АТЕ: bremžu sistēmas apkope
Bremžu šķidruma īpašības, tā pārbaudes un nomaiņas ierīces
 

 
 
 
 

Kādi tehniskie šķidrumi jāmaina automašīnā? Skaidrs – eļļa. Par antifrīzu atceras retāk, bet par bremžu šķidrumu, no kura stāvokļa tieši ir atkarīga drošība, diemžēl vēl retāk.

Viršana

Maldina tas, ka bremžu šķidruma stāvoklis pasliktinās pakāpeniski un nemanāmi. Bremžu šķidrums ir higroskopisks. Ar mitruma saturu tikai 3,5% bremžu šķidruma viršanas temperatūra samazinās no 250ºС līdz 155ºС. Kāpēc uzvārīšanās ir bīstama? Tāpēc, ka gāzi ir vieglāk saspiest nekā šķidrumu. Kad šķidrums hidrauliskajā bremžu pievadā uzvāroties pāriet gāzveida stāvoklī, tā tvaiki tiek saspiesti, pedālis iekrīt, un automašīna paliek bez bremzēm. Kad šķidrums atdziest, bremzes atjaunojas pašas no sevis, taču tad var būt jau par vēlu.

   
 

bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv

   

Nomainot bremžu šķidrumu, jāizmanto tas, kas norādīts automašīnas specifikācijā. Teorētiski šķidrumi DOT 3, DOT 4 un DOT 5.1 tiek uzskatīti par saderīgiem, bet labāk tos nesajaukt, īpaši, ja runa par dažādiem ražotājiem. Šķidruma pamatā parasti ir polietilēnglikols, bet daži ražotāji izmanto polialkilēnglikolu. Un, protams, nedrīkst sajaukt glikola bremžu šķidrumu ar silikona DOT 5: rezultāts – neparedzama bremžu darbība un bojātas bremžu cilindru manšetes.

   
         
 

Pat ja uzvārīšanās nenotiek, tomēr daudz mitruma uzsūkušais bremžu šķidrums zaudē savu īpašību stabilitāti, kas ietekmē bremžu iedarbošanās stabilitāti. Brauciena sākumā pedālis ir stingrs, bet, vairākas reizes enerģiski nobremzējot, tas var kļūt vājāks.

Ekonomija un resurss

Par spīti situācijas nopietnībai, argumenti par viršanas temperatūras pazemināšanos bieži vien netiek uzklausīti. Daži īpašnieki apgalvo, ka viņi nebrauc ātri, apvidus pie mums nav kalnains un vispār nekad dzīvē nav mainīts bremžu šķidrums – taču viss ir kārtībā. Tāpēc nav jēgas tērēt naudu.

Netiek ņemtas vērā vairākas nianses. Pirmkārt, bremžu šķidrumā esošā mitruma dēļ no iekšpuses sāk rūsēt bremžu caurules, kas izgatavotas no tērauda. Protams, tām ir aizsargpārklājums, bet tas nav paredzēts hroniskai tādas agresīvas substances iedarbībai, par kādu pārvēršas vecs bremžu šķidrums. Tomēr biežāk cieš nevis caurulītes, bet bremžu cilindri, kas izgatavoti no agresīvai videi nepiemērotiem materiāliem 

Viens piemērs ir alumīnija virzuļi čuguna bremžu cilindros. Kāpēc konstruktori izmanto šādus materiālus, apzinoties drīzas korozijas risku? Joks paliek joks, bet viņi vienkārši nerēķinās ar strauju korozijas parādīšanos, jo uzskata, ka tiks ievēroti ieteikumi par bremžu šķidruma nomaiņu.

Lai sāktos korozija, pietiek tikai ar nelielu daudzumu mitruma, un virzuļi sāk oksidēties un ieķīlēties. Jo vecāks bremžu šķidrums, jo lielākas potenciālās problēmas ar bremžu mehānismiem, kuru risināšana nepārprotami ir dārgāka nekā jauns bremžu šķidrums. Tas saistībā ar jautājumu par to, vai ir vērts tērēt naudu bremžu šķidruma nomaiņai.

Situācija

Iepriekš minētie 3,5% ir maksimālais pieļaujamais mitruma saturs bremžu šķidrumā. Balstoties uz to, bremžu šķidrumus DOT 3 un DOT 4 ieteicams mainīt apmēram reizi divos trīs gados vai pēc 40 000 km nobraukuma. DOT 5.1 ir higroskopiskāks, bet tajā var būt vairāk piedevu, kas paaugstina viršanas temperatūru un saista ūdeni, tāpēc tā kalpošanas laiks automašīnā var sasniegt 3…4 gadus, bet nobraukumu – līdz 60 000 km.

   
  bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
   

Testeris ATE BFCS 300 ir paredzēts visu veidu glikola bāzes bremžu šķidrumu stāvokļa pārbaudei (DOT 3, DOT 4, DOT 5.1). Šķidrumu savāc no tvertnes, ievieto aparāta menzūrā un uzkarsē līdz viršanas temperatūrai, kas tiek parādīta displejā. Mērīšana aizņem apmēram 20 sekundes.

   
         
 

Prakse rāda, ka šie ieteikumi, maigi izsakoties, ne vienmēr tiek ievēroti. Saskaņā ar dažiem datiem – vismaz pusei automašīnu uz ceļiem bremžu sistēmā ir šķidrums, kas satur divas trīs reizes vairāk mitruma. Kā tās iziet tehnisko apskati? Elementāri. Tas saistīts ar pārbaudes metodiku: uzsvars tiek likts uz bremžu iedarbošanās vienmērīgumu, nevis uz to efektivitāti, it īpaši – pēc aktīvas bremzēšanas sērijas.

Ja automašīna uzrāda lielāku bremžu spēku, kas ir virs minimāli nepieciešamā katram konkrētam modelim, – tad viss kārtībā. Tātad ar tādām bremzēm var braukt? To izlemj katrs pats: vai vajadzīga maksimāla bremžu efektivitāte, vai arī pietiek ar minimālo, un kas ir dārgāks: pudele bremžu šķidruma vai drošība.

 
   
   

Iekārtas

   
   

 

АТЕ piedāvā pilnu aprīkojuma klāstu bremžu sistēmas apkopei. Viens no profesionālā aprīkojuma piemēriem ir ATE FB 30 S iekārta, ar kuru var izsūknēt veco bremžu šķidrumu, izskalot sistēmu un piepildīt to ar svaigu bremžu šķidrumu, kā arī atgaisot bremzes. ATE FB 30 S iekārta ir paredzēta dažādu bremžu sistēmu apkopei, tostarp – mūsdienu elektronisko, kā arī tādu, kurās izmantot bremžu šķidrumus ar zemu viskozitāti.

ATE FB 30 S var radīt plūsmu gan bez spiediena, gan ar spiedienu 0,4 / 1,0 / 2,2 bāri. 3 metrus gara izvelkama šļūtene vienkāršo apkopi, izsūknētais bremžu šķidrums tiek ātri savākts noņemamā 1,0 litru tvertnē. Skalojot un piepildot sistēmu, ierīce var darboties ar 5, 20 un 30 litru kannām, īpašie turētāji ar blīvu gumijas konusu nodrošina uzticamu fiksāciju Kad uzpildes kanna ir tukša, iekārta dod signālu un automātiski apstājas, novēršot gaisa iekļūšanu bremžu sistēmā.

   
    bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
   

Iekārta ATE FB 30 S

   
         
    bremžu sistēma, тормозная система, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
   

ABS sensoru testeris AST

   
         
 

ATE piedāvā gan bremžu šķidruma testerus (skat. fotoattēlu), gan ABS sensoru testerus. Komplektā ietilpst universālas skavas, ar kurām testeri piestiprina pie ABS sensora vai pie vadības ierīces kontaktdakšas kontaktiem. Pārbaudes laikā testeris atpazīst ABS sensora veidu (aktīvu vai pasīvu). Sensora pārbaudes procesā ietilpst arī magnētisko sensoru gredzenu pārbaude. Kā opcija tiek piedāvāts ESP sensoru pārbaudes komplekts.

ATE sortimentā ir arī bremžu šķidruma utilizācijas tvertnes, uzgaļu un speciālo instrumentu komplekti, kas ļauj profesionāli apkalpot dažādu transportlīdzekļu bremžu sistēmas.

 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®