Bosch inovatīvie saulessargi

 
 
 
 

Saulessargi automašīnās parādījās vairāk nekā pirms 90 gadiem - gan ārējie (sk. iespraudumu), gan arī iekšējie. Laika gaitā iekšējo saulessargu konstrukcija būtiski nav mainījusies. Bosch inženieri piedāvā interesantu risinājumu, pārvēršot vienkāršu saulessargu augsto tehnoloģiju ierīcē, kas spēj palielināt satiksmes drošību un samazināt CSN skaitu.

Kādi laikapstākļi tiek uzskatīti par satiksmei nelabvēlīgiem: lietus, sniegs? Jā, tas tā ir. Tomēr ir vēl viens faktors, kas pirmajā acumirklī nešķiet nelabvēlīgs: tā ir saule. Statistika vēsta, ka vairākus tūkstošus CSN gadā izraisa saules atspīdumu apžilbināti autovadītāji. Pētījumi arī parāda, ka avārijas situācijas rašanās risks spilgtā saules gaismā ir par 16% lielāks nekā dūmakainā saulē.

Piemēram, nereti CSN notiek tāpēc, ka autovadītājs spilgtas saules dēļ vienkārši nav saskatījis luksofora signālu. Ne visai labvēlīga situācija ir arī braukšana pretī saulrietam, kad rietošā saule spīd autovadītājam tieši acīs. Protams, tradicionālais saulessargs palīdz, taču nepavisam ne ideāli: pirmkārt, tas samazina pārredzamības sektoru, un, otrkārt, saule joprojām žilbina, atstarojoties no asfalta, pārsega utt.

Bosch inženieri nolēma labot situāciju, izveidojot intelektuālu saulessargu, kas nosaukts par Virtual Visor. Būtībā tā ir vesela sistēma, kas sastāv no ŠK displeja, autovadītāja novērošanas kameras, sensoriem un vadošās elektronikas.

 

 

  Bosch, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
         
    Bosch, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
   
 

Darbības princips ir vienkāršs: ar mākslīgo intelektu aprīkota sistēma prot atšķirt acu zonu uz vadītāja sejas, izmērīt apgaismojuma līmeni šajā zonā un arī kontrolēt ārējos apstākļus. Ja autovadītāja acīs spīd saule, sistēma aizsedz vairākus saulessarga ekrāna sektorus, caur kuriem vadītājs skatās. Pārējā daļa paliek caurspīdīga, nepasliktinot pārredzamību un netraucējot, piemēram, redzēt luksofora signālus, kas var atrasties diezgan augstu virs ceļa (skat. fotoattēlu).

         
    Bosch, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
         
 

Intelektuālais saulessargs var darboties autovadītāja kontroles sistēmu kompleksā, – pirms kāda laika Bosch jau demonstrēja izstrādes, kurās elektronika novēro, vai autovadītājs nenovēršas no ceļa, vai braucot nerunā pa tālruni utt. Citiem vārdiem sakot, gan saulessargs, gan izsekošanas sistēma var izmantot vienas un tās pašas kameras.

Specializētajā izstādē CES 2020 saulessargam Virtual Visor tika piešķirts “Labākās inovācijas” nosaukums, kā arī tas ieguva vēl vairākas balvas. Vēl nav izziņots, kad jaunums parādīsies sērijveida automašīnās, taču, spriežot pēc tehnoloģiju attīstības ātruma, ilgi vairs nav jāgaida.

 
   
 

No vēstures

Saulessargus automašīnās sāka lietot XX gadsimta trīsdesmitajos gados. Sākumā visizplatītākie bija ārējie saulessargi. Diezgan ātri tie kļuva gandrīz par standarta aprīkojumu un tika uzstādīti ļoti daudzām automašīnām. Iekšējie atvāžamie saulessargi – gandrīz kā mūsdienu automašīnās – tika piedāvāti vai nu kā papildaprīkojums, vai standartā, taču dārgiem modeļiem.

   
  Bosch, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
   
 

XX gadsimta četrdesmitajos piecdesmitajos gados automašīnu forma kļuva plūdenāka un ārējie saulessargi no utilitārās palīgierīces pārvērtās aksesuārā: tika piedāvāti gan vienkārši, gan arī regulējami modeļi. Bija vairāki uzņēmumi, kas ražoja saulessargus gandrīz visiem tā laika automašīnu modeļiem. Ārējais saulessargs bija jāuzstāda pareizi, it īpaši – regulējamais modelis, pretējā gadījumā šo – gandrīz priekšējā stikla lieluma detaļu – braucot varētu noraut gaisa plūsma.

   
  Bosch, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
   
 

Pēc tam mainījās automašīnu dizains, ārējie saulessargi kļuva arvien mazāk populāri, aizvien vairāk tika izmantoti iekšējie saulessargi, turklāt XX gadsimta sešdesmito gadu beigās sāka izmantot tonējošās plēves un uz priekšējā stikla augšpusē sāka izgatavot aptumšotu joslu. Mūsdienās ārējie saulessargi galvenokārt tiek izmantoti kā kravas automašīnu, apvidus auto utt. tūninga elementi.

 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®