Daudzpakāpju automātiskā pārnesumkārba:
problēmas garantētas?

 
 
 
  Mūsdienās autoražotāji ar lepnumu stāsta par pārnesumu skaita palielināšanu pārnesumkārbās. Tomēr vairāki mehāniķi uzskata, ka pēc nenoteikta laika, nokļūstot otrreizējā tirgū, auto ar šādām АPK var sagādāt to īpašniekiem ne mazumu raižu. Kāpēc?
   
  ātrumkārba, ātrumkārbu remonts, ремонт АКПП, ремонт КПП, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, car-use.lv
   
 

Kāpēc gan kārbā nepieciešams daudz pārnesumu? Atbilde ir acīm redzama: lielākai ekonomijai. Ikviens pārnesums optimāli saskaņo dzinēja darbību ar braukšanas apstākļiem tikai pie noteikta kloķvārpstas apgriezienu skaita. Šis diapazons ir šaurs. Tā robežu pārsniegšana jebkurā virzienā liek dzinējam darboties neoptimālā režīmā, kas savukārt izraisa pastiprinātu slodzi, nodilumu, palielinātu degvielas patēriņu utt.  

Daudzpakāpju АPK sola patiešām vilinošus raksturlielumus. Šeit kā piemēru varētu minēt ZF ražojuma 9-pakāpju АPK 9НР. Ražotājs apgalvo, ka šāda transmisija ļauj potenciāli ietaupīt līdz 16% degvielas.

Tiek piesaukti pārliecinoši argumenti: ja, braucot ar ātrumu 120 km/h ar 6. ātrumu, kloķvārpstas apgriezienu skaits sasniedz 2500...2800 apgr./min., tad 9. ātrums ļauj braukt ar to pašu ātrumu pie kloķvārpstas apgriezienu skaita 2100...2200 apgr./min. Ja pat deklarētie 16% ekonomijas šķiet pārāk optimistiski un izdosies ietaupīt kaut vai pusi no apgalvotā lieluma – jau tas ir ļoti labi: mūsdienās cīņa par ekonomiju un ekoloģiju notiek procentu daļu līmenī.  

Viss it kā būtu labi, tomēr ir vēl divi faktori, kuru ietekmes rezultātā daudzas daudzpakāpju АPK ar laiku var kļūt visai problemātiskas. Pirmais no tiem ir zināms jau sen: tā ir uzbūve, bet otru nosaka tās pašas ekoloģiskās prasības un mūsdienu tendences.
   
  ātrumkārba, ātrumkārbu remonts, ремонт АКПП, ремонт КПП, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, car-use.lv
  Mūsdienās ir grūti iedomāties, ka agrāk daudzi auto iztika vien ar 2..3-pakāpju APK – tad tās vēl bija mehāniskās kārbas. Attēlā − Bugatti Type 43 Grand Sport Roadster (1927–1931). Dzinējs − 2,3 l, 120 ZS., ieskrējiens 0...100 km/h – mazāk par 12 sekundēm. APK − 3-pakāpju. Pirmo pārnesumu daudzi īpašnieki izmantoja, braucot kalnup, ar otro pilnībā varēja ieskrieties līdz 140...150 km/h, bet ar trešo tika sasniegts maksimālais ātrums 170...180 km/h. Jā, ekoloģijas jautājums tai laikā vispār nepastāvēja, bet ekonomiskums tādas klases mašīnai kā Bugatti nebija aktuāls. Starp citu, viens no atturošajiem faktoriem pārnesumu skaita palielināšanai, lai cik arī tas dīvaini liktos, bija komforts. Kāpēc gan piespiest vadītāju lieku reizi grozīt pārnesumu pārslēga sviru, ja auto jau tāpat labi brauc?
   
 

Uzbūve

Jau ne reizi vien esam stāstījuši, ka mūsdienu АPK ievērojami atšķiras no pārnesumkārbām, kuras ražoja pirms 20...30 gadiem. Vecajām kārbām piemita apskaužams resurss pat ne pašos labākajos to ekspluatācijas apstākļos, bet pašreizējie “automāti” dažkārt ir remontējami jau pēc 40...70 tūkst. km nobraukuma. Ir mainīts darbības princips.

Vienkārši runājot, agrāk abas hidrotransformatora daļas sinhronizējas pēc ātruma un “On/Off režīmā nostrādāja bloķēšana. Līdz ātrumu izlīdzināšanai griezes moments tika nodots caur eļlu, tāpēc arī vecās automātiskās kārbas bija lēnas un degvielas patēriņš, lietojot tās, – lielāks.

Mūsdienās АPK ir kļuvušas ātras: bloķēšana var ieslēgties, nesagaidot ātrumu izlīdzināšanos, un to nodrošina bērzes sajūgu pakotnes. Jo intensīvāki ir ieskrējieni, jo ātrāk iedarbojas bloķēšana un jo ātrāk nodilst bērzes sajūgi. Eļla palīdz iznēsāt nodiluma produktus pa visu sistēmu, aizsērē hidrobloka kanālus utt. Ja autoīpašnieks kārbā nemaina eļļu (kā tas bieži vien arī gadās), pēc kāda laika APK nonāk remontā visai bēdīgā stāvoklī.

Mūsdienās vairāki autoražotāji jau ir atteikušies no mārketinga gājieniem, proti, ka it kā pārnesumkārbai nav nepieciešama apkope visā automobiļa ekspluatācijas laikā. Piemēram, Mercedes-Benz automašīnām ar 9-pakāpju “automātiem” atgrieza eļlas nomaiņas intervālu APK, norādot to pie 60 000 km nobraukuma. Tas nedaudz uzlabo situāciju, taču – pavisam nedaudz, jo lielākajai daļai daudzpakāpju pārnesumkārbu jau sākotnēji ir mazāks izturības resurss. Kāpēc? Atbilde ir pavisam vienkārša: svars un gabarīti.

Izmēri

Katra papildus pārnesuma nodrošināšanai nepieciešamas jaunas detaļas, kā arī vieta to izvietošanai. Un būtu loģiski, ka, palielinoties pārnesumu skaitam, kārbai jākļūst lielākai un smagākai. Sanāk, ka 9-pakāpju АPK ir aptuveni pusotras reizes masīvāka nekā 6-pakāpju? Nebūt ne, un tā ir galvenā problēma. Autobūvnieki stingri ierobežo komponentu ražotājus to ražotās produkcijas masā un gabarītos. Automašīnās tiek uzstādītas aizvien vairāk palīgierīču un sistēmu, aizvien mazāk vietas atstājot pamata agregātiem. Rezultātā 8...9-pakāpju АPK gabarīti ir palikuši praktiski tādi paši, kā šodien jau novecojušajiem 5...6-pakāpju priekšgājējiem. Piemēram, jau minētās ZF 9НР izmēri ir 52 х 42 х 37 cm.

Taču palikt ārējo izmēru ietvaros iespējams, tikai ziedojot tam iekšējo detaļu izmērus. Pat dažiem mūsdienu 5...6-pakāpju "automātu" mezgliem nereti ir ierobežots noturības resurss. Nemaz jau nerunājot par daudzpakāpju pārnesumkārbu detaļām, kuras kļuvušas vēl mazākas, bet kurām vienlaikus ir jāpārvada daudz jaudīgāku dzinēju griezes momentus. Protams, daudz izturīgāku tēraudu izmantošana daļēji atrisina problēmu, bet ne pilnībā.

Otra daudzpakāpju APK potenciālā problēma – sarežģītāks vadības bloks, kuram jātiek galā jau ar lielu pārnesumu skaitu. Par ko tas viss izvērtīsies otrreizējā tirgū, šķiet, nav jāpaskaidro. Turklāt – autoīpašniekiem ir arvien mazāka izvēle. Tradicionālā mehāniskā transmisija ir jau izsmēlusi savas iespējas ekonomiskuma jomā, tāpēc arī tirgū tiek piedāvāts arvien mazāk auto ar parasto “mehāniku” un aizvien vairāk ar sarežģītajām transmisijām: automātiem, robotiem un variatoriem.
   
  ātrumkārba, ātrumkārbu remonts, ремонт АКПП, ремонт КПП, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, car-use.lv
 

9-pakāpju АPK ZF 9НР tiek uzstādīta daudziem auto. Tā ir diezgan kompakta, un tās gabarīti praktiski neatšķiras no 5...6- pakāpju priekšgājēju izmēriem. Vai arī, kā joko internetā, tādi mazi zobratiņi vairāk domāti pulksteņa mehānismam, nevis agregātam, kam ne tikai jāpārvada griezes moments līdz 480 Nm, bet arī jāiztur spēcīgu dzinēju ar vairākām turbīnām asie paātrinājumi.

   
  ātrumkārba, ātrumkārbu remonts, ремонт АКПП, ремонт КПП, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, car-use.lv
 

Pat mūsdienu 5...6-pakāpju "automātu" uzbūve neizceļas ar pārlieku izturību. Tāpēc diez vai varam sagaidīt ilgāku resursu no jau vairāk kompaktajām 8...9- pakāpju pārnesumkārbām.

   
 

Ko gan lietas labā var darīt? Laikam jau atslābt un mēģināt baudīt jaunās, gudrās, ātrās un ekonomiskās ātrumkārbas. Un censties lietot tās daudz saudzīgākā režīmā, biežāk mainīt eļlu un mierināt sevi ar domu, ka mūsdienu meistari spēj saremontēt arī sarežģītās transmisijas.

 
 

Rūpnieciskā atjaunošana

Kāpēc gan mūsdienu mezgli un agregāti arvien vairāk kļūst par preci vienreizējai lietošanai – skaidrs ir viens: komponentu ražotāji ir spiesti pielāgoties autoražotāju stingrajām prasībām, bet tie savukārt atrodas ekoloģisko prasību spīlēs. Turklāt, saprotot realitāti, mūsdienās aizvien biežāk komponentu ražotāji piedāvā mezglu un agregātu rūpniecisko atjaunošanu.

   
  ātrumkārba, ātrumkārbu remonts, ремонт АКПП, ремонт КПП, auto rezerves daļas, автозапчасти, авто запчасти, car-use.lv
   
 

Piemēram, tas pats koncerns ZF, kas nodarbojas ar rūpniecisko restaurāciju kopš 1962. gada, piedāvā APK atjaunošanu, pie tam – ne tikai pašu ražojuma. Mūsdienās kompānija veic rūpniecisko atjaunošanu 10 ražotnēs četros kontinentos.

Īsāk sakot, APK tiek notīrītas smilšstrūklas kamerās, defektētas, tiek fiksētas ierakstītās kļūmes vadības blokā, bojātās detaļas tiek nomainītas. Parasti tiek uzstādīts jauns hidrotransformators, jo vecais bieži vien ir piesārņots ar nodiluma produktiem. Saliktā pārnesumkārba tiek pārbaudīta uz stenda (sk. foto), un tai tiek dota garantija.

 
 
 
 
 

sagatavots / подготовлено brauc.com; car-use.lv ®