Izplešanās tvertnes vāciņš
Mazs potenciāli lielu problēmu cēlonis

 
 
 
 

Kāpēc motors pārkarst? Iemesli var būt dažādi: piemēram, termostats, kas mēdz iestrēgt, problēmas ar sūkni, nestrādājošs dzinēja dzesēšanas ventilators utt. Kāpēc rodas antifrīza noplūdes? Atkal ir iespējami vairāki varianti: izdilis radiators, hermētiskuma traucējumi īscauruļu stiprinājumu vietās utt. Tomēr gan pārkaršana, gan noplūdes var rasties vēl vienas mazas detaļas dēļ, kurai ne vienmēr tiek pievērsta uzmanība, – tas ir izplešanās tvertnes vāciņš.

         
    dzinēju remonts, ремонт двигателей, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
         
   

Sākoties siltajam laikam, kāds autoīpašnieks saskārās ar to, ka motors sāka darboties uz pārkaršanas robežas: temperatūras bultiņa tuvojās sarkanajai zonai. Kā tika noskaidrots, sistēmā ir maz antifrīza. Kur tas palicis? Sācis tecēt radiators. Mezglu nomainīja, taču pēc kāda laika situācija atkārtojās: antifrīzs atkal sāka pazust, šoreiz vienā no savienojumu vietām. Nomainot radiatoru, nepietiekami pievilka kādu apskavu? Noplūdi novērsa, sistēmu pārbaudīja – it kā vairs nekur netek. Tomēr drīz vien antifrīzs atkal sāka pazust.

   
         
    dzinēju remonts, ремонт двигателей, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
   

Izplešanās tvertnes vāciņš – konstrukcijas ziņā vienkārša detaļa, bet no tās sākotnējiem iestatījumiem un darbspējas ir atkarīgs vairāk, nekā šķiet.

   
         
   

Problēmas radīja izplešanās tvertnes vāciņš: tā izplūdes vārsts mēdza iestrēgt. Tātad pēc iespējas ātrāk jāmaina vāciņš. Autoīpašnieks internetā atrada vairākus piedāvājumus ar ievērojami atšķirīgām cenām. “Kāpēc maksāt vairāk par vienkāršu detaļu?” − cilvēks izdomāja un pasūtīja vizuāli piemērotu lētāko vāciņu. Uzlika, mazliet pabrauca, taču drīz vien sāka vārīties motors – par spīti tam, ka diena nebūt nebija karsta. Kas atkal par problēmu? Tā pati: vāciņš.

Vēsture un konstrukcija

Vāciņā ir divi vārsti: izplūdes un ieplūdes, un no tā, kāda ir šo vārstu darbspēja un vajadzīgā spiediena iestatījums ir daudz kas atkarīgs. Pirms 50...60 gadiem automašīnās nebija izplešanās tvertnes, tās lomu pildīja radiators. Savukārt radiatora vāciņš funkcionēja apmēram tāpat kā izplešanās tvertnes vāciņš mūsdienu automašīnās. Pateicoties tvaika novadīšanas (izplūdes) vārsta klātbūtnei, vāciņš uzturēja, lai arī nelielu, tomēr pārspiedienu: 0,45...0,55 kgs/cm2.

Antifrīza vietā tika lietots parasts ūdens, bet pārspiediens ļāva tam uzvārīties tikai pie 109...112ºС. Vāciņa otrais uzdevums – samazināt spiedienu, kad tiek pārsniegts noteiktais slieksnis, lai izvairītos no sistēmas bojājumiem: hermētiskuma zudumiem un noplūdēm.

   
         
    dzinēju remonts, ремонт двигателей, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv    
   

Dzinējam ar nelielu forsēšanas pakāpi izplešanās tvertnes vāciņš var būt iestatīts tā, lai atvērtu izplūdes vārstu pie 1,2...1,3 atm (1. foto). Ja vārsts atveras tikai pie 1,5...1,6 atm (2. foto), dzesēšanas sistēmā neizbēgami rodas paaugstināts spiediens, kas var saplēst izplešanās tvertni, radiatoru, īscaurules utt.

   
         
   

Mūsdienu motori ir termiski daudz noslogotāki. Antifrīza vārīšanās temperatūra ir aptuveni 110ºС, bet ar to nepietiek, jo motora darba temperatūra var paaugstināties arī līdz 120ºС. Attiecīgi ir nepieciešams lielāks pārspiediens: mūsdienās šis parametrs var sasniegt līdz 1,5 kgs/cm2, turklāt katram dzinēja modelim šis lielums tiek aprēķināts individuāli. Lai izvairītos no pārmērīga kliedējuma sistēmā, vāciņā ir arī ieplūdes vārsts, kas iestatīts tā, lai atvērtos pie 0,03...0,13 kgs/cm2 (atkarībā no dzinēja).  

Cēloņi un sekas

Kas notika minētā autoīpašnieka gadījumā? Viss ir vienkārši: izplešanās tvertnes vāciņa izplūdes vārsts sāka iestrēgt, rezultātā spiediens sistēmā kļuva lielāks. Tālāk, kā saka: kur plānāks, tur arī plīst. Vispirms sāka tecēt jau diezgan vecais, daļēji korozijas skartais radiators, un, kad to nomainīja, paaugstinātais spiediens noplūdēm atrada citas vājās vietas. Tas vēl nav sliktākais scenārijs: ja vārsts ir pavisam iestrēdzis, spiediens var saplēst izplešanās tvertni, īscaurules, jauno radiatoru utt.

   
   
  dzinēju remonts, ремонт двигателей, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
 

Notecējumi un katlakmens uz izplešanās tvertnes – iemesls pādomām, vai tiešām viss ir kārtībā.

   
 

Viena no izplūdes vārsta darbības traucējumu vizuālajām pazīmēm ir pārāk uzpūtusies tvertne. Diemžēl to nevar noteikt gluži visām automašīnām, jo daudziem modeļiem tvertnes ir izgatavotas no necaurspīdīga un ne pārāk elastīga materiāla.

Kas notika pēc tam, un kāpēc dzinējs sāka vārīties ar jauno izplešanās tvertnes vāciņu? Tāpēc, ka vizuāli līdzīgais vāciņš izrādījās vai nu neatbilstošs, vai nekvalitatīvs. Tā izplūdes vārsts bija iestatīts uz mazāku spiedienu dzesēšanas sistēmā, nekā nepieciešams šim dzinējam. Spiediens zemāks – antifrīzs uzvārās ātrāk.

Tirgū var atrast nesaprotamas izcelsmes eksemplārus, kas notur tikai divas trešdaļas vai pat pusi no vajadzīgā spiediena. Ar šādu vāciņu dzinējs var uzvārīties pat gada aukstajā laikā. Diemžēl autoīpašnieks pērkot nevar pārbaudīt vāciņu: tam ir nepieciešams stends ar manometru. Visvieglākais variānts − izvēlēties normālas kvalitātes detaļu pēc kataloga. Citiem vārdiem sakot, šis gadījums ir kārtējais apstiprinājums tam, ka automašīnā nemēdz būt sīku un nenozīmīgu detaļu.

 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®