Ieplūdes kolektora atloki
Problēmas un risinājumi

 
 
 
 

Interneta forumos sastopami daudzi stāsti par to, kā atlūzušie ieplūdes kolektora virpuļatloki nonākuši cilindros ar visām no tā izrietošajām sekām. Turklāt prakse rāda, ka dažiem autoīpašniekiem nav ne mazākās nojausmas par šādas sistēmas pastāvēšanu viņu automašīnā, kamēr saskaras ar šo problēmu. Kas šī ir par problēmu, kāpēc tā rodas, un ko ar to visu darīt?

   
  auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
   
 

Kāpēc atloki vispār vajadzīgi? Runājot par tradicionālo ieplūdes kolektoru, šo mezglu nav iespējams aprēķināt tā, lai tiktu nodrošināta optimāla darbmaisījuma veidošana visos dzinēja darbības režīmos. Atkarībā no apgriezieniem motoram nepieciešams dažāds gaisa daudzums.

Vienkāršāk sakot, lieli ieplūdes kanāli nodrošina pietiekama gaisa daudzuma padevi lielos apgriezienos, bet mazos apgriezienos gaisa plūsma sanāk pārāk vāja. Šajā gadījumā cilindru piepildīšana ar degvielas un gaisa maisījumu un attiecīgi − degvielas sadegšana − notiek ne labākajā veidā. Rezultātā palielinās degvielas patēriņš un kaitīgo vielu emisijas.

Varbūt samazināt kanālus, tādējādi palielinot spiedienu? Bet tādā gadījumā ar lieliem apgriezieniem dzinējam nepietiks gaisa. Jautājuma risināšanai tika izveidoti ieplūdes kolektori ar maināmu ģeometriju, konkrētāk – ar virpuļatlokiem.

Pastāv dažādas šīs sistēmas versijas, bet princips ir aptuveni līdzīgs. Uz katru cilindru ir pa diviem ieplūdes kanāliem, no kuriem viens aprīkots ar atloku. Lielu slodžu režīmā atloki ir atvērti, nodrošinot maksimālu gaisa nonākšanu cilindrā. Benzīna dzinējam par lielām slodzēm tiek uzskatīti režīmi virs 3000 apgr./min., dīzeļdzinējam – 2300…2700 apgr./min.

Tukšgaitā un daļēju slodžu režīmā atloki ir vai nu aizvērti, vai pievērti. Piemēram, dzīzeļdzinējam VW 3,0 TDI paredzēts šāds atloku darbības algoritms: līdz 1250 apgr./min. atloki ir aizvērti, 1250...2700 apgr./min. – pievērti (atvēruma leņķis tiek regulēts nepakāpeniski), virs 2700 apgr./min., kā arī, iedarbinot dzinēju vai darbojoties avārijas režīmā, atloki ir pilnībā atvērti.

Tātad, atlokus aizverot, paliek viens ieplūdes kanāls divu vietā, tāpēc spiediens palielinās. Turklāt sistēma konstruēta tā, ka padodamais gaiss savirpuļojas un tiek ne tikai vienkārši padots, bet it kā pulsē. Vienkāršāk sakot: ja uzmin, lai vārsta atvēršanas brīdī tam pretī nonāk gaisa sabiezējums, var panākt, ka cilindrā nonāk vairāk gaisa un tātad arī degvielu var padot nedaudz vairāk. Šo sauc par rezonanses, inerces vai gāzdinamiskās pūtes efektu.

Gaisa plūsmas regulēšana ar virpuļatlokiem ir īpaši aktuāla tiešās iesmidzināšanas dzinējiem. Tā kā degviela tiek padota tieši cilindros, maisījuma veidošanai paliek mazāk laika nekā dzinējos ar sadalīto iesmidzināšanu, turklāt tiek izmantota kārtainā iesmidzināšana – vairākas reizes darba gājiena laikā, un tāpēc optimāla darba maisījuma veidošana ir visai svarīga.

No tehnoloģiskā viedokļa iecere ir laba: dzinējam ar virpuļatlokiem piemīt labāka velkme mazos apgriezienos. Kamēr sistēma ir jauna, viss ir brīnišķīgi, bet ar laiku sākas problēmas. Atkarībā no konstrukcijas var parādīties dažādi simptomi.

Pirmkārt, pastāv mehānisks nodilums – šajā ziņā ievainojamāki ir plastmasas ieplūdes kolektori. Tiek sagrautas asu uzsēdināšanas vietas, sāk niķoties atloku pozīcijas sensors, un elektronika jau vairs nevar tos korekti vadīt. Palielinātā brīvkustība var būt pat dzirdama, īpaši − metāla kolektora gadījumā: tas izpaužas ar raksturīgu klaboņu.

Scenārija sliktākā attīstība – atloka stiprinājuma pie ass pašatskrūvēšanās, asu un balsta ieliktņu izkrišana no kolektora, atloka notrūkšana vai atlūšana, – proti, tas, kas izraisa sistēmas daļu nokļūšanu cilindros.
   
  auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
   
  auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
 

Sekas tam, ka atlūzušie atloki iekļuvuši cilindros.

   
 

Otrā problēma ir saistīta ar apaugšanu ar kvēpiem: atloki pārstāj normāli kustēties, var iedegties Check Engine, iespējamie kļūdu kodi − P3069, P3066, P3193 un citi. Problēma EGR un kartera ventilācijas sistēmā? Bez šaubām, šīs sistēmas palielina nogulu daudzumu dzinējā, bet ne tikai tur tā lieta: daudz kas atkarīgs no cilindru-virzuļu grupas stāvokļa. Jo tā sliktāka, jo vairāk piededžu. Ja automobilis tiek ekspluatēts pārsvarā pilsētas režīmā – tas pasliktina situāciju. Ja ir problēma ar atlokiem, tad iespējami arī tādi simptomi kā peldošie apgriezieni, jaudas samazināšanās, maisījuma pašadaptācijas kļūda daļējās slodzēs utt.

   
  auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, Inter Cars, intercars.lv
  Atloku problēma ir zināma daudzu automobiļu īpašniekiem: tie ir gan BMW (piemēram, ar dzinējiem N47, M57), gan Mercedes-Benz (M272, M273, OM647/648/646) un koncerna VW modeļi, gan citi – saraksts var būt garš. Fotoattēlā – piemēri atloku aizaugšanai ar kvēpiem.
   
 

Ko darīt šādā gadījumā? Ideālāis risinājums – mainīt ieplūdes kolektoru. Protams, ne visi autoīpašnieki ir tam gatavi, un tāpēc bieži tiek piedāvāti atloku atslēgšanas (piemēram, tie tiek fiksēti atvērtā pozīcijā) un elektronikas pārprogrammēšanas pakalpojumi darbībai bez tiem. Protams, šajā gadījumā nedaudz pasliktinās maisījuma sagatavošana un vilkme zemos apgriezienos, var palielināties degvielas patēriņš un attiecīgi, kaitīgo vielu emisija.

Dažreiz vilkmes samazināšanos piedāvā kompensēt ar čiptūningu. Kā dzinējs darbosies pēc tādām procedūrām? Iespējami dažādi varianti. Ilgtermiņa perspektīvā maisījuma veidošanas pasliktināšanās spēj izraisīt vēl vairāk kvēpu dzinējā, lieki iesmidzināta un ne vienmēr pilnībā sadegusi degviela samazina katalizatora resursu utt.

Protams, autoražotājs diezin vai atbalstītu šādu iejaukšanos sistēmā. Tomēr, kamēr konstrukcijas sarežģīšana apsteigs autoīpašnieku gatavību dārgākam remontam, tādas lietas kā atloku atslēgšana, kvēpu filtra noņemšana un citas šīs sērijas procedūras pastāvēs.
 
 
 
 
 

sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®