Sajūgs: montāžas kļūdas
Valeo padomi

 
 
 
 

Pareizi uzstādīts sajūga komplekts var kalpot līdz 200 000 km. Vienlaikus dažreiz pat kvalitatīvas detaļas sabojājas dažu nedēļu vai pat dienu laikā. Valeo speciālisti atgādina, kam ieteicams pievērst uzmanību, lai izvairītos no nevēlamām sekām.

   
 
   
 

Eļļošana

Cik daudz smērvielas nepieciešams, uzstādot sajūgu? Valeo komplektu kastēs parasti ir mazs smērvielas maisiņš, turklāt ar rezervi. Ar šo daudzumu reāli var pietikt 2…3 sajūga komplektiem. Lieka smērviela nav ieteicama, un tādēļ rodas jautājums: kur labāk smērvielu uzklāt, veicot montāžu, – uz vārpstas vai rievām diska iekšpusē?

Labāk uz rievām. Jo gadījumā, ja smērvielas būs daudz, tās pārpalikums tiks izspiests. Taču, ja smērviela uzklāta uz vārpstas, tās pārpalikums paliks iekšpusē. Tiklīdz dzinējs sasniegs 2000...3000 apgr./min., bieza smērviela sāks šļakstīties un nokļūs uz diska frikcijas materiāla.

   
  Valeo, sajūgs, сцепление, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Vēl viena regulāri sastopama situācija – izspiedgultņa blīvējumu bojājumi degvielas un eļļas iekļūšanas rezultātā. Fotoattēlā viens un tas pats blīvslēgs: kreisajā pusē – normālā stāvoklī, labajā pusē – korodējies tehnisko šķidrumu dēļ.

   
 

Nospiešana

Pirms uzstādīšanas ieteicams nospiežot pārbaudīt atgriezenisko atsperu stāvokli. Vajadzētu pārbaudīt arī jauno sajūgu, jo atgriezeniskās atsperes var sabojāt, nepareizi transportējot vai nometot sajūgu vien no pusmetra augstuma.

Taču cita mezgla gadījumā nospiešana ir nepieļaujama. Runa ir par izspiedgultni: izņemot no kastes, to bieži saspiež, lai pārbaudītu, vai darbojas. Tā nedrīkst darīt: tiek izjaukta blīvējumu pozīcija, un mezgls nedarbosies pareizi. Lai izvairītos no bojājumiem, jaunajā izspiedzējgultnī var būt ielikta plastmasas dakša, kas neļauj veikt minēto saspiešanu.

   
  Valeo, sajūgs, сцепление, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Izplatīta kļūda – jaunu izspiedgultni pirms uzstādīšanas saspiež, lai pārbaudītu, vai tas darbojas. Tā nedrīkst darīt: tiek izjaukta blīvējumu pozīcija, un mezgls nedarbosies pareizi. Lai izvairītos no bojājumiem, jaunajā izspiedgultnī var būt ielikta plastmasas dakša, kas neļauj veikt minēto saspiešanu.

   
 

Montāža   

Pievienojot PPK pie dzinēja, to nedrīkst likt ar spēku un kratot: tādējādi tiek sabojātas rievas. Izveidojas brīvgājiens, un sajūga disks ne tikai slīd pa pārnesumkārbas primārās vārpstas rievām, bet vienlaikus arī šūpojas. Rezultātā rodas vibrācijas. No tā var ļoti vienkārši izvairīties: neturot kārbu rokās, bet izmantojot domkrata statīvu, kas ļaus uzmanīgi ievietot kārbu. Ja pārnesumkārba tomēr neieiet, tad vajadzētu pagriezt kloķvārpstu.

Atgaisošana

Atgaisojot sistēmu, sajūga ar hidraulisko piedziņu gadījumā ir savas nianses. Tostarp nav ieteicams rīkoties tāpat, kā atgaisojot bremzes: nospiest un turēt pedāli. Tas rada lielu spiedienu hidrauliskajā sistēmā, kas nav pārāk labi atturgultnim. Valeo speciālisti iesaka lēnām spiest pedāli un atlaist, izskrūvēt atgaisošanas uzgali, pagaidīt 15 sekundes un pēc tam procedūru atkārtot.

Fiksators

Valeo sortimentā ir pašregulējošie sajūgi ar nosaukumu S.A.T. – Self Adjusting Technology. Jaunajam S.A.T. sajūgam var būt fiksators, kas paredzēts drošai mezgla transportēšanai. Pēc sajūga uzstādīšanas dzinējā transportēšanas fiksators ir jānoņem. Fiksators attaisāms pagriežot – tas tiek darīts viegli, tikai ar 20...30 Nm spēku. Gadās, ka fiksatoru aizmirst noņemt, un tad, izspiežot sajūgu, var būt dzirdams neraksturīgs troksnis. Atlaižot pedāli, troksnis pazūd. Ja to pamana un nākas atkārtoti noņemt kārbu, – tas vēl nav sliktākais variants. Sliktāk ir tad, ja fiksators pats iekšpusē atvienojas un laika gaitā noberzē izspiedējgultni.

Nepareiza izvēle

Dažreiz notiek gandrīz kuriozas lietas. Mehāniķis sāka uzstādīt sajūgu, bet radās problēma: viens caurums nedaudz nesakrita. Kļūdījušies automašīnas konstruktori vai rezerves daļu ražotājs? Nav svarīgi, domāja mehāniķis, var izurbt caurumu un stiprāk uzspiest, kas arī tika izdarīts. Klients aizbrauca, taču drīz vien atgriezās ar sūdzību, ka sajūgs darbojas kaut kā ne tā. Detaļu nosūtīja uz rūpnīcu, bet reklamāciju nepieņēma. “Kā tad tā?” vīlies domāja mehāniķis. Nepietiek, ka ražotājs izgatavo nepareizas rezerves daļas, bet piedevām vēl atsakās pieņemt reklamācijas?

Patiesībā viss ir vienkārši. Valeo sortimentā ir sajūgu komplekti, kur caurumi izvietoti nesimetriski: vienā vietā starp caurumiem nav 120 grādu, bet 119. Ja uzstādot caurumi nesakrīt, pirmais jautājums ir: varbūt paņemts neīstā modeļa sajūgs?

Lai izvairītos no šādām kļūdām, kompānija Valeo ir izveidojusi mākoņserveri, kurā ievietoti gandrīz visi iepriekš publicētie katalogi, prezentācijas un daudz kas cits. Ar informāciju var iepazīties adresē www.valeoservice.cld.bz. Resursā www.valeoservice.com pieejamas arī dažādu detaļu un mezglu montāžas instrukcijas, tiešsaistes katalogs un daudz kas cits.

   
  Valeo, sajūgs, сцепление, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Ir zināmi gadījumi, kad sajūga disks ticis uzstādīts ar nepareizo pusi. Klasiskajiem diskiem kasete ar atsperēm un bukse ar rievām vērstas spararata virzienā. Reizēm rodas neskaidrības, ja bukse un kasete ir vērstas uz dažādām pusēm. Tāpat viegli var pieļaut kļūdu divmasu spararata komplekta diska gadījumā. Pareizi uzstādīt disku palīdzēs uzraksts gearbox, getriebe vai apzīmējums itāļu valodā – scatola del cambio. Dažreiz uzraksta vispar nav. Jebkurā gadījumā, ja rodas šaubas, labāk pārbaudīt diska uzstādīšanas virzienu mājaslapā www.valeoservice.com.

 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®