Filtron seminārs

 
 
 
  Kas ir galvenais gaisa piesārņotājs, un kādēļ tik liela nozīme ir salona fltriem? Kas var notikt, ja tiek uzstādīts vizuāli ļoti līdzīgs, bet neatbilstošs eļļas fltrs? Par to un vēl daudz ko citu kompānijas Inter Cars organizētajā seminārā pastāstīja Filtron pārstāvis Karols Biernats (Karol Biernat).
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Filtron
   
 

Ko mēs elpojam

Ko mēs zinām par putekļiem? Vai tie ir tas, kas nosēžas uz dažādām virsmām? Ne tikai. Visbīstamākās ir vissīkākās daļiņas, kuras atrodas gaisā. Šo daļiņu izmēri var nepārsniegt 2,5 mikronus – tās ir gandrīz 30 reižu mazākas par cilvēka matu. Šādus putekļus mēs, protams, nemanām, ieelpojam tos, un tas bieži vien izraisa veselības problēmas: pieaug astmas, sirds-asinsvadu slimību, alerģijas un citu nepatīkamu lietu risks.

Pasaules Veselības organizācijas statistika liecina, ka ik gadus Eiropā gandrīz pusmiljona cilvēku nāves cēlonis ir piesārņots gaiss.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Filtron
 

Putekļu uzņemšanas spēja salona fltriem ar aktīvo ogli un bez tās ir vienāda, taču ogles fltrs uztver ne tikai mehāniskas daļiņas, bet arī nepatīkamas smakas. Kopš neilga laika FILTRON salona fltri – gan vienkāršie, gan ar aktivizēto ogli – aprīkoti ar speciālu antibakteriālo sistēmu BIOKNIGHT. Šī inovatīvā tehnoloģija ievērojami samazina alerģisku reakciju veidošanās risku. Šīs tehnoloģijas īstā vērtība kļūst skaidra, ja atceramies, ka Eiropā 25% iedzīvotāju cieš no dažādām alerģijām.

   
 

Jautājums zinātājiem: kas ir lielākais gaisa piesārņotājs? Automobiļi? Nebūt ne. Tie atbildīgi tikai par 11% no kaitīgo izmešu apjoma atmosfērā. Varbūt rūpniecība? Arī ne – tā ir atbildīga par 17% piesārņojuma. Lai cik paradoksāli tas neizklausītos, viens no galvenajiem gaisa piesārņotājiem Eiropas pilsētās ir māju apkure. Uz šo sfēru attiecas vairāk nekā 40% izmešu. Polijā šis rādītājs ir pat augstāks − apmēram 60%, jo māju apkurei bieži tiek izmantotas ogles.

Vai ogles ir kaitīgas? Tas atkarīgs no apstākļiem. Ieelpojot parasto ogļu putekļus un sadegšanas produktus, tas veselībai nebūt nenāks par labu, bet, ja aktivizēta ogle tiks izmantota fltrā – tas efektīvi veicinās cīņu ar smakām un alerģiju.

Ogļu daļiņu struktūra ir ļoti sarežģīta. Vienkārši sakot – daļiņās eksistē daudz kanālu, kuri kopā veido ļoti lielu virsmas laukumu. Šo kanālu diameters ir 10 reizes mazāks par cilvēka mata diametru. Vienā tējkarotē ogļu daļiņu to kanālu kopējā platība ir samērojama ar futbola laukuma platību.

Šajos kanālos notiek adsorbcijas – nejaukt ar absorbciju – process. Absorbcija – tā savā būtībā ir uzsūkšana iekšējā tilpumā, bet adsorbcija – vielas uztveršana ar virsējo slāni, šajā gadījumā – ar ogles daļiņu kanālu virsmu. No kā iegūst aktivizēto ogli? No akmeņoglēm, kā arī sadedzinot sienu, kūdru un kokosriekstu čaulas.

Kādēļ jāmaina salona fltrs?

Neraugoties uz visu iepriekš minēto, nebūt ne visi auto īpašnieki nopietni izturas pret nepieciešamību regulāri nomainīt salona fltru. Daži mēģina rast kompromisa risinājumu: sak, it kā gribas elpot tīru gaisu, bet kādēļ tērēt naudu jaunam fltram, ja var izņemt veco un izpūst to ar saspiestu gaisu? Vilinošs risinājums, tomēr nekas labs tur nesanāks.

Pirmkārt – salona fltra pildījumam piemīt elektriskais lādiņš: putekļu daļiņas tiek ne tikai vienkārši iesūktas, bet arī pievilktas un noturētas iekšpusē. Šis lādiņš nav mūžīgs. Otrkārt – caurpūtes laikā spēcīga gaisa strūkla saārda fltra iekšējo struktūru. Filtrācijas procesa laikā daļiņas it kā tiek ietriektas šķiedrā un tur iestrēgst. Saspiestais gaiss tās iztriec cauri šķiedrai un fltrācijas materiālā veidojas caurumi. Tā rezultātā bojātā šķiedra sāk laist cauri daudzkārt lielākas daļiņas par tām, kuras sākotnēji bija paredzēts atfltrēt. 

Neticami, bet dažreiz salona fltrs tiek uzstādīt nepareizi. Kā tas iespējams, ja uz fltra ir bultiņa, kura norāda gaisa plūsmas virzienu? Elementāri, ja nezina, no kurienes un uz kurieni iet šī plūsma automobilī. Var, protams, ieslēgt ventilatoru un pārliecināties, no kurienes nāk gaisa plūsma, bet labāk tomēr ielūkoties autoražotāja instrukcijā.

Ko «elpo» dzinējs

Mūsdienu paneļu gaisa fltrs izskatās vienkāršs, tomēr tā izgatavošana ir visai sarežģīts process: tiek izmantoti sintētiski materiāli, kā arī speciāli elementi, kuri saglabā izstrādājuma formu visu ekspluatācijas laiku.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Filtron
 

Prasības gaisa fltriem pieaug. To nosaka vairāki faktori: zem motora pārsega kļūst arvien mazāk brīvas vietas, tātad arī fltram jābūt kompaktākam. Turklāt slodze pieaug: caur mūsdienu dzinēju ar turboiepūšanu fltriem plūst apmēram divas reizes lielāks gaisa apjoms nekā caur atmosfēras dzinēju fltriem pirms divdesmit gadiem.

   
 

Interneta forumos bieži parādās  iskusijas par materiālu kvalitāti dažādos fltros. Sak, fltru materiālu ražotāji pasaulē ir tikai daži, un lielākā daļa fltru ražotāju izejmateriālus iegādājas no viņiem. Bet, ja tas tā ir, kādēļ daži fltri ir lētāki, bet citi – dārgāki? Precīzāk – kādēļ maksāt vairāk?

Kas attiecas uz vienu un to pašu materiālu visos tirgū piedāvātajos fltros – viss nebūt nav tik vienkārši. Par izstrādājuma kvalitāti atbild nevis materiāla, bet fltra ražotājs. Filtron ražotnēs katrai izejvielu partijai tiek pārbaudīti vairāki parametri: izturība, elastīgums, spēja uztvert putekļus un citas īpašības. Ja kaut viens no parametriem neatbilst normatīviem, izejvielas tiek atgrieztas piegādātājam.

Uz delikāto jautājumu – kur pēc tam nonāk šādas izejvielas – var arī neatbildēt. Bizness paliek bizness un utilizēt dārgo produkciju diez vai ir jēga, vēl vairāk tādēļ, ka vienmēr atradīsies ražotāji, kurus apmierina arī zemākas kvalitātes izejvielas. Svarīgs ir arī materiāla daudzums fltrā.

Ne gluži viss gan ir atkarīgs no fltra materiāla. Svarīga loma ir arī pārējo fltra elementu kvalitātei, kuru nosaka ražošanas tehnoloģijas. Jāatzīmē, ka ļoti stingras kvalitātes prasības tiek pielietotas blīvējošajam elementam.

Pirmkārt – tas vienmēr atrodas saspiestā stāvoklī. Neskatoties uz to, elements nedrīkst sairt pastāvīgas deformācijas rezultātā. Otrkārt – uz blīvējumu vienmēr iedarbojas ievērojama temperatūru starpība. Ārā ziema, dzinējs atdzisis, tad to iedarbina, un temperatūra blīvējuma zonā paceļas līdz 80...100ºC. Ja blīvējums neizturēs un sāks laist cauri nefltrētu gaisu, tad arī viskvalitatīvākajam fltra materiālam vairs nav jēgas. Filtron izstrādājumos tiek izmantots blīvējuma materiāls, kurš sastāv no 15...20 komponentiem. Tā sastāvs ir frmas noslēpums.

Kā rāda prakse, gaisa fltram, par nožēlu, ne vienmēr tiek pievērsta vajadzīgā uzmanība. Turklāt dzinēju konstruktori uzskata, ka gaisa fltram ir lielāka nozīme nekā eļļas fltram. Eļļas cirkulācijas sistēma tomēr ir noslēgta, bet gaiss satur daudz mehānisku piemaisījumu, un, ja fltrs darbojas neefektīvi, tas viss nonāk dzinējā un veicina izdilšanu, kā arī izved no ierindas citus elementus, piemēram, gaisa patēriņa sensoru.

Citiem vārdiem sakot, katram autoīpašniekam pašam jāizlemj, kas ir svarīgāks: motora un tā komponentu resurss vai ekonomija uz gaisa fltra rēķina.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Filtron
   
 

Eļļa un degviela

Eļļas fltriem sakrīt izmēri un vītne, tātad tos var savstarpēji nomainīt? Protams, nē: jāpārbauda fltra numurs pēc kataloga. Filtri ar vienādiem izmēriem un vītni var būt paredzēti dažādiem modeļiem, tādēļ to parametri, piemēram, fltrācijas pakāpe, var atšķirties. Pie tam var atšķirties apvedkanāla atvēršanās spiediens. Filtram piesārņošanās vai eļļas sabiezēšanas rezultātā aukstā laikā apvedkanāls atveras – labāk ieplūdināt dzinējā nefltrētu eļļu, nekā ļaut tam darboties vispār bez eļļas.

Kas notiks, ja mēs uzstādīsim fltru ar lielāku apvedkanāla atvēršanās spiedienu, nekā tas nepieciešams? Rezultātā sausās startēšanas laikā pieaugs cilindru-virzuļu grupas nodilums, kā arī tiks bojāts eļļas sūknis, kurš ar eļļas spiedienu mēģinās atvērt neatbilstoši noregulētu apvedkanālu. Uzstādot fltru ar mazāku apvedkanāla atvēršanas spiedienu, arī nekas labs nav gaidāms. Tā vietā, lai spiestos          cauri fltram, eļļa plūdīs pa mazākās pretestības ceļu – caur apvedkanālu un nonāks dzinējā nefltrēta.

Tikko mēs noskaidrojām, ka eļļas fltra nosprostošanās gadījumā pieļaujama eļļas plūsma uz motoru pa apvedkanālu, tad attiecībā uz degvielas fltru šādā situācijā viss ir tieši otrādi: apvedkanāla nav, bet elektronika parasti neļauj iedarbināt dzinēju, ja degviela nav tīra. Kādēļ? Tādēļ, ka degvielas aparatūra kļūst aizvien sarežģītāka un pat vissīkāko piemaisījuma daļiņu iekļūšana tajā var izraisīt bojājumus. Nav pieļaujama arī mitruma klātbūtne, kas degvielā būs jebkurā gadījumā – kaut vai veidojoties kondensātam degvielas tvertnē vai noteiktas biodegvielas komponentes klātbūtnes rezultātā.

Tas ir sevišķi aktuāli modernajos dīzeļdzinējos ar augstas precīzijas sprauslām. Šīs problēmas risināšanai Filtron piedāvā fltrus ar trīspakāpju attīrīšanas sistēmu. Tā ir jauna izstrādne, kuras darbību īsumā var aprakstīt sekojošā veidā: pirmā attīrīšanas pakāpe – mehānisku piemaisījumu atdalīšana, otrā − koagulācija: sīko ūdens pilienu apvienošana lielākās lāsēs, kuras trešajā pakāpē tiek atdalītas.
   
  eļļas filtrs, gaisa filtrs, degvielas filtrs, масляный фильтр, воздушный фильтр, топливный фильтр, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Filtron
 

Eļļas fltros nemēdz būt nenozīmīgi elementi. Piemēram, no šādas pirmajā brīdī šķietami nenozīmīgas detaļas tiešā veidā ir atkarīgs dzinēja resurss. Tā ir antidrenāžas vārsta gumijas paplāksne. Kā zināms, antidrenāžas vārsts pasargā no eļļas noplūdes no fltra, ja dzinējs ir noslāpēts. Ievērojams dzinēja izdiluma apjoms attiecināms uz startēšanas brīdi, jo īpaši – uz auksto startēšanu. Ja fltrā nav eļļas, tiek iedarbināts sauss dzinējs. Pa kreisi – oriģinālā fltra detaļa, kas izgatavota no īpaša silikona sastāva. Pa labi – detaļa no parastas gumijas, kas uzstādīta šaubīgas izcelsmes fltrā, kurš paredzēts tās pašas markas automobilim. Ar neapbruņotu aci pamanāms, ka gumijas detaļa ir lielāka – tā ir uzbriedusi un aptaustot nav tik elastīga. Vai tā spēj noturēt eļļu fltrā? Labs jautājums.

   
 

Kas apliecina kvalitāti?

Semināra nobeigumā izraisījās diskusija par stāvokli tirgū, dažādu zīmolu pozicionēšanu un tā tālāk. Kā zināms, tagad Filtron ietilpst koncerna MANN+HUMMEL sastāvā. Stāstot par kompāniju, vadītājs pieminēja to, ka Filtron produkcija tiek piegādāta autorūpnīcu konveijeriem, tostarp arī vadošajiem zīmoliem, piemēram, Porsche.

No zāles tika uzdots jautājums: kā tad tā – visur tiek apgalvots, ka korporācijas iekšējā rangu tabulā Mann Filter produkcija ieņem augstāku vietu, nekā Filtron, kura pārsvarā pozicionējas vairāk kā budžeta produkcijas ražotāja. Un tad piepeši − uz Porsche konveijeriem?

Atbilde uz jautājumu ir nedaudz plašāka, nekā to varētu domāt. Jā, Filtron ietilpst koncerna sastāvā, tomēr kompānijai jau no sākuma pieder savas rūpnīcas un inženiertehniskie centri. Visa šī tehniskā bāze ir saglabājusies, tā sekmīgi funkcionē un attīstās. Apvienošana šķita kompāniju īpašniekiem saprātīgs risinājums vispārējās globalizācijas ietvaros. Abas puses izrādījās ieguvējas. MANN+HUMMEL ieguva pieeju Austrumeiropas tirgum, kurā Filtron pozīcijas vienmēr ir bijušas visai noturīgas, bet Filtron savukārt ieguva pieeju jaunām tehnoloģijām un varēja paplašināt savu sortimentu.

Kas attiecas uz Porsche konveijeriem − Filtron produkcija vienkārši tiek piegādāta kā izstrādājums, neliekot uzsvaru uz zīmolu. Pats par sevi šis fakts apliecina produkcijas augsto kvalitāti, neskatoties uz to, ka tā netiek pozicionēta kā augstākās klases izstrādājumi.
 
 
 
 
 
sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®