Mann Filter seminārs

 
 
 
 

Seminārā, kuru organizēja kompānija Inter Cars, MANN+Hummel pārstāvis HanssPīters Millers (Hans-Peter Müller) pastāstīja un arī uzskatāmi nodemonstrēja to, kādēļ fltrā vissvarīgākais atrodas iekšpusē. Semināra tematikā iekļāvās viss kompānijas ražojumu spektrs: eļļas fltri, degvielas un gaisa fltri, salona fltri, fltri vieglajiem automobiļiem un komerctransportam.

Filtrēšanas jomā ir ļoti daudz dažādu nianšu. Dzinēji kļūst sarežģītāki un fltriem tiek uzstādītas arvien stingrākas prasības. MANN+HUMMEL sekmīgi apmierina autoražotāju vajadzības un patlaban kļuvusi par vienu no lielākajiem produkcijas piegādātājiem autorūpnīcu konveijeriem.

Vācu koncerna rīcībā ir vairākas inženiertehniskās nodaļas, kurās vairāk nekā 1000 speciālistu nodarbojas ar jaunās produkcijas izstrādi un izmēģinājumiem. Uz šo brīdi kompānijai MANN+HUMMEL tās darbības sfērā pieder vairāk nekā 3000 patentu.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Dzinējiem MAN paredzētais eļļas fltrs W12/95. Tā ir jauna fltru sērija ar sintētisko pildījumu – tos viegli atšķirt pēc korpusa sudrabotās krāsas.

   
 

Ārpusē un iekšpusē

Ļoti svarīgi ir pēc kataloga precīzi izvēlēties vajadzīgo fltru. Ārēji daudzi fltri ir līdzīgi, taču to pildījums var atšķirties. Piemēram, 1. – 3. paaudzes VW Golf eļļas fltra pildījums izgatavots no celulozes. VW Golf IV un V fltru pildījums atšķiras – tas ir izturīgāks, paredzēts ilgākiem servisa intervāliem un eļļai Long Life ar agresīvāku piedevu paketi. VW Golf VI un turpmākajiem modeļiem fltra pildījums atkal mainīts.

Tagad dzinēji darbojas smagākā temperatūras režīmā un eļļas temperatūra var sasniegt 130ºC, pie tam jau pie 120ºC tipveida celulozes pildījums var tikt sabojāts. Ņemot to vērā, fltra pildījums vismaz par 30% veidots no sintētiskiem materiāliem.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Materiāli dažādas paaudzes VW Golf eļļas fltriem. No kreisās uz labo: materiāls VW Golf 1–3 fltriem. Celuloze, fltrācijas pakāpe − 20 mikroni. Nākamie ir materiāli VW Golf 4-5 fltriem: celuloze ar 25% sintētisko materiālu piemaisījumu, fltrācijas pakāpe − 14 mikroni. Nākamais fltrs paredzēts VW Golf 6: sintētikas piedevas tajā jau 30%. Pirmais no labās – neausts materiāls uz poliestera bāzes, paredzēts VW Golf 7.

   
 

Jaunajai komerctransporta fltru sērijai pildījums jau pilnībā veidots no sintētikas. Sintētiskajam fltra materiālam ir vienlaikus vairāki pozitīvi darbības virzieni. Paaugstināts mitruma saturs motoreļļā, izmantojot alternatīvos degvielas sastāvus, praktiski neiespaido sprieguma starpību jaunajos, nomaināmajos, eļļas fltros, jo jaunais fltrēšanas materiāls, atšķirībā no tradicionālā, neuzbriest un nekļūst mīksts. Spiediena zudumi samazinās par apmēram 50% un, tam pateicoties, apvades vārsts atveras retāk un uz īsāku laika sprīdi. Rezultātā eļļošanas punktos nonāk mazāks nefltrētas eļļas apjoms un tas pozitīvi ietekmē dzinēja resursu.

Tas pats attiecas arī uz degvielas fltriem. Ja agrāk celulozes pildījums spēja veikt fltrāciju, tad pašreiz situācija ir mainījusies sakarā ar biodegvielas izmantošanu, jo tā nobloķē celulozes poras. Lai atbilstu jaunajiem apstākļiem, arī degvielas fltru pildījumam tiek izmantoti sintētiski materiāli.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Eļļas fltra izmēri un forma atkarīgi no ražotāja prasībām: VW pieprasa 14 šķautņu fltrus, Opel – 15 šķautņu, Renault vajadzīgi fltri ar ieliektām šķautnēm un tā tālāk.

   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Filtrējošie elementi komerctransportam un ne tikai. Pielietojumu viegli noskaidrot pēc marķējuma. Piemēram, H sērijas fltrējošais elements metāla korpusā tiek izmantots dzinēja galvenajā eļļas plūsmā vai arī hidrauliskās eļļas fltrācijai. Caur šādu elementu iespējama spēcīga eļļas plūsma. Vispār ar burtu H tiek apzīmēti MANN micro-Top markas fltri ar gofrētu papīra elementu. HU – ekoloģisks eļļas fltrēšanas elements, kas nesatur metālus. Tādus elementus viegli utilizēt sadedzinot.

   
 

Trīskārša fltrācija

Ekoloģiskajām prasībām nemitīgi pastiprinoties, dīzeļdzinēju degvielas aparatūra tiek nepārtraukti pilnveidota. Pieaug iesmidzināšanas spiediens un precizitāte, bet tas nozīmē, ka aug arī prasības attiecībā uz degvielas kvalitāti. Situāciju vēl vairāk sarežģī biodegvielas pielietošana, kuras īpatsvars degvielā var sasniegt 20%. Biodegviela – tā ir organika, kas neizbēgami sadalās, veidojot ūdeni. Ūdens ir kaitīgs jebkura veida degvielas aparatūrai, bet īpaši nevēlams tas ir mūsdienu konstrukcijām, kur iesmidzināšanas spiediens var sasniegt apmēram 2500 bārus.

Darbam šādos sarežģītos apstākļos kompānija MANN+HUMMEL izstrādājusi trīskāršas attīrīšanas degvielas fltrus. Šādi fltri tiek piedāvāti gan komerctransportam, gan vieglajiem automobiļiem. Atbilstoši autoražotāju prasībām, fltram jāspēj aizturēt ne mazāk par 85% daļiņu, kuru izmēri ir 3 mikroni. Salīdzināšanai – cilvēka mata diametrs ir 75 mikroni. Filtram tāpat jāspēj atbrīvot degvielu no šķidrajām emulsijām un ūdens. MANN FILTER izstrādājumi atfltrē 97...98% daļiņu un darbības sākumā aiztur vairāk kā 93% ūdens, bet kalpošanas termiņa beigās – ne mazāk par 90% ūdens.

Trīskāršās fltrācijas būtība: pirmajā stadijā tiek aizturētas cietās daļiņas. Otrā stadija − koagulācija. Mitrums degvielā atrodas sīku daļiņu veidā, kuras ļoti grūti atfltrēt, tādēļ no speciāla materiāla izgatavotais koagulators veicina šo daļiņu saplūšanu lielākos pilienos. Trešā stadija – šo daļiņu fltrēšana.

Atdalītais ūdens uzkrājas savācējtvertnē. Kad ūdens līmenis sasniedz noteiktu vērtību, sensors dod komandu automātiskajai noliešanai vai arī ziņo par nepieciešamību manuāli iztukšot tvertni. Šiem fltriem nav metāla detaļu, tātad tos var viegli utilizēt sadedzinot.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Daudzslāņu fltrējošais materiāls Multigrade F tiek izmantots mūsdienu degvielas fltros. Šāds materiāls bija nepieciešams augstākas attīrīšanas pakāpes sasniegšanai pie vienlaicīgas apkalpošanas intervālu palielināšanās.

   
 

Tīrs gaiss

Prakse rāda, ka gaisa fltram ne vienmēr tiek veltīta pienācīga uzmanība, bet tā ir kļūdaina rīcība. Mūsu dienās šim elementam ir daudzkārt svarīgāka loma nekā agrāk. Elementu skaits telpā zem motora pārsega ir pieaudzis, un šī iemesla dēļ mainījusies gaisa fltra atrašanās vieta. Dažkārt vietas izvēle ir ne visai veiksmīga: pie riteņa arkas vai aiz radiatora režģa, kas veicina liela netīrumu apjoma iekļūšanu fltrā. Bet tas nav galvenais.

Automobiļu jauda pieaug, pie kam dzinēja darba tilpums nevis palielinās, bet gan samazinās. Tas tiek panākts ar turboiesmidzināšanas palīdzību. Mūsdienu automobilī plūsma cauri gaisa fltram ir divas reizes lielāka nekā pirms 15...20 gadiem. Gaisā vienmēr atrodas putekļi, bet tā ir abrazīva vide, kas veicina motora dilšanu.

Piemēram, dzinējs patērē 8 litrus (apmēram 6,5 kg) degvielas uz 100 km ceļa. Pieņemot, ka vidējais gaisa patēriņš ir 14,7 kg uz 1 kg degvielas un zinot, ka kubikmetrs gaisa sver apmēram 1,2 kg, iegūstam aptuveni 80 kubikmetrus uz 100 km. Viens kubikmetrs gaisa satur vidēji 30 mg putekļu. 80 kubikmetri − 2,4 gramus. Pieņemsim, ka mums uzstādīts labs gaisa fltrs, kurš aiztur 99% putekļu, un mēs neesam aizmirsuši šo fltru regulāri mainīt. Tas nozīmē, ka, nobraucot 100 km, dzinējā nonāk 2,4 mg jeb 0,024 grami putekļu. Nobraucot 100 000 km − 24 grami.

Bet, ja uzstādīts ne visai skaidras izcelsmes fltrs, kurš ir tikai nedaudz nekvalitatīvāks un aiztur 95% putekļu? Tas nozīmē, ka dzinējā nonāk nevis 1%, bet 5% putekļu. Tas ir, uz 100 000 km − 120 grami. Un, ja fltrs aiztur vēl mazāk vai arī mēs bieži braucam pa putekļainiem ceļiem? Vai arī savlaicīgi nemainām gaisa fltru? Vai arī fltra forma nedaudz atšķiras no vajadzīgās, un tādēļ gaiss tiek iesūkts gar fltru?

Jo sliktāks fltra stāvoklis, jo ātrāk iziet no ierindas gaisa patēriņa sensors. Sākumā sensora rādījumi kļūst neprecīzi, un tā rezultātā palielinās degvielas patēriņš. Tas nav patīkami, bet tas vēl nav galvenais. Mehānikas inženierzinātnē eksistē tāds parametrs kā nodilums putekļu iekļūšanas rezultātā – savulaik tika aprēķināts, ka šis parametrs sastāda 1 gr/1 ZS. Tas nozīmē, ka 120 ZS motoram 120 grami putekļu ir kritiskā deva.

Jā, tā ir teorija un praksē mēdz būt arī savādāk, jo eksistē arī citi cilindru-virzuļu grupas izdiluma iemesli. Tikai jāpadomā, kādēļ īpašniekam, ekonomējot uz patēriņa materiālu rēķina, motora kompresija ar gadiem kļūst arvien vājāka?

   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Mercedes-Benz Actros gaisa fltrs. Uzraksts uz korpusa Flame Retardant nozīmē, ka fltrs ir ugunsizturīgs: materiāls piesūcināts ar īpašām aizsargvielām. Zināmi vairāki gadījumi, kad gaisa fltrā iesūkts, piemēram, cigaretes izsmēķis, fltrs uzliesmojis, un tā rezultātā aizdedzies arī automobilis. Vispār jau tieši pēc viena tāda gadījuma MANN+HUMMEL arī sāka ražot ugunsizturīgus fltrus.

   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

AddBlue karbamīda fltrs. Gumijas detaļa – tas ir kompensējošais elements, kas nodrošina pret tilpuma izmaiņām karbamīda šķīduma sasalšanas rezultātā.

   
 

Kvalitātes cena

Pēc jaunumu prezentācijas un iepazīstināšanas ar produkcijas marķējuma niansēm Millera kungs īpašu uzmanību pievērsa ar fltru ražošanu saistītiem jautājumiem un fltru izmēģināšanai MANN+HUMMEL laboratorijās. Kādēļ tas ir tik svarīgi? Rezerves daļu tirgū noteicošais izvēles faktors nereti ir detaļas cena. Kādēļ maksāt dārgāk, ja no ārpuses detaļas izskatās līdzīgas? Tas, kas veido reālo cenu, bieži vien nav redzams – te arī slēpjas galvenais zemūdens akmens.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
  Pirmajā acu uzmetienā fltri šķiet vienādi un pat marķējums gandrīz neatšķiras. Bet parametru atšķirības ir visai ievērojamas. Filtram W 11 102/36 netīrumu ietilpība 65 g, sieniņu biezums 0,63 mm. W 11 102/34 − Long Life fltrs, eļļas nomaiņas intervāls - 100 000 km, sieniņu biezums − 0,75 mm ļauj izturēt ievērojamas spiediena izmaiņas eļļas sistēmā, kas raksturīgas Volvo kravas automašīnu dzinējiem.
   
 

Kopš eļļas fltra izgudrošanas 1923. gadā tā darbības pamatprincips radikāli nav mainījies. Klāt nākuši atsevišķi konstruktīvi elementi, bet galvenais – parādījušies jauni materiāli, no kuriem daudz kas ir atkarīgs. MANN+HUMMEL rūpnīcās ražošana ir maksimāli automatizēta, izdevumi optimizēti iespēju robežās un fltra cenu par 75...80% sastāda materiālu un tehnoloģiju izmaksas. Citiem vārdiem sakot, cenu iespējams samazināt tikai uz kvalitātes zaudēšanas rēķina, bet MANN+HUMMEL to nekad nedarīs: reputācija dārgāka.

Kā tehnoloģija ietekmē cenu? Lūk, piemērs. Lai varētu sadarboties ar autoražotājiem, jābūt simtprocentīgi pārliecinātam par savas produkcijas kvalitāti. Labākais veids, kā gūt šo pārliecību − pārbaudes. Piemēram, Volvo kravas automobiļu dzinējiem raksturīgas straujas spiediena izmaiņas eļļas cirkulācijas sistēmā. Ņemot to vērā, fltru konstrukcijā veiktas izmaiņas − piemēram, augšdaļa ir piemetināta.

Bet kā lai noskaidro, vai fltrs patiešām spēj izturēt paaugstinātu slodzi? Šim nolūkam tiek veikta pārbaude ar pulsāciju: iedarbinājām dzinēju un apstādinājām to – un tā 100 000 reizes pēc kārtas. Vieglo automobiļu dzinējiem pārbaude ar pulsāciju parasti ietver 20 000 ieslēgšanas. Tiek veikti arī cita veida testi un dažkārt jaunas produkcijas sērijas pārbaudes, pirms laišanas tirgū izmaksā vairākus simtus tūkstošu eiro.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Eļļas fltra ar antidrenāžas vārstiem, kas novērš eļļas atplūdi no fltra pie noslāpēta dzinēja, uzbūve. Vārstu skaits atkarīgs no fltra atrašanās vietas.

   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, MANN FILTER
 

Pa kreisi redzams CU sērijas salona fltrs, pa labi − CUK: ar aktivēto ogli.

   
 

Vēl piemērs: vai viegli izgatavot smalkās attīrīšanas fltru mūsdienu dīzeļdzinējiem ar Common Rail? Nepietiek tikai ar kvalitatīvām iekārtām – eksistē vēl dažas citas nianses. Viens no tiem – fltri tiek izgatavoti sterili tīrās telpās. Šīs telpas ir izolētas, tajās tiek uzturēts paaugstināts spiediens, kas neļauj no ārpuses iekļūt piesārņotam gaisam. Grīda un sienas klātas ar īpašu pārklājumu, kas izslēdz putekļu veidošanos. Personāla apģērbi un visi komponenti tiek uzglabāti noslēgtos konteineros. Visi šie mēri pieņemti tādēļ, lai novērstu svešu mikroskopisku daļiņu nokļūšanu uz fltra iekšējām virsmām.

Tādus piemērus var minēt daudz. Protams, visu minēto procedūru veikšanai nepieciešami resursi. Lieta pat neslēpjas tajā apstāklī, ka lielas kompānijas var to atļauties, bet tur, ka visi šie testi, precīza ražošanas tehnoloģijas ievērošana un daudzpakāpju kvalitātes kontrole tad arī garantē kvalitatīvu gala rezultātu. Citiem vārdiem sakot, izprotot, no kā veidojas izstrādājuma cena, daudz vieglāk izlemt, kas ir svarīgāk: neliela ekonomija šeit un tagad, vai motora resurss.
 
 

 

Par kompāniju

Kompānija MANN+HUMMEL dibināta 1941. gadā. Tās nosaukumu veido dibinātāju uzvārdi: Rūdolfs Manns nodarbojās ar tehniskiem jautājumiem un realizāciju, bet Ēriks Hummels bija atbildīgs par fnansiālo pusi. Saglabājot ģimenes biznesa statusu, šodien MANN+ HUMMEL ir viena no vadošajām kompānijām savā nozarē. 17 rūpnīcās visā pasaulē strādā vairāk nekā 20 000 cilvēki, un dienā tiek saražoti apmēram 750 000 fltri.

 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®