Sīkumi, kas var sagādāt lielus zaudējumus

 
 
 
 

Automobiļa apkopē nav nenozīmīgu lietu. Lūk, kārtējais piemērs, kā vienas bultskrūves dēļ var zaudēt labākajā gadījumā pāris simtus eiro, bet sliktākajā – vairāk nekā tūkstoti. Notikuma vēsture atgādina detektīvu ar viltīgu cēloņu meklēšanu. Bildes − lejā.

   
 
   
 

Septiņus gadus veca BMW īpašniekam parādījās problēma: sākās izkritumi aizdedzē. Servisā rekomendēja nomainīt sveces. Sveces nomainīja, bet kļuva vēl sliktāk.

Īpašnieks ieradās pēc automobiļa, bet tas noslāpa turpat, izbraucot no servisa. Dzinēju izdevās iedarbināt, taču tas strādāja vēl nestabilāk nekā pirms remonta.

Sajūta bija tāda, ka no sešiem cilindriem strādā labākajā gadījumā trīs vai četri, turklāt dreifēja arī brīvgaitas apgriezieni.

Brāķētas sveces? Ielika citas, bet nekas nemainījās. Īpašnieks palūdza ieskrūvēt atpakaļ vecās sveces – kļuva vēl nedaudz sliktāk. Mehāniķi nesaprata, kas par lietu.

Remontējot vienu, sabojāja ko citu? Īpašnieks nogādāja automobili citā servisā. Pēc kāda laika viņam zvanīja un paziņoja, ka nepieciešama vārstu vāka nomaiņa.

“Tad vainīgas nemaz nav sveces?” – jautāja īpašnieks. Viņam paskaidroja, ka sveces arī nav ideālā stāvoklī, lai gan izkritumiaizdedzē notiek tādēļ, ka no ierindas izgājusi viena no spolēm.

Tomēr galvenais dzinēja nestabilas darbības un dreifējošo brīvgaitas apgriezienu cēlonis ir caurums vārstu vākā, caur kuru papildus tiek iesūknēts gaiss.

Kur radies caurums? Īpašniekā pamodās ziņkāre un viņš atbrauca  acīm paskatīties uz šo brīnumu. Jāpaskaidro, ka dzinējam N52B30 vārstu vāks izgatavots no plastmasas. Pie tā ar ieķīlētu vītņotu paplākšņu palīdzību tiek pieskrūvēts dekoratīvs vāciņš – tā saucamā “plāksne” jeb atbilstoši ofciālajai BMW TIS – “aizdedzes spoļu pārsegs pie cilindru bloka galvas vāka”.

Nezināma iemesla dēļ dekoratīvā vāciņa aizmugurējā stiprinājuma skrūve ieskrūvēšanas laikā bija sasniegusi vārstu vāku un ielauzusi to. Pa caurumu ne tikai ieplūda gaiss, bet arī šļakstījās ārā eļļa.

Bojājums bija gluži svaigs. Izpētot apstākļus, noskaidrojās, ka aizmugurējā bultskrūve ir garāka par pārējām. Nebija grūti iedomāties, kur tā radusies. Aizmugurējo

Dekoratīvā vāciņa stiprināšanas skrūvi ir visai neērti ieskrūvēt. Sveču nomaiņas laikā mehāniķis, visdrīzāk, šo skrūvi pazaudēja un aizstāja oriģinālo M6x20 bultskrūvi ar vizuāli līdzīgu.

Nepievēršot uzmanību tam, ka jaunā skrūve garāka, mehāniķis to ieskrūvēja līdz galam un salauza vārstu vāku.
   
 
   
 

Pieskrūvējot dekoratīvo vāciņu, nav iespējams kļūdīties? Gluži otrādi – tas ir elementāri!

   
 
   
 

Dekoratīvais vāciņš stiprinās pie vārstu vāka ar vītņotu paplākšņu palīdzību.

   
 
   
 

Pietiek ieskrūvēt vienu nepareiza izmēra skrūvi, lai salauztu vārstu vāku.

   
 
   
 

Ar garu bultskrūvi izlauztais caurums, skats no iekšpuses. Plastmasas vārstu vāks nav īpaši izturīgs, to viegli salauzt, pat nepamanot bojājumu. Ne velti uz tā atrodas tabula ar skrūvju nospriegojuma norādēm: 8,6 ± 0,6 Nm.

   
 
   
 

Tas ir vārstu vāka fragments. Šāds neliels plastmasas gabaliņš var izraisīt nopietnas problēmas GSM, nokļūstot šajā agregātā.

   
 

Protams, ka īpašnieka jautājumi pirmā autoservisa mehāniķiem palika bez rezultātiem: tie visu noliedza. Rezultātā nācās nomainīt vārstu vāku ar blīvi un stiprinājumu.

Tas principā vēl nav vissliktākais variants. Plastmasas vāciņa šķemba bija nonākusi netālu no sadales vārpstas stiprinājuma vietas, bet, par laimi, netraucēja gāzu sadales mehānisma darbību, citādi šī nelielā bojājuma izmaksas būtu pavisam citādas.

   
 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®