Ar gāzi darbināmi kravas auto
Еiropas perspektīvas

 
 
 
 

Ar laiku Eiropā nolemts pilnībā atteikties no dīzeļdzinējiem. Kā gan to īstenot dzīvē, ja praktiski viss komerctransports ir dīzeļi?

Elektriskos un ūdeņraža smagos auto pašreiz nevar uzskatīt par reālu alternatīvu – tie ir pārāk dārgi, un arī infrastruktūra nav attīstīta. Tuvākajā perspektīvā daudz reālāka ir gāzes lietošana dīzeļdegvielas vietā: Eiropas komisijai šai jomā ir noteikti vairākposmu plāni. Uzsvars tiek likts nevis uz saspiesto, bet gan sašķidrināto gāzi, kas ir vienkāršāk transportējama un ekspluatējama un kurai vieglāk radīt atbilstošu infrastruktūru.

Šobrīd ES valstīs ir reģistrēts vairāk nekā 2000 autovilcienu, kurus darbina gāze, bet jau
piecos, desmit gados paredzams krass lēciens šīs kategorijas lieltonnāžas transporta
skaita pieaugumā. Pirmie soļi šai jomā tika sperti jau 2014. gadā, kad Eiropas Komisija ar speciālu Alternatīvās Degvielas Infrastruktūras Direktīvu (Alternative Fuels Infrastructure Directive) uzlika par pienākumu Eiropas Savienības valstīm aprīkot galvenos transporta koridorus ar gāzes uzpildes stacijām: ar saspiesto gāzi – minimums ik pēc 150 km, ar sašķidrināto gāzi – ik pēc 400 km.

Kopš direktīvas spēkā stāšanās brīža līdz šodienai Eiropā ir uzbūvētas nedaudz vairāk par
100 jaunām gāzes uzpildes stacijām. Tas nav daudz, tomēr pilnībā izskaidrojams. Jaunumu ieviešana nozīmē arī papildus līdzekļu ieguldīšanu. Pagaidām vēl jaunās prasības šķiet relatīvi tāla perspektīva – nav pilnīgas skaidrības, kad ieguldītie līdzekļi atmaksāsies. Šobrīd gan situācija ir sākusi kaut nedaudz noskaidroties. Lielākie spēlētāji tirgū jau pamanījuši, ka komerctransporta pāreja uz gāzi ir pilnīgi reāla, tāpēc jūtamas arī konkrētas darbības.

 
  kravas auto rezerves daļas, автозапчасти для грузовиков, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
 

Pašreiz daudzu autoražotāju klāstā ir kravas auto, kas darbināmi kā ar saspiesto, tā arī sašķidrināto gāzi. Pēdējā šobrīd tiek uzskatīta par perspektīvāko degvielu. Galvenā
priekšrocība – daudz vienkāršāka ekspluatācija un liels auto nobraukums ar vienu uzpildi.

   
 

Kas jau tiek darīts

Viens no piemēriem – kāda liela itāļu gāzes kompānija ieplānojusi ne tikai investīcijas auto uzpildes staciju infrastruktūras attīstībā, bet arī noslēgusi kontraktus ar vietējiem autoražotājiem Fiat un Iveco. Gāzes kompānija nolēmusi atbalstīt autoražotājus vairāku ar sašķidrinātu gāzi darbināmu kravas automobiļu izstrādē un sērijveida ražošanas sākšanā.

Šādā sadarbībā gāzes piegādātājs saskata sev tiešu izdevīgumu. Saskaņā ar prognozēm, sašķidrinātās gāzes lietošanas apjoms lieltonnāžas transportam Itālijā pieaugs no 40 tūkstošiem tonnu 2017. gadā līdz 324 tūkstošiem tonnu 2025. gadā. Tad valstī darbosies 200 autouzpildes staciju, apkalpojot ap 10 tūkstošus mašīnu. Tāpat ir viedoklis, ka 25% no visiem pārdodamajiem maģistrālajiem vilcējiem būs aprīkoti ar gāzi.

Vecās Eiropas valstu vidū līdere pēc sašķidrinātās gāzes uzpildes staciju skaita ir Spānija, tālāk attiecīgi seko Holande, Anglija, Itālija un Francija. Vācijā, pa kuras ceļiem ik dienas pārvietojas ap trim miljoniem lieltonnāžas kravas auto, situācija ir citāda: uzpildes staciju ar saspiesto gāzi ir pietiekami, bet uzpildes staciju ar sašķidrināto gāzi gan ir mazāk, nekā to varētu vēlēties. Tomēr valsts varas iestādes paziņojušas, ka apņemas situāciju kardināli mainīt.

   
  kravas auto rezerves daļas, автозапчасти для грузовиков, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
 

Sašķidrinātā gāze balonā tiek uzglabāta –132ºС temperatūrā un ap 10 atmosfēru spiediena. Šādu temperatūru nevar sasniegt, izmantojot tikai transporta līdzekļa dzesēšanas sistēmu, tāpēc arī balons nedaudz atgādina termosu ar vakuumu izolējošās kārtas iekšpusē.

   
 

Ir paredzēts federālais atbalsts liela mēroga projektiem, turklāt ne tikai gāzes uzpildes staciju izveidē lieltonnāžas autotransportam, bet arī Vācijas ekonomikas atkarības mazināšanai no eksporta gāzes. Paredzēto pasākumu nopietnību apliecina fakts, ka, sākot ar 2019. gada
1. Janvāri, Vācijas ar saspiesto un sašķidrināto gāzi darbināmo kravas auto īpašnieki ne tikai varēs nemaksāt ceļa nodokli, bet arī saņemt nopietnas subsīdijas šādu mašīnu iegādei.

Potenciālie investori, protams, šīs ziņas uzņēma ar entuziasmu. Piemēram, kāds liels vācu konsorcijs ir paziņojis par gāzes termināļa ar jaudu pieci miljardi kubikmetru celtniecības sākumu Hamburgas apkaimē. Izziņotais celtniecības mērķis − tālbraucēju transporta nodrošināšana ar sašķidrināto gāzi. Vācija ir viena no vadošajām Eiropas valstīm, un, sekojot tās piemēram, iesaistīsies arī pārējās.

Perspektīvas

2018. gadā lieltonnāžas autotransporta Eiropas parks izlietoja ap 80 tūkstošiem tonnu gāzes – aptuveni tik, cik ietilpst vienā jūras tankkuģī. Saskaņā ar Eiropas Nacionālās gāzes spēkratu asociācijas − Natural Gas Vehicles Association (NGVA) Europe datiem, ap 2030. gadu
pa Eiropas ceļiem brauks aptuveni 400 000 ar gāzi darbināmu kravas auto, patērējot ap
19 miljardiem kubikmetru šīs degvielas gadā. Šāds skaitlis ir salīdzināms ar gāzes patēriņu gada laikā tādās valstīs kā Polija vai Beļģija.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas aprēķiniem, gāzes būs nepieciešams vēl vairāk: ap 35 miljardiem kubikmetru jau 2025. gadā, bet tālāk – aizvien vairāk un vairāk, jo līdz 2050. gadam plānots pilnībā aizvākt dīzeļtransportu no Eiropas ceļiem. Analītiķi gan uzskata, ka minētās prognozes ir nedaudz par pārspīlētas, tomēr arī viņi piekrīt tam, ka gāze ir perspektīvs attīstības virziens.
   
  kravas auto rezerves daļas, автозапчасти для грузовиков, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
 

Visdrīzāk, ar laiku uz gāzi pāries ne tikai kravas auto, bet arī autobusi. Pirms kāda laika
Scania
piedāvāja sērijveida starppilsētu autobusu Interlink Medium Decker, kas darbojas ar sašķidrināto gāzi. Pieccilindru dzinējs (9,0, 320 ZS, 1500 Nm pie 1100 – 1400 apgr./min.) var darboties ar dabas gāzi − LNG vai biogāzi − LBG. Bez atkārtotas uzpildīšanas auto var nobraukt ap 1000 km.

   
 

Kā piemērs tiek aplūkota Ķīnas pieredze, kur jau šodien vērojams liels pārdoto gāzes auto pieaugums. Kā viens no kataliztoriem kalpoja aizliegums auto ar dīzeļa dzinējiem iebraukt vairāku metropoļu teritorijās. Saskaņā ar statistikas datiem, pēdējā gada laikā ar gāzi darbināmo kravas auto pārdošana šajos reģionos ir palielinājusies par 75%. Jau 2018. gadā ķīniešu smagā ar gāzi darbināmā autotransporta parkā bija vairāk nekā 300 0000 vienību. Prakse ir pierādījusi, ka pārvadātāji bez īpašām problēmām pāriet uz jaunu degvielas veidu. Tiesa, gāzes kravas auto maksā aptuveni par 10 000 dolāru dārgāk, toties, pateicoties daudz lētākajai degvielai, tas atmaksājas mazāk nekā viena gada laikā.

Rodas jautājums: vai pietiks gāzes? Nozares eksperti uzskata, ka pietiks un vēl pāri paliks.
Jā, vairāk nekā 70% Eiropā patērētās gāzes tiks importēta, taču tā nav problēma: ir iespējams krietni kāpināt piegādes no Irānas, ASV, Krievijas, kā arī palielināt gāzes ieguvi ziemeļu jūrās. Tāpēc mums ir visas iespējas jau pavisam drīz pārbaudīt, cik precīzi piepildīsies prognozes gāzes jomā.
 
   
 

Kravas auto ar saspiesto gāzi – Lietuvas pieredze

   
 

Kāda liela Lietuvas transporta kompānija izmēģināšanai iegādājās gāzes darbināmu kravas auto Scania R410 ar 12,7 l dzinēju, 410 ZS. Mašīna paredzēta darbam ar saspiesto gāzi. Bāku ietilpība  – 130 kg. Gāzes patēriņš piekrautam autovilcienam − 24...30 kg gāzes uz 100 km, tukšam – mazāk par15 kg/100 km. Līdz ar to piekrauts autovilciens var veikt līdz
500 kilometriem, tikai vienreiz uzpildoties. Arī ar drošību viss ir kārtībā: gāzes Scania R410
var atrasties pazemes garāžās un tikt pārvietota ar prāmjiem tieši tāpat kā dīzeļa dzinēju auto.

   
  kravas auto rezerves daļas, автозапчасти для грузовиков, авто запчасти, IC24.lv, Inter Cars, intercars.lv, car-use.lv
   
 

Protams, ne jau viss rit tik gludi, kā sākotnēji tika deklarēts. Pirmkārt, autoražotāja paziņotā
40% līdzekļu ietaupīšana par degvielu, maigi izsakoties, ir ne īpaši sasniedzama. Braucot pilsētas režīmā saraustītā ritmā, gāzes patēriņš manāmi pieaug. Biežāk nepieciešams uzpildīties, tas aizņem vairāk laika, turklāt vēl jāņem vērā gāzes DUS skaits konkrētajā
maršrutā – diemžēl pagaidām to nav tik daudz. Otrkārt, braucot tomēr subjektīvi jūtams kaut arī ne kritisks, tomēr jaudas kritums, salīdzinot ar analogu dīzeļa dzinēju. Gāzes darbināts auto maksā par 15...20% dārgāk par dīzeli, arī tā apkalpošana, lai arī ne īpaši sarežģīta, bet pagaidām tomēr vēl izmaksā dārgāk.

Secinājumi? Šodien tos izdarīt vēl pāragri. Iespējams, sašķidrinātā gāze kā pamata degviela būs daudz pievilcīgāka. Turklāt, par spīti dažām nepierastām niansēm, papildus izmaksām un atsevišķiem mīnusiem, transporta kompānijas pārstāvji tomēr sliecas pievienoties atziņai, ka ar gāzi darbināmām mašīnām ir nākotne.

 
 
 
 
 

sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®