Opel Astra h (2004...2009)
Ekspluatācijas nianses

 
 
 
 

Savulaik šis automobilis guva visai plašu popularitāti un tika pārdots lielos apjomos. Šobrīd lietoto automašīnu tirgū ir plašs šī modeļa piedāvājums par visai pieņemamām cenām. Vai ir vērts šo automobili iegādāties un ko varam sagaidīt no lietota Opel Astra H?

   
  opel astra h, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, опель астра
   
 

Benzīna dzinēji

Pirms modernizācijas izlaistajos modeļos tika uzstādīti 1,4 l (Z14XE), 1,6 l (Z164XE) un 1,8 l (Z18XE) dzinēji. Šo 16 vārstu dzinēju cilindru bloki un galvas bija raksturīgas jau modeļiem Ascona un Kadett. Konstrukcija visumā samērā veiksmīga, tomēr jāatzīmē daži nelieli trūkumi. Normālos ekspluatācijas apstākļos dzinēja nobraukums pārsniedz 300...400 tūkst. km. Vājā vieta – vadības bloks, kuram raksturīga pārkaršana un plaisu veidošanās lodējuma vietās. Aizdedzes modulim ir visai ievērojams resurss, tomēr tas var iziet no ierindas, pateicoties sliktam aizdedzes sveču stāvoklim.

Jaunākajos 1,6 l un 1,8 l dzinējos uzstādīta atšķirīga bloka galva. Parādījās vadāms termostats, kas noregulēts uz augstāku darba temperatūru, bet tas pasliktina oriģinālo eļļu īpašības un pastiprina noslieci uz detonāciju. Termostata blīvējuma izgatavošanas kvalitāte arī nav visai augsta. Daži īpašnieki uzstāda termostatu ar “aukstu” regulējumu − 85ºC un līdz ar to novērš veselu rindu problēmu. Versijas Z16XER un Z18XER aprīkotas ar fāzu invertoru, kura vārsti ar laiku sāk neadekvāti darboties, izraisot dzinēja apgriezienu nevadāmas izmaiņas. Fāzu invertoram arī nepatīk pārkaršana.

No vārstu mehānisma pazuduši hidrokompensatori un vārstus jāregulē ar paplākšņu palīdzību, un to darīt ieteicams nevis ik pēc 160 tūkst. km, kā to rekomendē ražotājs, bet ik pēc 50 tūkst. km. Dažu motoru apogļošanās izskaidrojama ar to, ka ražotājs palielinājis tehniskās apkopes intervālus. Mehāniķi tomēr iesaka mainīt eļļu ik pēc 10 tūkst. km – tāpat, kā tas tika darīts vecajiem dzinējiem.

2,0 litru dzinēji konstruēti, par pamatu ņemot veco cilindru bloku, kurš pazīstams no modeļiem C20XE, X20XEV un “miljonāriem” C20NE. Turbīnas uzstādīšana, protams, samazināja motoru resursu, tomēr 250...300 tūkst. km tie spēj nobraukt. Šiem dzinējiem nav pats veiksmīgākais elektroaprīkojuma risinājums, tomēr nopietnas problēmas tas nesagādā.
   
  opel astra h, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, опель астра
  Krāsojuma kvalitāte – viduvēja, bet noturība pret koroziju ir pieņemama, jo noberzumos ilgstoši neparādās rūsa. Vecākiem automobiļiem iespējams samanīt korozijas pēdas aizmugurējo arku rajonā, uz sliekšņiem, uz motora pārsega priekšējās malas un bagāžas nodalījuma pārsega. Rūsa uz statnēm var parādīties vietās, kur krāsu noberž durvju blīvējums. Lukturu plastikāts ir visai mīksts, 5...7 gadu laikā tas var kļūt blāvs.
   
 

Dīzeļdzinēji

Dīzeļdzinēji, kuri tika uzstādīti Astra H, aprīkoti ar Bosch vai Denso degvielas iekārtām: gan viena, gan otra ir remontējamas. Dīzeļdzinējs 1,7 CDTI, ko konstruējusi Isuzu, tiek uzskatīts par veiksmīgāko šajā modeļu rindā. Visizplatītākie trūkumi – paaugstināts eļļas patēriņš un samērā neizturīgi aizmugurējie balsti. GSM mehānisma piedziņas siksnas resurss − 80...90 tūkst. km. Dzinēja vadības blokam vieta izraudzīta visai neveiksmīgi: kreisā priekšējā riteņa priekšā. Bloks pakļauts reaģentu iedarbībai un var tikt arī sabojāts visai nenozīmīga trieciena rezultātā.

Fiat konstruētais 1,9 l dīzeļdzinējs dažkārt var nokaitināt ar savām ieplūdes kolektora aizvaru problēmām. Iespējams šāds scenārijs: EGR vārsts piesārņojuma rezultātā iestrēgst un sodrēji kopā ar kartera gāzēm un eļļu samērā ātri izved no ierindas aizvaru elektropiedziņu. Tā rezultātā tiek piesārņots arī kolektors un ļoti bieži neatliek nekas cits, kā to nomainīt. Jāpiebilst, ka ar EGR un kvēpiem saistītās problēmas raksturīgas arī pārējiem dīzeļdzinējiem. Arī visjaudīgākajai 1,9 litru 150 ZS dzinēja versijai divmasu spararats iziet no ierindas ātrāk nekā citiem dzinējiem.

Koncerna GM kopā ar Fiat radītais 1,3 litru CDTI / Multijet dīzeļdzinējs ir visai ekonomisks, taču tam piemīt vesela rinda problēmu, kas saistītas, piemēram, ar degvielas padeves aparatūru un cilindru galvu bloka koroziju. Dzinējs ir ļoti jūtīgs attiecībā uz eļļas kvalitāti un pat nelielu eļļas spiediena kritumu: GSM ķēdes spriegotājs pārtrauc normāli darboties, un ķēde var pārlēkt. Izsludinātais GSM ķēdes resurss ir 200 tūkst. km, tomēr labāk to nomainīt ik pēc 60...70 tūkst. km.
   
  opel astra h, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, опель астра
  Vadītāja durvis nereti pie nobraukuma, kas pārsniedz 150 tūkst. km, noslīd un tās nepieciešams regulēt. Hečbeku un universālo salonu piektās durvis dažkārt zaudē hermētiskumu un vēl pirms tam sāk grabēt: šādos gadījumos arī nāksies regulēt fiksatoru un nomainīt blīvējumu.
   
 

Mehāniskās ātrumkārbas

Attiecībā uz daudziem lietotiem automobiļiem valda uzskats, ka visdrošākie ir modeļi ar mehāniskajām ātrumkārbām. Attiecībā uz Opel Astra H tas gluži tā nav. F17 sērijas piecpakāpju ātrumkārbas un tās jaunākās versijas F13 izcelsme saistīta jau ar Kadett modeļiem. Vecā ātrumkārba izrādījās nepiemērota dzinēja jaudas pieaugumam: dažkārt slodzes palielināšanās rezultātā gultņi vienkārši izjuka. Tā rezultātā tika bojāts arī kārbas korpuss. Automobiļiem ar 1,8 litru benzīna dzinēju un 1,3 litru dīzeļdzinēju ātrumkārbas bojājumu varbūtība ir sevišķi augsta.

Ātrumkārbas nomaiņa ar tādu pašu lietotu nav nekāds globāls risinājums: drīz vien defekti atkārtojas, tomēr ir dažas nestandarta izejas no situācijas. Viena no tām ir jaudas agregāta stiprinājuma punktu maiņa. Pārnese burtiski par dažiem centimetriem ļauj uzstādīt daudz drošāko F23 sērijas pārnesumu kārbu. Ir zināmi arī gadījumi, kad uzstādīta Chevrolet ātrumkārba, kura savā būtībā ir kompaktā korpusā samontēta vecā Opel mehāniskā pārnesumu kārba F16. Iegādājoties automobili, ātrumkārbas defektu iespējams konstatēt sekojošā veidā: automobilis jāpaceļ ar pacēlāju, jānoņem riteņi un jāpaklausās ātrumkārbas darbība 4. vai 5. pārnesumā. Bojāti sekundārās vārpstas gultņi rada specifisku troksni.

M32 sērijas ātrumkārba versijās ar 2 litru turbomotoru ir izturīgāka, un iepriekš aprakstītie defekti tām parādās retāk. Galvenās pretenzijas – kulises nodilums un apgrūtināta ieslēgšana 1. un 2. pārnesumā. Sešpakāpju ātrumkārba M20 savā būtībā ir atvieglota M32 versija. Tās īpatnība – visai vājš diferenciālis, kuram nepatīk intensīva vilkšana.

Automātiskā ātrumkārba

Benzīna dzinēju versijas 1,6 un jaunākās paaudzes dīzeļdzinēji netika komplektēti ar tradicionālajiem “automātiem”, bet ar robotizēto ātrumkārbu EasyTronic. Savā būtībā tā ir parastā F17/M20 sērijas ātrumkārba ar visām tās problēmām, kurai uzstādīta automātiska sajūga piedziņa. Pie mierīga braukšanas stila ātrumkārba darbojas apmierinoši, bet sarežģītākos apstākļos – kā nu paveiksies. Turklāt pilsētas režīmā sajūga piedziņas un arī paša sajūga resurss var nepārsniegt 50...70 tūkst. km.

Klasiskais “automāts” sastopams versijās ar 1,8 un 2,2 l benzīna dzinējiem – tā ir vecās konstrukcijas ātrumkārba Aisin, kurai raksturīga visai izturīga mehāniskā daļa. Pie mierīga braukšanas stila un regulāras ātrumkārbas eļļas līmeņa kontroles tā var nokalpot 200...300 tūkst. km, tomēr frikcijas elementu un hidrotransformatora bloķēšanas uzlikas nodilums var iestāties jau pie 150 tūkst. km.

Vēl kāda nianse – automobiļiem, kas tika ražoti līdz 2006. gadam, bija specifiska problēma, kas saistīta ar radiatoru konstrukciju – antifrīzs nokļuva eļļā. Protams, gan mehāniskās, gan automātiskās ātrumkārbas resursa paildzināšanai nedrīkst aizmirst nomainīt tajās eļļu ik pēc 40...60 tūkst. km.
   
  opel astra h, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, опель астра
 

Salona izpildījuma kvalitāte ir laba. Plastikāts ir pietiekami nodilumizturīgs, čīkstoņa novērojama visai reti. Novecošanai vislabāk pretojas ar audumu tapsētie un sportiskā stila saloni. Plīsumi un noberzumi sēdekļiem ar kombinēto apdari atgadās biežāk. Ūdens griestu lampas plafonā ir nepietiekamas jumta siltumizolācijas rezultāts, jo tā rezultātā veidojas kondensāts.

   
 

Ritošā daļa

Astra H piekare pārsteigumus parasti nesagādā un kalpo samērā ilgi. Priekšā, kā likums, visātrāk izdilst L-veida sviras aizmugurējie sailentbloki un statņu balsti – tas notiek apmēram pēc 40...60 tūkst. km noskrējiena. Nosēdušās atsperes un pārāk smagas kravas bagāžas nodalījumā, jo īpaši – sedaniem, strauji samazina aizmugurējās sijas starpliku resursu, kurš normālos apstākļos var sasniegt 150...200 tūkst. km.

Aizmugurējiem bremžu suportiem ar iebūvētu stāvbremzes mehānismu raksturīga nosliece oksidēties, bet uzliku atvirzīšanai ieteicams izmantot speciālus rīkus. ABS modulis ir visai uzticams, tikai priekšpusē tie novietoti visai bīstamā zonā. Instrukcijā norādīts, ka tie jāmaina kopā ar rumbām, taču tos sen iemācījušies nomainīt atsevišķi. Stūres vadība gan ar tradicionālo hidropastiprinātāju, gan ar elektrohidropastiprinātāju, regulāri nomainot darba šķidrumu, kalpo visai ilgi.

Elektronika

Astra H borta tīklā ir vairāki desmiti elektronisko bloku, kuri informācijas apmaiņai izmanto CAN maģistrāli. Dažkārt notiek atteices: imobilaizers pārtrauc atpazīt atslēgu, bez komandas paceļas vai nolaižas stikli utt. Dažkārt tās izdodas novērst vienkārši atvienojot spaili no akumulatora.

Ja nedarbojas zem stūres esošie pārslēdzēji, bet dažkārt arī daļa no centrālās pults pogām – tas jau ir sliktāk: iespējams, ka izgājis no ierindas visai dārgais CIM modulis, ar kuru saistītas dažādas funkcijas, tostarp arī imobilaizera darbība. Vājā vieta – klimata kontroles sistēmas vadība. Problēmas sagādā gan versijas ar vienkāršu kondicionieri, gan arī divu zonu klimata kontrole.

Protams, Astra H nav ideāls automobilis, tomēr salīdzinājumā ar citiem savas klases modeļiem tas ir visai izdevies. Defekti gadās, tomēr pozitīvi ir tas, ka automobiļa konstrukcija ir relatīvi vienkārša, pazīstama, bet rezerves daļas pieejamas par saprātīgām cenām. Nobraukumu viegli var mākslīgi samazināt un lietoto automobiļu tirgū ir daudz nodzīt  spēkratu, tomēr, izvēloties svaigāku mašīnu ar skaidru servisa vēsturi, pirkums būs attaisnots.
 
 
 
 
 

sagatavots / / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®