disks ir iezilgans. Montāžas kļūda ir tāda, ka, mainot klučus, netika nomainīts jau pārāk plānais bremžu disks. Ekspluatācijas kļūda ir tāda, ka pēc kluču nomaiņas bremzes netika pienācīgi piestrādinātas. Pirmos 200…300 km nav ieteicams strauji bremzēt un pieļaut ABS iedarbes, taču, pēc visa spriežot, šis ieteikums netika ievērots. Kas notika: plānam diskam ir tendence pārkarst pasliktinātas siltumkapacitātes rezultātā. Šīs pārkaršanas un piestrādināšanas režīma pārkāpšanas rezultātā jaunie kluči sāka, vienkāršāk sakot, “uzsmērēties” uz diska. Rezultātā dažviet disks ir kļuvis biezāks: DTV lielums ir pārsniedzis pieļaujamās robežas. Tālāk notikusi likumsakarīga ķēdes reakcija: radusies vibrācija, vēl lielāka pārkaršana un deformācija, disks neizturēja un saplaisāja.

   
 

Un atkal par rumbām: pēc veco disku noņemšanas un pirms jaunu uzstādīšanas tās ir jānotīra. Korozija vai netīrumi starp rumbu un diska uzstādīšanas virsmu ir izplatīta parādība. Ja rumbas nav notīrītas, tad diski tiks uzstādīti šķībi, kas atkal izraisīs vibrāciju. Vien 0,05 mm diametra netīrumu daļiņu iekļūšana un plakņu nevienmērīga piekļaušanās šī iemesla dēļ var izraisīt jau 0,1 mm mešanos diska frikcijas virsmas zonā, kas ir tuvu pieļaujamai robežai.

Rumbu var notīrīt ar metāla suku – gan ar parasto, gan arī urbja uzgaļa suku, taču slīpēt gan nevajag. ZF TRW neiesaka arī uzklāt smērvielu saskares virsmai starp bremžu disku un rumbu.

Vēl viens vibrācijas iemesls: nevienmērīgs diska biezums. Ir tāds termins DTV: disc thickness variation – diska biezuma variatīvums: proti – dažās vietās disks ir biezāks, citās – plānāks. Jo lielāka biezuma starpība – jo stiprāk jūtama vibrācija. Diska biezuma nevienmērīgumu noteikt ir diezgan vienkārši: jāizmēra astoņās vietās – proti, ik pēc 45 grādiem, tāpat 10 mm attālumā no diska malas. Pēc tam no lielākās vērtības tiek atņemta mazākā.

Vairumā gadījumu DTV robeža ir 0,015 mm lielums. Ja starpība ir lielāka, tad disks ir jāmaina. Kādēļ rodas šī biezuma nevienmērība? Vienkāršāk sakot, daļa kluču materiāla tiek pārnesta uz disku virsmas. Sasniedzot noteiktu temperatūras robežu, vai intensīvi izmantojot nepiestrādinātus klučus un diskus, materiāls tiek uzklāts nevienmērīgi. Tur, kur materiāls ticis vairāk, disks kļūst mazliet biezāks. Rodas paaugstinātas berzes zonas, un tur temperatūra, protams, arī ir augstāka. Sasniedzot 650°С, notiek šo zonu cementācija – tās kļūst cietākas. Rezultāts – nevienmērīgs disku nodilums.

Un protams – veicot bremžu sistēmas apkopi, jāievēro arī citi labi zināmi ieteikumi: pārbaudīt bremžu šķidruma stāvokli, noņemtos suportus iekārt āķos, lai nesabojātu bremžu caurules, utt.

Pirms kāda laika koncerns ZF TRW uzsāka videoklipu sēriju ar padomiem par automašīnas apkopi un remontu. Pirmais video no sērijas “Derīgi zināt” pieejams YouTube kanālā ZF Group, adresē ‒ https://youtu.be/44E6ptlXhDA.

 
   
 

Kāpēc bremžu diski ir melni?

Pēdējā laikā par vienu no “pārdošanas hitiem”, ja tā var teikt, ir kļuvuši melni TRW bremžu diski, tostarp pateicoties savam netipiskajam ārējam izskatam. Kāpēc vajadzēja izgatavot melnus diskus: spilgtas ārienes dēļ?

   
  ZF TRW, bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
   
 

Ne gluži. Diski ir pārklāti ar speciālu melnu krāsu, kas rada izturīgu aizsargbarjeru pret koroziju. Vēl viena odziņa – melnie diski ir iepakoti pretkorozijas VCI papīrā, kas novērš mitruma iekļūšanu. Tas nozīmē, ka pirms iepakošanas nav nepieciešams diskus pārklāt ar smērvielu vai korozijas inhibitoru, un pirms uzstādīšanas nav jātērē laiks šī sastāva nomazgāšanai. Diskus vienkārši izņem no kastes un uzstāda.

 
   
 

Detaļu izvēle

Izvēlēties detaļas pēc kataloga it kā ir vienkārši, taču ir svarīgas nianses. Piemēram, dažās automašīnās bremžu diskiem kreisajā un labajā pusē ir atšķirīgi kataloga numuri. Tas saistīts ar to, ka ventilējamie diski ir optimizēti darbam konkrētā automašīnas pusē un labi nedzesēsies, ja tie tiks uzstādīti otrā pusē. Jebkurā gadījumā noderēs maksimāla vērība, un dažas šķietami nesvarīgas lietas nevajadzētu ignorēt.

   
 

ZF TRW, bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv

   
 

Papildus acīmredzamai informācijai – tādai kā modelis, izlaiduma gads vai dzinēja tilpums, var būt nepieciešams papildus norādīt bremžu sistēmas ražotāju (piemēram, franču vai japāņu automobiļi) vai noteikt PR numuru (Volkswagen grupa). Svarīgi ir arī salīdzināt aizstājošo priekšmetu izmēru un izskatu ar jaunajiem. ZF TRW tiešsaistes katalogs ir pieejams adresē www.webcat.zf.com.

 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®