sekojiet mums Facebook
«Iks piektais», lēti
Par pirmās paaudzes BMW X5 (Å53) pirkšanu un ekspluatāciju

Diezgan daudzi automobilisti vēlētos iegādāties BMW X5. Tomēr «Iks piektais» - diezgan dārgs spēkrats, pat sekundārajā tirgū. Ko iesākt, ja tomēr gribas to nopirkt: ir vērts noskatīt pirmās paaudzes mašīnu?

Daži vārdi par acīmredzamo


Eiropā pirmās paaudzes BMW X5 bija pārdošanā no 2000. gadam līdz 2007. gada pavasarim. Citiem vārdiem sakot, aptuveni ir skaidrs, cik gadi ir pašiem jaunākiem auto, cik – visvecākiem, un kāds nobrauciens tiem varētu būt uz šodienu. Vai spidometrā redzamais noskrējiens ir reāls – atsevišķs jautājums. Turklāt, BMW X5 – diez vai ir mašīna, kuru pērk, lai ar to braukātu lēni un mierīgi. Un ir zināmi daudzi gadījumi, kad iepriekšējiem īpašniekiem pietika naudas automobiļa iegādei, bet ne vienmēr pietika līdzekļu pienācīgai tā apkopei.

Rezultātā sekundārajā tirgū ir ļoti daudz mašīnu, ar kurām tika braukāts līdz pēdējam, bet tad tās tika nedaudz savestas kārtībā un pārdotas. Pēc neliela laika nākošais īpašnieks saprata, ko ir nopircis, un pārdeva automašīnu tālāk. Visiem arī ir zināms, ka praktiski visās valstīs spēkrats piesaistīja pastiprinātu aizdzinēju uzmanību.

Citiem vārdiem sakot, gados vecāks X5 var izrādīties visai tumšs zirdziņš: dzīves paplucināts un ar ne visai caurspīdīgu pagātni. Riski ir saprotami, tomēr tas nemulsina? Tad nenāks par skādi pievērst uzmanību dažām tehniskām niansēm.

Dzinēji

Kā parādīja prakse, vismazāk problēmu sagādāja 3–litru dzinēji, kuri tika uzstādīti uz spēkratu līdz ar tā ražošanas sākumu: gan benzīna, gan dīzeļa. Bet 4.4-litru benzīna V8, konstruktīvo īpatnību dēļ, ir pakļauts lielai siltuma slodzei. Šajā sakarā ir nepieciešama paaugstināta uzmanība termostatam, radiatoram un citām daļām. Turklāt šim dzinējam ir nosliece uz aizkoksēšanos, eļļas noplūdi caur vārstu blīvslēgiem, un nav tā veiksmīgāka GSM konstrukcija.

2003. gadā, restailinga rezultātā, šis agregāts tika nomainīts pret citu, analoga apjoma dzinēju. Tomēr tas izrādījās vēl vairāk siltuma noslogots. Šī iemesla dēļ, karstā laikā braucot ar 95. benzīnu, varēja parādīties detonācija, un motors neattīstīja pilnu jaudu. Detonācija ne tikai izjauca virzuļus, bet noveda arī pie cilindru alusila pārklājuma izdrupšanas. Daļēji risinājums bija 98. benzīna izmantošana.

Visa iepriekšminētā rezultātā, 4.4-litru motoriem, it īpaši ja tie nekorekti tika apkopti, bieži bija nopietnas problēmas jau pēc 150 tūkst. km. 4.6 un 4.8 l benzīna dzinēji daļēji cieta no tām pašām problēmām, tomēr, korektas apkopes apstākļos, līdz nopietnam remontam tie spēja nokalpot 250...300 tūkst. km. Lielāka resursa iemesls – nedaudz mazāka siltuma noslodze. Skarbais temperatūru režīms, kurā darbojās benzīna V8, atstāja iespaidu arī uz elektroniku zem motora pārsega, aizdedzes spolēm, starplikām u.t.t.

Kā zināms, daudziem BMW motoriem ir nosliece uz paaugstinātu eļļas patēriņu. Tā ir masveida parādība, un tiek uzskatīts, ka viens litrs uz 1000 km – normāli. Diemžēl šis uzskats neatbilst īstenībai. Normālā stāvoklī esošs dzinējs nepatērē tik daudz eļļas.

Paaugstināts eļļas patēriņš liecina par daudzām sliktām pazīmēm: cilindru-virzuļu grupas nodilumu, gredzenu iestrēgšanu u.c. Eļļas nodegums, piemēram, izraisa kartera ventilācijas sistēmas aizsērēšanos, un paaugstinātais spiediens sāk izspiest blīvslēgus. Eļļa iekļūst arī katalizatoros, izvedot tos no ierindas.

«Iks piektais», lēti
Par pirmās paaudzes BMW X5 (Å53) pirkšanu un ekspluatāciju

Ja uz pirmo izlaiduma gadu mašīnas stāv restailinga optika un apkare, tas vēl nenozīmē, ka spēkrats bija iekļuvis CSN. Vienkārši savā laikā daži auto īpašnieki tādā veidā atjaunoja savu spēkratu ārējo izskatu.

Lakas-krāsas seguma kvalitāte – augstā līmenī. Pretrūsas aizsardzība – diezgan izturīga. Vecākiem spēkratiem rūsu var sastapt uz riteņu arkām, zem blīvējošām gumijām un spārnu un buferu kontakta vietās.

«Iks piektais», lēti
Par pirmās paaudzes BMW X5 (Å53) pirkšanu un ekspluatāciju

Kvalitatīvi uzkopts, automobiļa salons spēj saglabāt labu izskatu pat pēc daudziem gadiem. Tomēr ne visas mašīnas piedzīvoja šādu uzkopšanu. It sevišķi jau tās, kuras nomainīja vairākus īpašniekus. Displejs uz priekšējā paneļa nereti izdeg.

«Iks piektais», lēti
Par pirmās paaudzes BMW X5 (Å53) pirkšanu un ekspluatāciju

Elektronikas mašīnā ir daudz, un daži bloki ir izvietoti zem bagāžnieka grīdas vai pasažieru kājās. Izvietojums – neveiksmīgs: pietiek sabojāties bagāžnieka durvju blīvei vai aizsērēt drenāžas sistēmai, un salonā sāk iekļūt ūdens, kurš ātri izved no ierindas minētos elektriskos blokus.

«Iks piektais», lēti
Par pirmās paaudzes BMW X5 (Å53) pirkšanu un ekspluatāciju

Lielam elektornikas daudzumam ir nepieciešams jaudīgs ģenerators. BMW X5 tas patiesi ir jaudīgs, bet konstrukcijas ziņā sarežģīts - ar ūdens dzesēšanu, un kaprīzs. Nianse: ģenereators spēj regulēt baterijas uzlādes pakāpi, atkarībā no gaisa tempera-
tūras un paša akumulatora stāvokļa. Tas nozīmē, ka veca baterija uzlādēsies intensīvāk. Sakarā ar to, jaunu akumula-
toru ir nepieciešams pieprogrammēt. Pretējā gadījumā tas pārāk ātri izies no ierindas hroniskās pārlādes dēļ.

Līdz ar to, ja dzinējs cieš no paaugstinātas eļļas apetītes, tad visdrīzāk, ka pēc neilga laika būs nepieciešams mašīnā ieguldīt nopietnus līdzekļus. Kāpēc radās uzskats par to, ka paaugstināts eļļas patēriņš – norma? Laikam tāpēc, ka lietotām mašīnām normālā stāvoklī esoši motori - liels retums.

Starp citu, lielākās dzinēju daļas bēdīgā stāvokļa iemesls neslēpjas tikai apstāklī, ka tie tika nežēlīgi ekspluatēti. Sākotnēji rūpnīca deklarēja eļļas nomaiņas intervālu – 20 tūkst. km. Labāk to dalīt uz pusēm, it sevišķi, ja mašīna pamatā braukā pa pilsētu.

Transimisja

Pirms restailinga automobilis tika komplektēts ar mehānisko PK un diviem 5-pakpāpju APK: ZF un GM. Pirmās divas kārbas – salīdzinoši labas, bet APK GM – diezgan problemātiska. Pēc 2003. gadā veiktā restailinga, automobili sāka aprīkot ar 6-pakāpju automātu ZF, kurš nāca par labu dinamikas un taupības ziņā, bet nebija tik izturīgs. Kārba izrādījās jēla konstrukcijas ziņā.

Raksturīgi ir tas, kas neskatoties uz atšķirību konstrukcijā, problēmas gandrīz vienādi bieži radās visām APK. Kāpēc? Viss ir likumsakarīgi: jaudīgā motora un automāta kombinācija bieži vien noved pie kārbas pārkaršanas, paātrinātas eļļas oksidācijas un, respektīvi, pie mezgla resursa samazināšanās. Situāciju pasliktināja arī lielie intervāli starp TA. Uz vecās eļļas kārba sāk ciest no grūdieniem, pārslēdzot pārnesumus: sākumā tie ir mazāk jūtami, bet vēlāk pastiprinās. Jo ilgāk grūdieni tiek ignorēti, jo dārgāk pēc tam izmaksās remonts.

Pavairoja problēmas arī jaunās pilnpiedziņas sistēmas xDrive sadales kārba. Tai ir nosliece uz pārkaršanu dažos nepilnās bloķēšanas režīmos. Turklāt tai bieži iziet no ierindas piedziņas motoriņš, frikcionu piespiešanas sistēma. Arī vadošā elektronika nav tā izturīgākā.

Gaitas daļa

Gaitas daļas ziņā, pirmais X5 lielā mērā ir unificēts ar «piecinieku» E39. Ar esošās piekares izturības rezervi daudz-maz pietiek E39, bet smagākam X5 ar to jau ir par maz, it sevišķi, ja aizrauties ar braukšanu pa šķēršlotu apvidu. Mašīnām ar V8 motoru priekšējā piekare ir noslogota vēl vairāk. Turklāt, daudzu mezglu - sailentbloku, sviru, rumbas gultņu u.c. – resursu ievērojami samazina smagie lietie diski, ar zema profila gumiju.

Izmaksas palielina arī pneimopiekare: pumpis kalpo ne viarāk par pieciem gadiem, bet, ja pneimobaloni nav kārtībā, tad vēl mazāk. Stūres stiepnis reizēm cieš no klauvējieniem, tomēr tas nav kritiski. Vēl viena daudz-maz raksturīga problēma – pārāk vieglā stūre, stiepņa vārstu vadības bloka nepienācīgās darbības dēļ. Braukāt ar to, principā var, un daudzi tā arī dara, jo remonts šajā gadījumā – diezgan dārgs.

Kopsavilkuma vietā


Ar pirmās paaudzes BMW X5 daļēji ir radusies paradoksāla situācija. Parasti, uzreiz pēc ražošanas sākuma daudzas mašīnas cieš no «bērnības slimībām», kuras tiek novērstas pirmā restailinga laikā. Ar X5 viss bija otrādi: pēc restailinga daudzi mezgli un agregāti tika nomainīti pret mazāk izturīgiem, un problēmu skaits nevis saruka, bet gan pieauga. Un rodas bezizejas situācija: izturīgākās pirmo gadu mašīnas – labi nolietotas, bet jaunākas kļuva par vienreizējām. Rezultātā iegādātajam automobilim jebkurā gadījumā būs nepieciešami nopietni ieguldījumi. Vai var atrast pirmās paaudzes X5 patiesi labā stāvoklī? Laikam var. Tomēr tas ir sarežģītāk nekā šķiet.

Lietots BMW X3
Pirmā paaudze, 2003...2010

BMW X3 nav tik ļoti izplatīts sekundārajā auto tirgū kā, piemēram, X5, un statistikas, kas attiecas uz šo automobili, ir mazāk. Tomēr daža informācija ar šo spēkratu, autoservisu speciālistiem ir pieejama.

Lietots BMW X3
Pirmā paaudze, 2003...2010Lasīt talāk

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem
un lukturiem no angļu mašīnām

Mēs reiz stāstījām par blāviem lukturiem, un kā pret to cīnīties. Tomēr lukturu blāvums – nav vienīgā problēma. Reizēm lukturi sitas vai lūzt to stiprinājumi. Ko šādā gadījumā darīt – pirkt jaunus lukturus? Tas nav obligāti. Ir lētāki varianti. Tomēr arī tur ir savi zemūdens akmeņi.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem
un lukturiem no angļu mašīnāmLasīt talāk

Hibrīdu tūnings Latvijas gaumē

Vienā auto izstādē mēs ieraudzījām hibrīdu Toyota Prius, kura deklarētais vidējais degvielas patēriņš ir tikai 0.7 l/100 km. Mašīna nav ražota sērijveidā: tās piestrādi veica vienas Rīgas firmas speciālisti. Mēs painteresējāmies, kā izdevās panākt tādus rezultātus un cik lielā mērā deklarētie skaitļi atbilst patiesībai?

īdu tūnings Latvijas gaumēLasīt talāk

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskats

Runa ir pa trešo VW Caddy un pirmo Ford Transit Connect paaudzi. Automobiļiiem ir praktiski viens vecums. Un abi ir diezgan plaši pārstāvēti Latvijas sekundārajā tirgū. Cena, saprotama lieta, ir atkarīga no stāvokļa un komplektācijas. Tomēr pie vienādiem pārējiem apstākļiem, VW ir par 10...20% dārgāks. Protams, ka katram automobilim ir savas stiprās un vājās puses.

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskatsLasīt talāk